7 jednodniowych wycieczek z Londynu

1 Komentarz

Stolica Wielkiej Brytanii jest zachwycająca i jest jednym z najwspanialszych miast na świecie. Nie samym Londynem jednak człowiek żyje. Czas zobaczyć coś inne go niż atrakcje w Londynie. Oto nasze propozycje na  jednodniowe wycieczki z Londynu.

Windsor i Eton

To jedno z ulubionych miejsc królowej Elżbiety II. Przyjeżdża tu w weekendy, aby odpocząć od zgiełku Londynu. Największe atrakcje w Windsorze to Zamek Windsor, rejsy na Tamizie i elitarne Eton College. W Eton College uczyli się książę Filip, książę William i były książę Harry. Eton to wyjątkowa prywatna szkoła dla chłopców z internatem. Warto również zobaczyć Park Windsor Great i spróbować słodyczy w The Fudge Kitchen.

jednodniowe wycieczki z Londynu do zamku Windsor
Wejście do królewskiego zamku w Windsorze

W Windsorze znajduje się też wielka atrakcja dla dzieci. Legoland Windsor położony jest tylko 2 mile od centrum miasta. Na 60 hektarach zbudowano wiele krain. Do stworzenia wielu atrakcji wykorzystano prawie 55 milionów klocków Lego. Bilety do Legolandu w Windsorze warto kupić taniej wcześniej przez internet. Zobaczcie nasze wpisy Atrakcje w Windsorze i Wycieczka do Eton.

Jak dojechać do Windsor?

Podróż z Londynu do Windsoru nie trwa długo a wycieczka jest godna polecenia. Pociągiem linii Great Western Railway z dworca London Paddington do Windsor & Eton Central (przez Slough). Podróż zajmie około pół godziny, bilet return można kupić już za 10 funtów. Pociągiem można też przyjechać linią South West Trains ze stacji London Waterloo do Windsor & Eton Riverside. Czas podróży godzina, bilet return kosztuje od 12 funtów.

Z Londynu do Windsor kursują też autobusy. Najlepiej przyjechać autobusem nr 702 Green Line z dworca London Victoria. W Londynie autobus zatrzymuje się też m.in. przy Hyde Parku, Kensington High Street i w Hammersmith. Autobus 702 ma przystanki w centrum Windsoru i przy wejściu głównym Legoland Windsor Resort. Jazda autobusem z Londynu do Windsoru trwa około 1,5 godziny a bilet kosztuje około 7 funtów.

Cambridge

Największe atrakcje to college Uniwersytetu Cambridge z najsłynniejszymi King`s College, Trinity College i St John`s College. W King`s Collage Chapel zobaczycie obraz Rubensa Pokłon Trzech Króli. Najsłynniejsze muzea w Cambridge to Fitzwilliam Museum, Muzeum Historii Naturalnej i Museum of Archaeology and Anthropology. Na koniec zwiedzania polecamy relaks nad rzeką Cam w parku The Backs. Więcej o atrakcjach Cambridge przeczytacie we wpisie Wycieczka do Cambridge.

Polecam Ci pobranie audioguide, który przygotowałem dla turystów odwiedziających Cambridge.
VidiGuides Cambridge Instagram Tour.
Udanego słuchania, fotografowania i zwiedzania pięknego Cambridge.

Wyczieczka z Londynu do Cambridge Uniwersytet
Rzeka Cam i The King`s College w Cambridge
@callmejaro Good time in Cambridge🇬🇧 #punting #cambridgeuniversity #cambridge #cambridgeshire #fun #england #visitengland ♬ Don’t Stop Me Now – Remastered 2011 – Queen

Jak dojechać do Cambridge?

Pociągiem z Londynu do Cambridge można dojechać ze stacji London Liverpool Street (linia Greater Anglia) i London Kings Cross (Great Northern). Podróż trwa około 1,5 godziny a bilet można kupić już za 9 funtów, w dwie strony za 15 funtów.

Bilet na autobus z Londynu do Cambridge linią National Express w jedną stronę można kupić już za 3 funty. Autobusy odjeżdżają z przystanków London Victoria Coach Station, London Embankment Station, London Mile End i London Stratford. Zobacz nasz specjalny przewodnik jak dojechać z Londyny do Cambridge. Podpowiadamy też jak dojechać z Luton, Gatwick, Stanford i Heathrow. Cambridge na Instagramie – IgersCambridge

Więcej ciekawych miejsc w Londynie i UK znajdziesz na
profilu Jarka na Instagramie

Oksford

Największe atrakcje to college Uniwersytetu Oksfordzkiego, słynna Biblioteka Bodlejańska (Bodleian Library), Radcliffe Camera, Most Westchnień, Muzeum Historii Naturalnej i Ashmolean Museum.

Przeczytajcie więcej o atrakcjach Oksfordu:

Oksford Uniwerstytet - co warto zobaczyć w jeden dzień
Wycieczka z Londynu do uniwersyteckiego Oksfordu w jeden dzień

Jak dojechać do Oksford?

