National Geographic Traveler ogłasza plebiscyt 7 Nowych Cudów Polski

2 komentarze

Miesięcznik „National Geographic Traveler” po raz drugi wybierze 7 nowych cudów Polski. Na łamach lipcowego numeru ogłoszono 32 najciekawsze, a wciąż niewystarczająco znane miejsca w Polsce. Które z nich wejdą do ścisłej siódemki, a która atrakcja okaże się „cudem numer jeden”? Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone w listopadowym numerze miesięcznika.

7 Nowych Cudów konkurs National Geographic Traveler

National Geographic Traveler plebiscyt 7 Nowych Cudow Polski 2012
National Geographic Traveler plebiscyt 7 Nowych Cudow Polski

  Głosowanie w plebiscycie odbywa się drogą SMS-ową, od 25 czerwca do 24 września br. Każda osoba, która weźmie udział w głosowaniu, otrzyma w prezencie unikatowy Przewodnik po 7 nowych cudach Polski 2011, zawierający zdjęcia i opisy zwycięzców ubiegłorocznego plebiscytu. Osoby, które swój głos uzupełnią uzasadnieniem dokonanego wyboru, wezmą dodatkowo udział w konkursie, w którym do wygrania są cenne nagrody.

– Polska jest najfajniejsza – to hasło rzuciliśmy w ubiegłym roku, kiedy ogłaszaliśmy plebiscyt. Zależało nam, żeby razem z Wami odkryć na nowo zapomniane zabytki, docenić jedyną w swoim rodzaju polską przyrodę. Pokazać  najciekawsze, ale wciąż za słabo poznanie  zakątki kraju – mówi Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna miesięcznika National Geographic Traveler.

Szczegóły plebiscytu oraz nagrody można znaleźć na 89 stronie miesięcznika. Wyniki głosowania będą publikowane na bieżąco na stronie internetowej plebiscytu: www.7cudow.national-geographic.pl, na której dostępny będzie również regulamin oraz pełna lista kandydatur wraz z kodami nagród. [aktualizacja – strona już nie działa]

 – To miała być jednorazowa, wakacyjna zabawa. Ale okazało się, że odzew czytelników, liczba głosów i zainteresowanie plebiscytem przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. W naturalny sposób zapadła więc decyzja o kolejnej edycji. W tym roku z prośbą o wyszukanie niezwykłych miejsc zwróciliśmy się do regionów – samorządów, regionalnych organizacji turystycznych i lokalnych patriotów. Efekt? 32 kandydatury nowych cudów, które czekają na odkrycie! – dodaje Martyna Wojciechowska.

Z początkiem lipca, na dwóch profilach na Facebooku:

  • na profilu miesięcznika „National Geographic Traveler” www.facebook.com/ngtraveler
  • oraz na: www.facebook.com/paczkomat

ruszy aplikacja „Polska jest najfajniejsza”. Osoby, które  z niej skorzystają będą mogły zaznaczyć na mapie Polski swoje typy na nowe cuda, podzielić się swoim rekomendacjami i w ten sposób wesprzeć swój region. Typy internautów mają szansę stać się w przyszłym roku nominacjami do trzeciej edycji plebiscytu. Osoby korzystające z aplikacji mają możliwość wygrania atrakcyjnych gadżetów ufundowanych przez firmę InPost.

Tegorocznej edycji plebiscytu towarzyszy wystawa, opisująca ideę konkursu i listę wszystkich nominowanych, a także zdjęcia zwycięzców z ubiegłorocznej edycji i wybranych nominowanych w tym roku.

Kandydatury w plebiscycie 7 Nowych Cudów Polski

Dolnośląskie

1. ZDRÓJ WOJCIECH

Połączenie klimatu tureckiej łaźni, pięknej architektury i uzdrowiska. Zdrój powstał w 1680 r. na zlecenie hrabiego Zygmunta Hoffmanna von Leuchtensterna. Po tym jak odkryto źródła leczniczej wody, kazał wybudować zakład kąpielowy w orientalnym stylu. Dziś znajduje się tu basen, wykładane mozaikami gabinety zabiegowe, kawiarnia i hotel.

2. ZAMEK CZOCHA

Najbardziej tajemniczy zamek w Polsce. Ma podobno 40 tajemnych przejść, z czego do dziś odkryto zaledwie 14. Hitlerowcy mieli w nim supertajną szkołę szyfrantów Abwehry, po wojnie szkolono tu asów komunistycznego wywiadu. Od 16 lat w budynku działa ośrodek hotelowo-konferencyjny, hitem są turnieje rycerskie oraz nocne zwiedzanie zamku z Białą Damą.

