Będąc jeszcze w Polsce marzyłem o zwiedzaniu angielskich katedr. To marzenie po raz pierwszy spełniło w 2004 roku gdy odwiedziliśmy Opactwo Westminsterskie w Londynie (Westminster Abbey). Dziś mogę dodać do tej listy równie ważne miejsce. To Katedra w Canterbury (Canterbury Cathedral), która od 1400 lat jest siedzibą arcybiskupa Canterbury.
Do całego kompleksu klasztornego prowadzi bogato zdobiona brama (Christchurch Gate). Tutaj też znajduje się kasa, a bilet wstępu do katedry kosztuje 10 funtów. Niemało, ale Katedra Canterbury, ruiny opactwa św. Augustyna i kościół św. Marcina stanowią zespół wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Na szczęście katedrę zwiedzałem z Jorge, miłośnikiem architektury i kościołów, więc nikt nas nie poganiał. Dwie godziny minęły jednak zbyt szybko. W tym czasie Alicja i Natalia poznawały uroki miasteczka. Po przekroczeniu bramy Katedra ukazuje się w całej okazałości. Jest ogromna, ma ponad 150 metrów długości. Wieża na skrzyżowaniu nawy głównej i transeptu jest wysoka na 72 metry. Katedra składa się z czterech cześci- nawy głównej (The Nave) do skrzyżowania z pierwszym transeptem, chóru (Quire), Kaplicy Świętej Trójcy (Trinity Chapel) oraz podziemnej krypty (The Crypt).
Trudno się nie zachwycić widokiem nawy głównej wysokiej na 22 metry.
Na przecięciu nawy głównej z transeptem koniecznie spojrzyj w górę.
Tuż obok znajduje się miejsce, gdzie zamordowano arcybiskupa Thomasa Becketa w 1170 roku. Później Thomas Becket został obwołany świętym, a Cantenbury stało się jednym z najważniejszych celów pielgrzymek w średniowiecznej Europie .
W Katedrze Cantenbury można odbyć podróż w czasie. Schodząc do krypty (The Crypt) wchodzi się do najstarszej części katedry zbudowanej w stylu romańskim. Anglicy nazywają ten styl architektoniczny Norman.
W Kaplicy Gabriela zachowały się jedne z najstarszych malowideł ściennych w Wielkiej Brytanii.
Po wyjściu z krypty po lewej stronie kolejna interesująca kaplica, która szczególnie mi się spodobała. W dosłownym tłumaczeniu – Kaplica Wojowników. W centrum Warrior`s Chapel trzy nagrobki, a nad nimi flagi.
Schody, po których przez setki lat chodzili pielgrzymi prowadzą z chóru do Kaplicy Świętej Trójcy.
Widok w drugą stronę na chór katedry.
W Kaplicy św. Trójcy znajduje się wiele nagrobków. Najważniejsze to nagrobek króla Anglii Henryka IV oraz Czarnego Księcia, czyli Edwarda, księcia Walii. I tu ciekawostka związana z angielskim królem. W 1390 roku Henryk IV wybrał się na roczną wyprawę krzyżową i walczył z poganami na … Litwie. Wspierał zbrojnie Zakon Krzyżacki. Razem se swoimi angielskimi łucznikami oblegał bezskutecznie Wilno. Poznał także Wielkiego Mistrza Konrada von Wallenroda.
Podczas naszego zwiedzania odbywała się próba koncertu symfonicznego. Co udało mi się nagrać, a wy możecie posłuchać
W miejscu gdzie dziś płonie świeca od 1220 do 1538 roku stał grób Tomasza Becketa.
Na samym końcu katedry znajduje się Korona (Becket`s Crown). W tej części katedry zobaczycie przepiękne witraże ilustrujące życie i cuda Tomasza Becketa.
Po wyjściu z katedry nie skończyło się nasze zwiedzanie. Widok na katedrę z krużganów.
Krużganki.
System obronny miasta Canterbury obejmował też mury opactwa.
Co oznaczają kobiety z nagimi piersiami w Canterbury ?
Po obejrzeniu katedry wewnątrz koniecznie pospacerujcie po pozostałych miejscach.
Najpiękniejszy budynek jaki znaleźliśmy z Jorge. The Dark Entry łączy katedrę z Green Court.
Uginające się drewniane stropy.
Siedziba archidiakona Canterbury.
Na koniec kolejne architektoniczne odkrycie – klatka schodowa w stylu romańskim prowadząca do King`s School.
Główne wejście do King`s School – The Mint Yard Gate.
Dwie godziny to stanowczo za mało dla nas na zwiedzenie całego komleksu klasztoru i Katedry w Canterbury. Muszę tu wrócić.
Gdy zobaczyłem się z Alicją powiedziałem jej, że chciałbym z nią zwiedzić wszystkie najważniejsze średniowieczne katedry w Wielkiej Brytanii. Oj, chcielibyście zobaczyć jej minę 😉 Alicjo, nie martw się, kilka już zobaczyliśmy. Opisaną katedrę w Canterbury, Christ Church w Oksfordzie i katedrę Southwark w Londynie. Oto krótka lista kościołów, które jeszcze powinniśmy jak najszybiej zobaczyć:
- Katedra w Wells
- Katedra w Lincoln
- Katedra w Salisbury
- Katedra w Exeter
- Katedra w Chichester
- Katedra św. Piotra, Pawła i Andrzeja w Peterborough
- Katedra w York
- Katedry w Coventry (pozostałości)
- Katedra w Gloucester
- Katedra w Ely
- Katedra w Chester
- Katedra w Worcester
- Katedra St Giles’ w Edynburgu
- Katedra w St Albans
- Katedra w Winchester
- Katedra w Durham (romańska)
- Katedra w Norwich (romańska)
- Opactwo Westminterskie w Londynie – jeszcze raz 🙂
Oczywiście napiszę Wam o tych katedrach na blogu. Na zakończenie polecam wpis na Historii Sztuki dotyczący stylu gotyckiego. Mam nadzieję, że dzięki temu zrozumiecie dlaczego zachwycają mnie gotyckie katedry.
Zobaczcie nasz cykl wpisów na blogu Wycieczki z Londynu. Odwiedziliśmy już między innymi Cambridge, Canterbury, klify w Dover, Windsor, Eton, Oksford czy Cardiff.