Krakowskie dorożki wynajem na rynku Starego Miasta

Brak komentarzy

Kraków słynie z dorożek i konnych przejażdżek po mieście. To jeden z największych symboli Krakowa i bardzo popularna atrakcja. Chętnie z tego typu zwiedzania królewskiego miasta korzystają turyści z zagranicy. Tu ważna kwestia. Konie są przystrojone i prezentują się pięknie na krakowskim rynku i ulicach Krakowa. Dodatkowo widać, że o konie się dba – są pojone, dokarmiane.

Ile kosztują dorożki w Krakowie?

Można wybrać przejażdżkę wokół Rynku, ok. 20 minut lub 40 minutową. Ceny wynajmu krakowskich dorożek zależą od czasu przejażdżki oraz trasy. Ceny od 100 do ok. 300 złotych w zależności od długości trasy. W jednej dorożce mieści się do siedmiu osób, tyle najwięcej podczas pobytu w Krakowie widzieliśmy.

Udanego zwiedzania Krakowa.

Krakowskie dorożki są również uważane za symbol romantyzmu i elegancji. Często można je spotkać w okolicach Rynku Głównego i Wawelu, gdzie cieszą się zainteresowaniem zarówno turystów, jak i mieszkańców Krakowa.

Historia dorożek w Krakowie

Historia dorożek w Krakowie sięga XIX wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze zaprzęgi konne służące do przewozu pasażerów. Początkowo były to tzw. fiacre, czyli duże, czterokołowe wozy, które były powszechnie wykorzystywane w Europie jako środek transportu publicznego. W 1863 roku fiacre zostały zastąpione przez mniejsze i bardziej zwrotne dorożki, które szybko zyskały popularność wśród mieszkańców Krakowa. W końcu XIX wieku na ulicach miasta można było spotkać już około 200 dorożek, a ich kierowcy zaczęli nosić charakterystyczne stroje.

W czasie I wojny światowej liczba dorożek w Krakowie zmniejszyła się drastycznie, ale po jej zakończeniu powróciły one na ulice miasta. W latach międzywojennych dorożki stały się już popularnym środkiem transportu turystycznego, a ich dorożkarze oferowali wynajem i przejażdżki po najpiękniejszych zakątkach miasta.

W czasie II wojny światowej dorożki zniknęły z ulic Krakowa, a po jej zakończeniu ich liczba była już znacznie mniejsza niż przed wojną. Jednakże, w latach 70. i 80. XX wieku dorożki zaczęły ponownie pojawiać się na ulicach miasta i zyskały popularność wśród turystów.

Tagi: , , ,

Na blogu przeczytasz również o

Igers Instagramers w Polsce logo

Instagramers w Polsce

Instagramersi, inaczej Igersi, to narodowe, regionalne lub lokalne społeczności fanów aplikacji Instagram. W ponad 80 krajach działa już około 300 takich nieformalnych grup. Członkowie społeczności stosują do oznaczenia swoich zdjęć określonego hashtaga, zazwyczaj #igers_nazwamiejsca. Twórcy i zarządzający społecznością (tzw. ManIger)…
Euro 2012 w Krakowie

Kraków – piąte polskie miasto mistrzostw Euro 2012

Warszawa, Gdańsk, Poznań i Wrocław to polskie miasta, których rozgrywanie są mecze mistrzostw Europy. Do grona czterech miast korzystających promocyjnie z Euro 2012 należy dodać Kraków. Miasto jako swoją bazę wybrały reprezentacje piłki nożnej: Anglii (Hotel Stary) Holandii (Hotel Sheraton)…

Spoty promocyjne województw

Nareszcie. W jednym miejscu oficjalne filmy promocyjne polskich województw. Zobacz spoty z kampanii promujących województwa lubelskie, dolnośląskie, pomorskie, świętokrzyskie, śląskie, podlaskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, podkarpackie

Wrocławski Rower Miejski czyli zwiedzaj Wrocław na rowerze
Punskas po litewsku znaczy Puńsk