Kujawsko-Pomorskie

3. ŻYWE MUZEUM PIERNIKA w TORUNIU

Pierwsze w Europie Żywe Muzeum Piernika to miejsce magiczne. Przenosząc się do XVI-wiecznej piernikarni, po krótkim terminowaniu u mistrza można tu własnoręcznie upiec słynne na cały świat toruńskie smakołyki. Placówka to także interaktywna forma poznawania historii Torunia. Zobacz Toruń.

4. EXPLOSEUM BYDGOSZCZ

Muzeum na terenie dawnej DAG Fabrik Bromberg, jednej z największych fabryk zbrojeniowych III Rzeszy. Dostarczała amunicje dla niemieckiej machiny wojennej. Można tu m.in. zobaczyć interaktywną wystawę, na której odtworzono cykl produkcyjny nitrogliceryny. Dodatkowym walorem Exploseum są same budynki, które są unikatowym w skali europejskiej przykładem żelbetowego budownictwa fabrycznego z I poł. XX w.

Lubelskie

5. MUZEUM CZARTORYSKICH w PUŁAWACH

Powstałe trzy lata temu piękne muzeum w równie pięknych pałacowych wnętrzach. Jego otwarcie zostało okrzyknięte mianem „powrotu Czartoryskich do Puław” i do czasów, gdy miasto było czołowym ośrodkiem kulturalnym kraju.

6. PODZIEMIA KREDOWE w CHEŁMIE

Niezwykły wielopoziomowy labirynt korytarzy powstawał w wyniku wydobywania od XVI w. kredy, której złoża znajdują się pod powierzchnią miasta. Obecnie podziemia udostępniono zwiedzającym. Trasa turystyczna ma ok. 2 km długości.

Lubuskie

7. BULWAR NADWARCIAŃSKI w GORZOWIE WLKP

Otwarty rok temu urokliwy trakt spacerowy z placem zabaw, zegarem słonecznym, wielką mapą świata, wolierą z ptakami oraz niezliczonymi pubami i kawiarenkami. Zrewitalizowana promenada nad Wartą to nie tylko atrakcja turystyczna, ale też miejsce spotkań i ciekawych wydarzeń. Z Gorzowskiego Bulwaru warto wybrać się na wycieczkę po Warcie 127-letnim lodołamaczem „Kuna”.

8. PARK MUŻAKOWSKI w ŁĘKNICY

Ekstrawertyczny twórca parku, książę Hermann von Pückler, chciał stworzyć tu kopie raju. Zdaniem wielu zamiar ten mu się udał. Okiełznana ludzką ręka wyspa zieleni, pełna zaułków i romantycznych ławeczek, mostków i kamiennych schodków, ma jeszcze jedną niezwykłą cechę – park leży częściowo po polskiej, a częściowo po niemieckiej stronie. Raz jeszcze się okazało, że piękno nie zna granic! Całość w 2004 r. wpisano na listę UNESCO.

Łódzkie

9. MANUFAKTURA w ŁODZI

Kiedyś była tu fabryka płótna Izraela Poznańskiego zwanego królem bawełny. Dziś to największe centrum handlowo-rozrywkowe w Polsce. Farbiarnie, przędzalnie i szwalnie zastąpiły kawiarnie, restauracje i sklepy. O ile nowoczesnych wnętrz Izrael Poznański mógłby nie poznać, to z zewnątrz na pewno doceniłby starania projektantów, by zachować industrialny charakter miejsca. Dominują tu ciągle stare pofabryczne budynki z czerwonej, nieotynkowanej cegły. Zobacz Łódź

10. TERMY UNIEJÓW

Żeby korzystać z dobrodziejstw kąpieli solankowych, mieszkańcy północnej i centralnej Polski nie muszą się już wybierać na samo południe kraju lub do naszych słowackich sąsiadów. A to za sprawą odnowionego kompleksu Term Uniejów. Z basenów, których temperatura dochodzi do 36 stopni, podziwiać można zamek uniejowski

Małopolskie

11. ZABYTKOWA ZABUDOWA LANCKORONY

Jedna z nielicznych miejscowości, w których zachował się do dziś zabytkowy układ urbanistyczny z XIV w. Ciągle stoją tu tradycyjne drewniane domy z podcieniami. W jednym z nich mieści się Muzeum Aniołów, do którego co roku trafiają ręcznie robione eksponaty skrzydlatych stróżów. Warto zwiedzać Lanckoronę jedną z wytyczonych tras. Do wyboru: Aleja Cichych Szeptów, Droga na Moczary, Dawny Trakt Królewski, Droga do Dawnego Kamieniołomu czy Aleja Zakochanych.

