Krakowskie dorożki wynajem na rynku Starego Miasta

Brak komentarzy

Kraków słynie z dorożek i konnych przejażdżek po mieście. To jeden z największych symboli Krakowa i bardzo popularna atrakcja. Chętnie z tego typu zwiedzania królewskiego miasta korzystają turyści z zagranicy. Tu ważna kwestia. Konie są przystrojone i prezentują się pięknie na krakowskim rynku i ulicach Krakowa. Dodatkowo widać, że o konie się dba – są pojone, dokarmiane.

Ile kosztują dorożki w Krakowie?

Można wybrać przejażdżkę wokół Rynku, ok. 20 minut lub 40 minutową. Ceny wynajmu krakowskich dorożek zależą od czasu przejażdżki oraz trasy. Ceny od 100 do ok. 300 złotych w zależności od długości trasy. W jednej dorożce mieści się do siedmiu osób, tyle najwięcej podczas pobytu w Krakowie widzieliśmy.

Udanego zwiedzania Krakowa.

Krakowskie dorożki są również uważane za symbol romantyzmu i elegancji. Często można je spotkać w okolicach Rynku Głównego i Wawelu, gdzie cieszą się zainteresowaniem zarówno turystów, jak i mieszkańców Krakowa.

Historia dorożek w Krakowie

Historia dorożek w Krakowie sięga XIX wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze zaprzęgi konne służące do przewozu pasażerów. Początkowo były to tzw. fiacre, czyli duże, czterokołowe wozy, które były powszechnie wykorzystywane w Europie jako środek transportu publicznego. W 1863 roku fiacre zostały zastąpione przez mniejsze i bardziej zwrotne dorożki, które szybko zyskały popularność wśród mieszkańców Krakowa. W końcu XIX wieku na ulicach miasta można było spotkać już około 200 dorożek, a ich kierowcy zaczęli nosić charakterystyczne stroje.

W czasie I wojny światowej liczba dorożek w Krakowie zmniejszyła się drastycznie, ale po jej zakończeniu powróciły one na ulice miasta. W latach międzywojennych dorożki stały się już popularnym środkiem transportu turystycznego, a ich dorożkarze oferowali wynajem i przejażdżki po najpiękniejszych zakątkach miasta.

W czasie II wojny światowej dorożki zniknęły z ulic Krakowa, a po jej zakończeniu ich liczba była już znacznie mniejsza niż przed wojną. Jednakże, w latach 70. i 80. XX wieku dorożki zaczęły ponownie pojawiać się na ulicach miasta i zyskały popularność wśród turystów.

Tagi: , , ,

Na blogu przeczytasz również o

Polska Harlem Shake najśmieszniejsze filmy na Youtube

Najlepsze polskie Harlem Shake

Najlepsze polskie HARLEM SHAKE z Warszawy, Szczecina, Wrocławia, Gdańska , Władysławowa, Elbląga, Kielc, Nysy. Szaleństwo Harlem Shake`a trwa …

Piernikowy Święty Mikołaj z Bochni

Pyszne, słodkie i duże. Takie są piernikowe Mikołaje z Bochni. Wydział Promocji i Rozwoju Miasta Bochni przysłał nam Mikołaja. Dziękujemy. Jest to odwzorowanie witrażu w Bazylice św. Mikołaja w tej małopolskiej miejscowości. Smakują tak dobrze jak wyglądają!
RoweRes miejska wypożyczalnia rowerów w Krakowie. 15 stacji i 1500 rowerów w systemie

RoweRes czyli zwiedzaj Kraków na rowerze

Po ostatnim szkoleniu postanowiliśmy skorzystać z z systemu RoweRes i zwiedzić Kraków na rowerze. No cóż, nie udało się … Nie udało się z powodu nieżyciowej rejestracji w systemie. Początek jest prosty, czyli należy podać dane teleadresowe, itp. Po otrzymaniu…
Wrocławski Rower Miejski czyli zwiedzaj Wrocław na rowerze
Punskas po litewsku znaczy Puńsk