MarinMuseum – największa atrakcja Karlskrony

2 Komentarze

Największa atrakcja Karlskrony to bez wątpienia Muzeum Marynarki Wojennej, do którego przyjechaliśmy po zwiedzaniu do Ronneby i Hjortahammar. Marin Museum położone na wyspie Stummholmen nazywane jest też Muzeum Morskim. Z zewnątrz przypomina grecką świątynie, oczywiście w minimalistycznym skandynawskim stylu.

karlskrona-marinmuseum-muzeum-marynarki-wojennej-szwecja-morskie-wejscie
Wejście główne do Marin Musem

Przy nabrzeżu cumują  Jarramas – stalowy pełnorejowiec szwedzkiej marynarki wojennej, HMS Bremön – trałowiec z okresu II Wojny Światowej, HMS Västervik – okręt rakietowy z czasów zimnej wojny. Niestety nie zwiedziliśmy hangaru Slupów i Barkasów.

karlskrona-HMS-Bremon-okret-wojenny-szwedzki-blekinge-atrakcje-turystyczne-zwiedzanie

Polecamy wam spacer po nabrzeżu, a najlepiej obejdźcie całe muzeum. Piękne widoki na Bałtyk.

morze-baltyckie-armaty-dziala-na-wyspie-stumholmen-w-karlskronie

Wewnątrz  muzeum pierwsza sala i płaskorzeźba doskonale ilustrująca, dlaczego Karol XI wybrał to miejsce w archipelagu południowego Bałtyku na założenie swojego portu wojennego i miasta. Karlskrona położona na 33 wyspach nigdy nie została zdobyta. Na górze dwa forty strzegące jedynego przejścia dla statków do miasta.

karlskrona-muzeum-morskie-plaskorzezba-archipelag-morze-baltyckie-wyspy-szwedzkie

Największe wrażenie w muzeum wywarła na Jarku kolekcja galionów, czyli rzeźb umieszczanych na dziobach okrętów. Pełniły one nie tylko funkcje dekoracyjne i prestiżowe, ale także zapewniały statkom odpowiedni balans.

karlskrona-sala-galiony-muzeum-morskie-zwiedzanie-szwecja-w-pigulce-stenalinepolska-okrety-baltyk

W sali galionów unosi się specyficzny zapach.

karlskrona-sala-galionow-muzeum-morskie-zwiedzanie-szwecja-w-pigulce-stenalinepolska-okrety

blekinge-karlskrona-szwecja-muzeum-moskie-marynarka-wojenna-galion-okret-zaglowiec-marinmuseum

W sali modeli imponujących rozmiarów drewniane modele szwedzkich okrętów wojennych. Jak mówiła nasza przewodniczka Ania, Szwedzi konstruowali ich mnóstwo zanim zaczęli budować właściwe żaglowce. W Karlskronie padł rekord. W ciągu trzech lat w stoczni wojennej zbudowano 20 czteromasztowców. I to w XVII wieku. Imponujące tempo.

karlskrona-sala-modeli-muzeum-morskie-wycieczka-blekinge-szwecja-w-pigulce-stenalinepolska-atrakcje-turystyczne

Ciekawostką jest podwodny tunel. Schodzi się pod poziom Morza Bałtyckiego i przez okna widoczny jest wrak z XVIII wieku. Niestety z powodu wczorajszego sztormu na Bałtyku woda była bardzo mętna i musieliśmy Ani uwierzyć na słowo. Ta część wystawy poświęcona jest morskim badaniom archeologicznym. Czuć jak konstrukcja porusza się pod wpływem morza. Przypomina to nam także rejs promem z Gdyni.

marinmuseum-podwodny-tunel-dno-baltyku-wrak-w-karlskronie-w-szwecji

W muzeum zobaczycie bogatą kolekcję białej broni, muszketów, armat.

dziala-okretowe-morskie-muzeum-rusznikarz-armaty

Rekonstrukjca części okrętu wojennego pokazuje ładowanie działa przez załogę.

rekonstrukcja-okretu-wojennego-szwedzkiego-karlskrona-muzeum-atrakcja-statki

Na drugim piętrze wystawa Zimna Wojna. Ciekawa aranżacja.

wystawa-zimna-wojna-szwecja-zwiazek-radziecki-karlskrona-zwiedanie-muzeum-morskiego

My znamy tę historię bardzo dobrze. Ciekawe czy Szwedzi też?

morze-baltyckie-zwiazek-radziecki-polska-kraje-nautralne-szwecja-finlandia-zimna-wojna-mapa
Rosyjskie okręty podwodne u brzegów Szwecji?

W tym czasie Szwecja i Finlandia były krajami neutralnymi. To nie przeszkadało radzieckim łodziom podwodnym w pływaniu po szwedzkich wodach terytorialnych. W obecnej sytuacji to już chyba nie tylko historia. Patrząc na te torpedy przypomina mi się film „Polowanie na Czerwony Październik” z Sir Seanem Connerym i słowa torpedo in the water

torpedy-zimna-wojna-lodzie-podwodne-karlskrona-baltyk-szwecja-zwiazek-radziecki
Tropedy łodzi podwodnych

Taste of Sweden

Restauracja w muzeum, to również nie lada atrakcja. W restauracji mieliśmy kulinarne Blekinge – Szwecja w pigułce. Bufet szwedzki w cenie 110 SEK w niedzielę, w inne dni 90 SEK. Serwowane są tu dania typowo szwedzkie, podpisane także po polsku, no i oczywiście śledzie. Na przystawkę pieczywko, pyszne szwedzkie masło, oliwki, surówki, ryby.

kuchnia-szwedzk-ryby-sledzie-karlskrona-blekinge-turystyka-kulinarna

W ten dzień na główne danie polecano Raggmunkar & fläsk czyli placki ziemniaczane z boczkiem oraz żurawiną; Sill & potatismos – smażony śledź w panierce z puree ziemniaczanym z żurawiną i topionym masłem oraz Kroppkakor – pyzy nadziewane siekaną wieprzowiną i cebulą, polane białym sosem z żurawiną.