12. PODZIEMIA RYNKU w KAKOWIE

Przechadzając się po dobrze znanym krakowskim rynku, trudno uwierzyć, ze kilka metrów pod nim znajduje się zupełnie inny świat. Otwarte tu niecałe dwa lata temu największe na święcie podziemne muzeum to fascynująca podróż do dawnej stolicy Polski sprzed wieków. Zobacz Kraków

Mazowieckie

13. MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ w SIERPCU

To właściwie nie skansen, tylko wehikuł czasu. Oglądając Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, nie ogląda się martwych zabytków, tylko tętniącą życiem wieś z przełomu XIX i XX w. Można tu pogaworzyć z prawdziwym szewcem, spróbować swojskiego chleba ze świeżo utłuczonym masłem, przejechać się bryczką. Wieś odtworzono w skali jeden do jednego.

14. LOFTY DE GIRARDA w ŻYRARDOWIE

Modne galerie w byłych magazynach, nowoczesne lofty w poprodukcyjnych halach, dizajnerskie restauracje w dawnych warsztatach. Aż miło popatrzeć, jak założone przez francuskiego inżyniera Filipa de Girarda XIX-wieczne robotnicze miasto idealne odzyskuje dawny blask. Projekt odnowienia osady fabrycznej imponuje rozmachem i klasą i stanowi dowód, że piękno drzemie wszędzie, trzeba je tylko umieć dostrzec.

Opolskie

15. ZAMEK W MOSZNEJ

Dla jednych architektoniczny dziwoląg, dla innych wyjątkowe dzieło sztuki. Tak czy inaczej fenomen. Baśniowy zamek z 99 wieżami i 365 świetnie zachowanymi wnętrzami otacza park z pięknymi azaliami i rododendronami.

16. NARODOWE CENTRUM POLSKIEJ PIOSENKI w OPOLU

Ponad półwieczna architektura legendarnego opolskiego amfiteatru zyskała nowoczesna odsłonę dzięki scenicznemu ekranowi diodowemu, web-kioskom, nowym ławeczkom i przebudowanemu tarasowi widokowemu.

Podkarpackie

17. ZAMEK W ŁAŃCUCIE

Takiej sali balowej nie powstydziłaby się żadna księżniczka. Ozdobiona stiukowymi dekoracjami oraz kominkiem z lustrem gości dziś najlepszych muzyków klasycznych świata. Zamek słynie też z okazałej kolekcji wozów konnych, które kiedyś należały do rodziny Potockich, i największego w Polsce i najlepiej zachowanego przykładu biblioteki magnackiej. Liczy aż 22 tys. woluminów. Gratka nie tylko dla bibliotekarzy.

18. MUZEUM DOBRANOCEK w RZESZOWIE

Prawie trzy tysiące bajkowych eksponatów! W tym oryginalne lalki z łódzkiej wytwórni filmowej Semafor, folie z kadrami z filmów, takich jak Bolek i Lolek, i kukiełki m.in. Misia Colargola. To miejsce podoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym, którzy mogą powspominać ulubione bajkowe postaci ze swojego dzieciństwa.

Podlaskie

19. BIEBRZAŃSKA TRASA SPŁYWU TRATWAMI w DOLINIE BIEBRZY

Bagna, torfowiska i trzęsawiska, rozległe obszary, gdzie zwłaszcza w okresie wiosennym trudno suchą nogą wyjść na brzeg. Tę niepowtarzalną trasę wodną w dolinie Biebrzy można od kilku lat obserwować z tratw – dzięki pomysłowości rolnika z podlaskiego Wrocenia.

20. CENTRUM ZAMENHOFA w BIAŁYMSTOKU

Tętniące życiem multimedialne miejsce spotkań i dialogu wszystkich mieszkańców tygla kultur i narodów, jakim jest Podlasie, a szerzej Kresy. I udana próba odtworzenia klimatu czasu, kiedy po ulicach Białegostoku przechadzał się nastoletni Ludwik Zamenhof – twórca esperanto, najbardziej znanego sztucznego języka na świecie.

