Maj miesiącem świadomości o EDS w Social Media

Brak komentarzy

Stowarzyszenie Ehlersa-Danlosa w związku z cyklicznym wydarzeniem „Maj – Miesiąc świadomości zespołu Ehlersa-Danlosa i zaburzenia spektrum hipermobilności” zaprasza do wsparcia i pomocy w globalnym podnoszeniu świadomości na temat chronicznej choroby Zespołu Ehlersa-Danlosa (EDS) i zaburzenia spektrum hipermobilności (HSD). Na stronie The Ehlers-Danlos Society znajdziecie więcej informacji. Wiele materiałów przygotowanych jest również innych językach, niestety nie w polskim. Dlatego zdecydowałem się przetłumaczyć część informacji Stowarzyszenia na język polski.

Ten rok jest wyjątkowy pod względem okoliczności, ponieważ społeczność chorych na EDS na całym świecie znajduje się w nowej sytuacji z powodu COVID-19 [koronawirusa]. Teraz ważniejsze niż kiedykolwiek jest zebranie się jako wirtualna społeczność. Pozostańmy w kontakcie, wspierajmy się nawzajem i zwiększajmy świadomość EDS i HSD oraz problemów, z jakimi codziennie boryka się społeczność chorych.

Stowarzyszenie przygotowało szereg materiałów do promocji Maja – Miesiąca Zespołu Ehlersa Danslosa w postaci tekstów, broszur grafik i prezentacji. Znajdziecie je tutaj.

Social Media pomagają

W celu podnoszenia świadomości stowarzyszenie, jak w latach poprzednich, zachęca do dzielenia się swoimi historiami w mediach społecznościowych. W ten sposób można dotrzeć do wielu ludzi. Każdemu dniu majowemu przypisano jedno zagadnienie i prośbę o dzielenie się swoimi doświadczeniami, radami na Instagramie, Facebooku i Twitterze.

Hashtag tej społecznej akcji to #myEDSchallenge  #myHSDchallenge

Co to jest EDS?

Zespół Ehlersa-Danlosa (EDS) to grupa zaburzeń, które wpływają na tkanki łączne organizmu, w tym na skórę, stawy, naczynia krwionośne, jelita oraz wiele innych narządów i tkanek. Zaburzenia te powstają z powodu nieprawidłowej produkcji i funkcji kolagenu i pokrewnych białek tkanki łącznej. EDS dotyka więcej niż jedną na 5000 osób, a także mężczyzn i kobiet w każdym wieku. Jest to stan przewlekły, trwający całe życie.

Objawy EDS są liczne i różnią się między poszczególnymi typami. Mogą się także różnić między członkami rodziny o tym samym typie EDS. Objawy obejmują:

  • kruchą skórę ze słabym gojeniem, zasinieniem i krwawieniem oraz nienormalne blizny;
  • łatwość uszkodzenia stawów, powszechny ból stawów, zwichnięcia, niskie napięcie mięśni i przykurcze mięśni;
  • nieprawidłowa struktura mięśniowo-szkieletowa, taka jak kifoskolioza, dysplazja stawu biodrowego;
  • zmiany w strukturze oka, takie jak przerzedzenie rogówki;
  • nieprawidłowości zębów i dziąseł;
  • oraz w niektórych rzadszych typach zagrażających życiu powikłaniach, takich jak choroba zastawek serca, pęknięcie narządów oraz tworzenie tętniaków i pękanie dużych naczyń krwionośnych.

Zaburzenie spektrum hipermobilności (HSD) jest diagnozowane, gdy powikłania mięśniowo-szkieletowe hipermobilności i niestabilności stawów (na przykład łatwości urazu, bólu stawów i zwichnięć) pojawiają się u osoby, która nie ma cech definiujących podstawowy zespół, taki jak EDS lub inne dziedziczne zaburzenia tkanki łącznej.

Ponadto u wielu osób z EDS i HSD obserwuje się kilka powiązanych zaburzeń. Zwiększa to złożoność diagnozy ich stanu i zarządzania chorobą. Takie pokrewne zaburzenia obejmują na przykład

  • funkcjonalne zaburzenia jelit;
  • dysfunkcja autonomiczna; poważne chroniczne zmęczenie;
  • problemy neurologiczne, w tym uwięzienie sznura i nerwów oraz neuropatia czuciowa;
  • nadwrażliwość immunologiczna;

Stowarzyszenie Ehlers-Danlos z siedzibą w Nowym Jorku to globalna społeczność zajmująca się ratowaniem i poprawą jakości życia osób dotkniętych chorobą Zespołem Ehlersa-Danlosa, zaburzeniami ze spektrum hipermobilności i powiązanymi chorobami. Celem stowarzyszenia jest ogólnoświatowa świadomość i lepsza jakość życia dla wszystkich cierpiących na tą chorobę, niezależnie od położenia geograficznego.

Source: The Ehlers-Danlos Society

Tagi: EDS, Ehlers Danlos Syndrome, Zespół Ehlersa Danlosa

Na blogu przeczytasz również o

koronawirus osoby przewlekle chore

Opowieść o mojej żone #13 w czasie pandemii

Gdy zaczęły do nas docierać w styczniu i lutym wieści o nieznanym wirusie w Wuhan w Chinach wydawało się to tak odległe i nie mające wpływu na nasze życie. Z początkiem marca złe wiadomości zaczęły napływać z Lombardii we Włoszech.…
Maj miesiąc Zespołu Ehlersa Danlosa EDS Stowarzyszenie Polska

Maj miesiącem Zespołu Ehlersa-Danlosa

Zespół Ehlersa Danlosa, w skrócie EDS, zwany jest też niewidzialną chorobą. Chcielibyśmy zachęcić Was do obejrzenia filmu przygotowanego przez Stowarzyszenie Ehlers Danlos Polska i osoby, które przysłały swoje zdjęcia i są członkami prywatnej grupy wsparcia na Facebooku Ehlers-Danlos Polska. Wiele…
Krajowe Forum na rzecz terapii chorób rzadkich orphan

Światowy Dzień Chorób Rzadkich

29 lutego obchodzony jest jako Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Czym są choroby rzadkie? W Europie rzadką chorobę definiuje się jako chorobę dotykającą mniej niż jedną na 2000 osób. W Stanach Zjednoczonych o rzadkiej chorobie mówi się gdy określony stan dotyka…
Opowieść o mojej żone #13 w czasie pandemii
11 ciekawostek o Cambridge, które poznałem podczas pisania przewodnika