DSC06070

I oczywiście lody i kawa, dużo kawy. To też dobre miejsce do podładowania sprzętu, chociaż kontaktów to tu nie ma za wiele, szukajcie pod oknem blisko bufetu. W restauracji bardzo miła obsługa i starająca się mówić po polsku proszę, dziękuję.

Tuż obok muzeum powstaje nowy budynek, w którym prezentowany będzie  HMS Neptun. To łódź podwodna klasy Näcken, która była w służbie szwedzkiej marynarki w latach 1980 – 1998Tutaj będzie również prezentowana pierwsza szwedzka łódź podwodna. Nazywa się Hajen (Rekin) i została zwodowana w 1904 roku. Otwarcie już w czerwcu 2014.

kalrkskrona-nowa-atrakcja-turystyczna-lodz-podwodna-rekin-marinmuseum-2014

Mamy nadzieję, że je zobaczymy w przyszłości.

Multimedia i Social Media

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie sprawdzili czy muzeum ma własną aplikację na urządzenia mobilne, profil na Instagramie  lub multimedialne i interaktywne instalacje dla odwiedzających, w szczególności dla dzieci. Muzeum Morskie w Karlskronie wszystko to oferuje swoim turystom.

Są tu atrakcje dla dzieci, które niekoniecznie docenią wartość historycznych eksponatów. W jednym miejscu można między innymi spróbować jak wiosłowało się jako galernik. W specjalnych salach można brać udział w bitwie morskiej strzelając z okrętowej armaty oraz spróbować jak działała laska Jakuba czyli przyrząd nawigacyjny z czasów wypraw morskich.

atrakcje-dla-dzieci-w-szwecji-w-karlskronie-muzeum-morskie-gry-symulacje-multimedia

W symulatorze kabiny poczujesz się jak kapitan współczesnego statku. Chyba nie musimy wam pisać, że te atrakcje najbardziej oblegane są przez dzieci.

atrakcje-dla-dzieci-szwecja-karlskrona-symulator-statek-kabina

Jest też tradycyjny plac zabaw dla dzieci, gdzie mali turyści mogą nauczyć się wiązania węzłów. Gry i symulacje są w czterech językach angielskim, szwedzkim, niemieckim i słuchajcie – w POLSKIM. Można również wypożyczyć audio guide w języku polskim i przy eksponatach uruchamiać nagrane audycje.

audioguide-po-polsku-karlskrona-marinmuseum-muzeum-morskie

Również strona internetowa Muzem Morskiego jest w polskiej wersji językowej. Znajdziecie tu godziny otwarcia muzeum, ceny biletów, opisy atrakcji. Nieczęsto zagranicą tak dba się o polskiego turystę.

Marinmuseum-Karlskrona-strona-po-polsku-atrakcje-turystyczne-szwecja

MarinMuseum działa na Facebooku, Youtube i Flickrze. Profil na Instagramie też jest, ale mógłby być bardziej aktywny (9 zdjęć, 32 followersów, ponad 250 postów z hashtagiem #marinmuseum na Instagramie).

karlskrona-wyspa-stumholmen-muzeum-morskie-marinmuseum-morze-baltyckie-warto-zobaczyc-szwecja-atrakcja

Muzeum Marynarki Wojennej w Karlskronie to podróż w czasie od drewnianych kilkusetletnich modeli do stalowych współczesnych okrętów i łodzi podwodnych. Na koniec nasza punktowa ocena muzeum.

Tagi: atrakcje dla dzieci, Bałtyk, Duolook Review, Karlskrona, kuchnia szwedzka, łódź podwodna, Marin Museum, muzeum, muzeum marynistyczne, Szwecja, turystyka kulinarna

Na blogu przeczytasz również o

Płyniemy z Gdyni do Szwecji, a wiatr hula

Piątek, godziny wieczorne. Za oknem wieje coraz mocniej. Nasze rodziny mają nadzieję, że w sobotę nie wypłyniemy. Sami zaczynamy coraz baczniej śledzić pogodę. Pochmurno, wiatr hula, temperatura spada. Pakujemy się i tak. Sprawdzamy. Rejs z Gdyni do Karlskrony się odbędzie.…

Godzina z Danem Rubinem

Dowiedziałem się o ciekawym spotkaniu i poszedłem. To moja pierwsza wizyta na #MeettheIphonePhotographer. Swoją drogą to chyba najdłuższy hashtag jaki używałem. Meet the Iphone Photographer to cykl spotkań w Apple Store przy Regent Street. Organizuje je i prowadzi Dan Rubin. Podczas ostatniego…
Design Museum w Londynie zwiedzanie

Design Museum w Londynie

Niecierpliwie czekaliśmy na odwiedziny jednej  z najnowszych atrakcji Londynu. Muzeum Designu w Londynie położone jest w dzielnicy Kensington, tuż przy Holland Park. Jeśli planujecie zakupy na Kensington High Street koniecznie odwiedźcie pobliskie The Design Museum. Wizyta w muzeum to nie…
Karlskrona w jeden dzień
InstaFashion – jak to się robi w Nowym Jorku a jak w Gdańsku