Pomorskie

21. FAKTORIA HANDLOWA w PRUSZCZU GDAŃSKIM

Dwa tysiące lat temu Pruszcz Gdański był ważnym miejscem na szlaku handlowym łączącym Cesarstwo Rzymskie z bogatym w bursztyn wybrzeżem Bałtyku. Dlatego właśnie tu zdecydowano się na rekonstrukcje osady z okresu panowania imperium. W chatach: wodza, bursztyniarza i kowala, oraz w hali targowej znajdują się interaktywne wystawy dotyczące starożytnej historii, archeologii i technik obrabiania bursztynu.

22. STOCZNIA GDAŃSKA

Na terenie legendarnej Stoczni Gdańskiej działa obecnie Instytut Sztuki „Wyspa” tworzony przez alternatywnych artystów. Udostępnili oni do zwiedzania m.in. dawny warsztat Lecha Wałęsy. W stoczni można też oglądać inne historyczne budynki na czele z salą BHP, w której podpisano porozumienia sierpniowe.

Śląskie

23. RADIOSTACJA GLIWICE

W tej najwyższej drewnianej konstrukcji na świecie działa obecnie Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów. Z góry można dostrzec Beskidy, Sudety i Tatry. Wybudowana jako radiostacja nadawcza w latach 30. ubiegłego wieku – służyła nie tylko technice, ale i propagandzie. 31 sierpnia 1939 r. Niemcy zorganizowali symulacje rzekomego napadu na ten obiekt przez Polaków, co posłużyło jako pretekst do wybuchu II wojny światowej.

24. ZAMKI W BOBOLICACH I MIROWIE

Dwa bliźniacze zamki odkupione przez rodzonych braci (nie bliźniaków): Jarosława i Dariusza Liseckich, jeszcze niedawno były w opłakanym stanie. Po 12 latach remontu obiekt w Bobolicach zamienił się z ruiny w imponujący gmach będący nie tylko cudem architektury, ale i myśli konserwatorskiej. Obecnie trwają prace zabezpieczające zamek w Mirowie.

Świętokrzyskie

25. OPACTWO CYSTERSÓW w JĘDRZEJOWIE

Pierwsze opactwo cystersów w Polsce zostało założone w XII w. jako filia burgundzkiego klasztoru Morimond. Znajdują się tu m.in. gigantyczne organy z połowy XVIII w., najstarszy rycerski nagrobek w Polsce oraz barokowe ołtarze.

26. PONIDZIE

W najszerszym punkcie ma aż 79 m. Jest najcieplejszą rzeką w Polsce – średnio jej temperatura wynosi ponad 27 stopni. Jest malownicza i dzika, dlatego często doceniają ją malarze i fotografowie. Na tych terenach rośnie lawenda, przez co latem unosi się nad nią słodkawy zapach. Mowa oczywiście o Nidzie, która wraz ze swoimi okolicami tworzy jeden z najpiękniejszych zakątków Polski.

Warmińsko – Mazurskie

27. ZAMEK W SZYMBARKU

Każdy, kto oglądał Króla Olch z Johnem Malkovichem, powinien poznać ruiny tego XIV-wiecznego zamku, bo właśnie tu działa się akcja. Przez wieki budowla kilkakrotnie zmieniała właścicieli. W XVII w. wpadła w ręce rodziny Finckensteinów, która zaprojektowała piękny ogród i oranżerie. Dziś pozostały opuszczone ruiny. Choć zniszczone, ciągle uwodzą swoim mistycznym charakterem.

28. JEZIORO JEZIORAK w IŁAWIE

Najdłuższe jezioro w Polsce (27,5 km), na którym znajduje się aż 18 wysp. Jedna z nich, Wielka Żuława, jest największą śródlądową wyspą w Polsce. Ukochane przez żeglarzy i miłośników kultowych przygód Pana Samochodzika. Bo to właśnie tu rozgrywa się fabuła tej książki i podobno w nim utonęła ciężarówka ze skarbami.

Wielkopolskie

29.PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA w KŁODZKU

Wyeksploatowane komory, unikatowe stanowiska geologiczne i różne osobliwości górnictwa solnego – wszystko to można zwiedzać dzięki usytuowanej 600 m pod ziemią trasie turystycznej. Wycieczkowy szlak przebiega w pokładach unikatowej soli różowej

30. STARY BROWAR w POZNANIU

Jeśli ktoś ma problem, by domy handlowe nazywać „galeriami”, powinien tu przyjechać. W Starym Browarze sklepy z ciuchami czy kosmetykami sąsiadują ze sztuką, i to wysoką. Co chwila napotykamy współczesne rzeźby (np. Igora Mitoraja), obrazy (chociażby Leona Tarasewicza) czy instalacje (jak Citta Gentile Alessandro Mendiniego). Żywy dowód, że sztuka nie musi być uwięziona w muzeach.

