Muzeum Tate Modern w Londynie

Brak komentarzy

Położona nad Tamizą w dzielnicy Southwark w Londynie Tate Modern to brytyjskie muzeum międzynarodowej sztuki współczesnej. Muzeum zajmuje siedem pięter dawnej elektrowni Bankside Power Station nad Tamizą i zobaczycie je z daleka dzięki charakterystycznemu kominowi.

Galeria Tate Modern przyciąga prawie 5,8 miliona odwiedzających rocznie, co czyni ją trzecim najczęściej odwiedzanym muzeum w Wielkiej Brytanii i dziewiątym najczęściej odwiedzanym na świecie. Oczywiście to nie jedyny powód, aby odwiedzić to muzeum sztuki współczesnej. Znaleźliśmy nawet polski akcent na wystawie.

Najnowszy powód to otwarta w czerwcu 2016 roku część zwana The Switch House, w której oprócz przestrzeni na sztukę współczesną otwarto nowy punkt widokowy Londynu. Z tarasu na 10 piętrze roztacza się widok na cztery strony świata. Nawet jeśli nie jesteście miłośnikami sztuki współczesnej warto dodać tę atrakcję do planu zwiedzania Londynu.

największe atrakcje Londynu
Najnowsza atrakcja w Londynie. The Switch House w Tate Modern z tarasem widokowym na 10. pietrze.

Główna kolekcja podzielona jest na osiem obszarów, z których każda ma określony temat. Obecnie wystawy noszą nazwy: 1. Start Display, 2. Artist and Society, 3. In The Studio, 4. Materials and Objects, 5. Media Networks, 6. Between Object and Architecture, 7. Performer and Participant oraz 8. Living Cities.

co warto zobaczyć w Londynie Tate Modern
Wystawy w Tate Modern w Londynie.

Wystawy w Boiler House

Otwarta w 2000 roku galeria Tate Modern jest jednym z najważniejszych centrów kultury i sztuki współczesnej na świecie. Centralnym miejscem w budynku głównym Tate Modern jest wspaniała hala turbinowa, The Turbine Hall, o wysokości 35 metrów i długości 152 metrów. W tej części Tate Modern prezentowane są największe instalacje. 

Podczas naszego pobytu akurat nic nie wystawiano więc mogliśmy zobaczyć ogromną postindustrialną przestrzeń.

Po prawej stronie znajduje się The Boiler House gdzie na kilku piętrach pomieszczenia ze stałymi  i tymczasowymi wystawami, w których zobaczycie prace twórców sztuki współczesnej od 1900 roku do dziś. 

atrakcje w Londynie sztuka wspolczesna
Marcel Duchamp „Fontanna” 1917r. Replika dzieła z 1964r.

Wstęp na większość wystaw jest bezpłatny. Znajdują się tu prace takich artystów jak Pablo Picasso, Andy Warhal, Salvador Dalí, Roy Lichtenstein, Jackson Pollock. 

My znaleźliśmy również „Embriologię” dzieło polskiej artystki Magdaleny Abakanowicz.

Magdalena Abakanowicz w Tate Modern Londyn
Magdalena Abakanowicz w Tate Modern w Londynie.

Więcej ciekawych miejsc w Londynie i UK znajdziesz na
profilu Jarka na Instagramie

Wystawy w Switch House

Po lewej stronie hali turbinowej wchodzi się do nowej część muzeum The Switch House. Również na 5. piętrze znajduje się kładka między dwoma częściami Tate Modern.

Viewing Level czyli punkt widokowy

Poza London Eye to Tate Modern najlepszy punkt widokowy w Londynie po tej części Tamizy. Viewing Lewel w Tate Modern ma tę przewagę nad London Eye, że jest bezpłatny i można w nim spędzić tyle czasu ile się chce. Na tym poziomie znajduje się również kawiarnia, a poniżej restauracja.

