16 Syrenek uczestniczących w turnieju UEFA EURO 2012™ trafiło na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Syrenki najpierw wspierały drużyny i kibiców w Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej, teraz same grają w największej orkiestrze świata.
Każda z Syrenek reprezentuje jeden kraj biorący udział w Turnieju. Posąg przedstawia pół kobietę, pół rybę, która w dłoniach zamiast miecza trzyma oficjalną piłkę Mistrzostw, ADIDAS TANGO. Na cokołach i tarczach rzeźb znajdują się barwy narodowe.
Syrenki dobrze pamiętają mistrzostwa. Były chętnie odwiedzane przez kibiców z całego świata. Były świadkami śmiechu, płaczu, wiwatowania, zwycięskich tańców i tysięcy pamiątkowych fotografii.
Pół roku po Euro 2012 Prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz przekazała posągi Jerzemu Owsiakowi. Pieniądze z licytacji Syrenek będą przeznaczone na ratowanie życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów.
Na naszym filmie o Warszawskich Syrenkach możesz zobaczyć wszystkie Syrenki w miejscach, które zajmowały podczas Euro 2012. Tak wygłądały w czasach największych emocji. Obrazowi towarzyszy muzyka Chopina. Później wszystkie rzeźby zostały wyczyszczone i umieszczone pod Pałacem Kultury i Nauki.
Lista miejsca, w których Syrenki Narodowe były ustawione podczas Turnieju:
- Plac Teatralny
- Plac Trzech Krzyży
- Plac Konstytucji
- Krakowskie Przedmieście (ul. Karowa)
- Krakowskie Przedmieście (pomnik Kopernika)
- Skwer 1. dyw. pan. (Multimedialne Fontanny)
- Muzeum Chopina, ul. Tamka
- Skwer Wisłockiego, rondo De’Gaulla
- Plac Zamkowy
- Rynek Nowego Miasta
- Stacja Metro Centrum
- Skwer Cubryny / Centrum Nauki Kopernik
- Strefa Kibica
- Strefa Kibica
- Strefa Kibica
- Strefa Kibica
Jak informują organizatorzy, wysokość posągu wykonanego z laminatu wynosi ok. 3,5 m, a waga z cokołem to około 200 kg.
Nabywcy Syrenek powinni pamiętać o kilku zasadach. Nowy właściciel zobowiązuje się do ekspozycji lub używania zlicytowanej Syrenki z poszanowaniem dla okrywającej je barwy narodowej kraju uczestniczącego w Turnieju UEFA EURO 2012TM oraz dla symboliki samej Syrenki, która obecna jest w herbie, znaku promocyjnym, legendach i krajobrazie Warszawy.
Więcej informacji o aukcji http://www.wosp.org.pl/