Zachodniopomorskie

31. FORT GERHARDA w ŚWINOUJŚCIU

W tej nadmorskiej twierdzy na wyspie Wolin każdy na własnej skórze może się przekonać, czym jest prawdziwa żołnierska musztra czy jak chodzić po polu minowym. Fort Gerharda, jeden z najlepiej zachowanych fortów artyleryjskich w Europie, dziś spełnia funkcję żywego muzeum. Zwiedzanie odbywa się w formie przyspieszonego szkolenia wojskowego. Nie dla mięczaków.

32. ZAMEK KSIĄŻAT POMORSKICH w DARŁOWIE

Jedyny w Polsce nadmorski zamek obronny. Na przełomie XIV i XV w. mieszkał tu książę Eryk Pomorski, król Danii, Szwecji i Norwegii. Pozbawiony korony został piratem, postrachem Bałtyku.

Cuda Polski

 7 Cudów National Geographic Traveler - Przewodnik Polska 2011

Pierwsza edycja plebiscytu odbywała się pod hasłem „Polska jest najfajniejsza”. Oddano w niej 10 tysięcy głosów. W pierwszej edycji plebiscytu miesięcznika „National Geographic Traveler” zwyciężyły następujące miejsca:

  1. Pałac w Kozłówce, woj. lubelskie, Kozłówka
  2. Spichrze, woj. kujawsko-pomorskie, Grudziądz
  3. Kolorowe jeziorka, woj. dolnośląskie, Rudawy Janowickie
  4. Nikiszowiec, woj. śląskie, Katowice
  5. Kaplica Św. Trójcy, woj. lubelskie, Lublin
  6. Monastyr prawosławny i Muzeum Ikon, woj. podlaskie, Supraśl
  7. Cmentarz Centralny, woj. zachodniopomorskie, Szczecin

 

 

 

Tagi: Białystok, Biebrza, Bobolice, Bydgoszcz, Chełm, Darłowo, Dolnośląskie, Gdańsk, Gliwice, Gorzów, Grudziądz, Iława, Jędrzejów, Katowice, Kłodzko, konkurs, Kozłówka, Kraków, Kujawsko-Pomoskie, Lądek-Zdrój, Lanckorona, Lubelskie, Lublin, Lubuskie, Łańcut, Łęknica, Łódź, Łódzkie, Małopolskie, Mirów, Moszna, Opolskie, Podkarpackie, Podlaskie, Pomorskie, Ponidze, Poznań, Pruszcz Gdański, Puławy, Rzeszów, Sierpc, Śląskie, Supraśl, Świętokrzyskie, Świnoujście, Szczecin, Szymbark, Toruń, Uniejów, Warmińsko-Mazurskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie, Żyrardów
Jarosław Marciuk LinkedIn

Na blogu przeczytasz również o

znani pilkarze na instagramie profile

Gwiazdy i piłkarze publikują zdjęcia z Polski na Instagramie

Pomimo wcześniejszych zapowiedzi trenerów, że piłkarze podczas Mistrzostw w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012 nie będą mieli czasu na tweetowanie, pisanie na Facebooku czy robieniu zdjęć na Instagrama, udało nam się znaleźć wiele śladów ich aktywności w mediach społecznościowych. W…
Influencer marketing w branży MICE w Polsce influencerzy turystyka biznesowa

Jedziemy do Irlandii z #meetontheWAW!

Czy zdarzyło się Wam kiedyś wygrać nagrody w konkusie Social Media? Mnie już też nie raz, ale z tej nagrody szczególnie cieszymy się z Alicją. Zacznijmy jednak od początku. Lipcowy wieczór i event dla branży turystyki biznesowej. Impreza w Ham…
stary stadion Lechii Gdańsk trening Niemców

Trening niemieckiej drużyny w Gdańsku obserwowało 11 000 widzów

Drużyna Niemiec wybrała Gdańsk na swoją bazę podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej. To wielka sprawa dla Gdańska i wszystkich fanów piłki nożnej. W związku z tym niemiecka drużyna piłkarska trenuje na gdańskich boiskach oraz przebywa w hotelu Dwór Oliwski.…
Galeria warszawskich syrenek Euro2012
Wspaniały widok z Cafe Szał w krakowskich Sukiennicach