Wschodni Londyn
Taras widokowy w Tate Modern. Widok na wschodni Londyn z The Shard i City of London. W oddali widoczne Canary Wharf.
atrakcje w Londynie
The Millennium Bridge nad Tamizą i londyńskie City.

Właściciele sąsiednich apartamentów NEO Bankside złożyli pozew do sądu przeciw Tate Modern domagając się zadośćuczynienia na naruszanie prywatności przez osoby odwiedzające platformę widokową. Więc jak tu będziecie nie przyglądajcie się jak wyglądają luksusowe apartamenty za miliony funtów.

punkt widokowy w Londynie w Tate Modern
Widok na zachodni Londyn z tarasu widokowego Tate Modern.

Architektura

Poziom 0 w nowej części nowi nazwę The Tanks. Zbiorniki wcześniej używane były do przechowywania oleju, gdy galeria była jeszcze elektrownią. Te ogromne przestrzenie w fundamentach The Switch House imponowały nam swoją surowością.

Nowe piętra The Switch House to połączenie surowego betonu i drewna.

Informacje praktyczne

Jak dojechać do Tate Modern? Po południowej stronie Tamizy najbliższe stacje metra to Southwark (Jubilee) i London Bridge Underground Station (Jubilee i Nothern). My zdecydowanie polecamy jednak stacje Blackfriars (linie District i Circle) lub St. Paul`s (linia Central) i spacer nad Tamizą przez kładkę The Millennium Bridge. Istnieje jeszcze jedna ekscytująca opcja. Do Tate modern można przypłynąć River Bus i przybić do nabrzeża Bankside Pier.

największe atrakcje Londynu Tate Modern
A jaka jest wasza opinia na temat Tate Modern?

Godziny otwarcia. Galeria Tate Modern otwarta jest codziennie od godziny 10 rano do 18:00, w piątki i soboty do godz. 22:00. Ile czasu potrzeba na zwiedzanie? No cóż, nam wystarczyło 90 minut, ale jeśli uwielbiacie sztukę współczesną na pewno potrzeba więcej czasu.

Social Media. Tate możecie obserwować na FacebookuTwitterze i Instagramie.

Atrakcje w pobliżu Tate Modern: The Globe Shakespeare Theatre, Katedra St. Paul`s, The Temple Church, Southwark Cathedral, Borough Market, The Shard, Tower Bridge i zamek The Tower.

Tagi: atrakcje w Londynie, galerie w Londynie, Londyn, Magdalena Abakanowicz, muzea w Londynie, punkt widokowy, punkty widokowe w londynie, Southwark, sztuka, sztuka współczesna, Tate, Tate Modern

Na blogu przeczytasz również o

Chelsea FC – zwiedzanie stadionu Stamford Bridge

Chelsea FC to jeden z najbardziej znanych klubów piłkarskich na świecie. W ostatniej dekadzie klub Romana Abramowicza odnosi swoje największe sukcesy, w tym zwycięstwo w finale Ligi Mistrzów z Bayernem Monachium w 2012 roku. Klub Chelsea, utworzony w 1905 roku, swoje…
Design Museum w Londynie zwiedzanie

Design Museum w Londynie

Niecierpliwie czekaliśmy na odwiedziny jednej  z najnowszych atrakcji Londynu. Muzeum Designu w Londynie położone jest w dzielnicy Kensington, tuż przy Holland Park. Jeśli planujecie zakupy na Kensington High Street koniecznie odwiedźcie pobliskie The Design Museum. Wizyta w muzeum to nie…

Afrykańskie rowery #bocianpomaga

Podczas Tour de France w Londynie w fanparkach pokazywany był film „Rising from Ashes” oraz zachęcano do wsparcia afrykańskich kolarzy. Z wiadomych względów Afryka jest bardzo bliska naszym bocianom. Tym wpisem chcemy wesprzeć Fundację Rising from Ashes i jej działania…
Lizbona w jeden dzień
Najnowsze atrakcje w Londynie