Najtańsza opcja dojazdu z Londynu do Oksfordu to autobus Oxford Tube. Oxford Tube wyjeżdża z London Victoria Coach Station. W Londynie ma też przystanki przy Marble Arch, Notting Hill Gate i Shepherd`s Bush. Bilety można kupić za 15 funtów, 18.5 funtów return. Inna linia autobusowa do Oksford to X90 Oxford – London. Ceny są podobne.

Pociągi z Londynu do Oksford kursują ze stacji London Paddington Station (linia Great Western Union) i London Marylebone Station (linia Chiltern Railways). Pociągi linii z Londynu Marylebone do Oksfordu jadą przez stację przez Bicester Village. Bilet w dwie strony na pociąg można kupić już za 25 funtów.

Bicester Village

Bicester Village Outlet w Oxfordshire to najlepsze miejsce na zakupy poza Londynem. W ponad 130 butikach znajdziecie luksusowe marki w bardzo dobrych outletowych cenach. Można tu kupić między innymi rzeczy takich marek i projektantów jak Alexander McQueen, Anya Hindmarch, Calvin Klein,  Dolce & Gabbana, Dior, Gucci,  Jimmy Choo czy Valentino, Versace i Vivienne Westwood. Więcej o zakupach na stronie www.Bicestervillage.com.

Jak dojechać do Bicester Village outlet shop koło Oksfordu
Bicester Village Outlet Oxfordshire

Jak dojechać do Bicester Villeage?

Z London Marylebone Station można podróżować pociągiem linii Chiltern Railways bezpośrednio do stacji Bicester Village. Co godzinę odjeżdżają dwa pociągi. Podróż z Londynu do Bicester Village trwa około 50 minut a bilet można kupić już od 25 funtów. Do Bicester Village można też dojechać z centrum Londynu autobusem Shopping Express. Na tej stronie rezerwacja biletów Shopping Express. Bilety kosztują 28 funtów. Autobus zaczyna odjeżdżać spod londyńskich hoteli od godziny 9:00 i dojeżdża do Bicester Village o godz. 11:00. Powrót z Bicester o godzinie 17:00.

Canterbury

Canterbury to najważniejsze miejsce w Wielkiej Brytanii związane z chrześcijaństwem, które wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO. Największe atrakcje Canterbury to katedra, ruiny St. Augustine’s Abbey, krzywy domek, The West Gate, Roman Museum. Więcej o ciekawych miejscach, które warto zobaczyć przeczytacie we wpisach Katedra w Canterbury i Wycieczka do Kent – Canterbury.

wycieczka do Canterbury z Londynu jeden dzień
Katedra w Canterbury

Jak dojechać do Canterbury?

Najtaniej z Londynu do Canterbury pojedzie się autobusami National Express. Bilet z Victoria Coach Station do Canterbury kosztuje 5 funtów (return około 10 funtów) a podróż trwa mniej niż dwie godziny.

Szybciej niż autobusem dojedzie się pociągiem. Do Canterbury kursują pociągi ze stacji London Charing CrossLondon Victoria Station. Podróż trwa około 1,5 godziny, ale bilety kosztują niestety więcej. Ceny zaczynają się od około 30-40 funtów w dwie strony.

Białe Klify Dover

Białe klify w Dover to jeden z symboli Anglii. Pamiętacie myśliwce spitfire z czasów Bitwy o Anglię latające nad klifami? Zobaczcie Białe Klify w Dover  opisane podczas naszej wycieczki. Nad miastem góruje zbudowany na wzgórzu kamienny gotycki zamek.

wycieczka z Londynu na południe Anglii
Białe Klify Dover na południu Anglii

Jak dojechać do Dover?

Ze stacji St Pancras International London pociągiem linii Southeastern można dojechać w ciągu godziny do Dover (stacja Dover Priory). Od Folkestone do Dover pociąg jedzie wzdłuż wybrzeża morskiego dlatego wybierzcie miejsca po prawej stronie wagonu. Ze stacji London Victoria Station podróż pociągiem potrwa dwie godziny. Bilety kosztują około kilkudziesięciu funtów. Podróż autobusem z Londynu do Dover (przystanek autobusowy Dover Town Centre) trwa od 2,5 do 3 godzin. Bilet w jedną stronę można kupić w National Express już za 5 funtów.

Z Londynu do Paryża pociągiem Eurostar

Przyjechać do Londynu aby wybrać się na wycieczkę pociągiem do Paryża? Trzeba mieć fantazję! Trochę więcej funtów też się przyda. Będzie to ciekawa przygoda. Sama podróż pociągiem Eurostar przez Anglię, pod kanałem La Manche i Francję jest wielką atrakcją.

Pociąg z Londynu do Paryża Eurostar www.eurostar.com
www.eurostar.com

Paryż jest jednym z najpiękniejszym miast na świecie z takimi atrakcjami jak Wieża Eiffla, Luwr, Katedra Notre-Dame, Bazylika Sacré-Coeur, Łuk Triumfalny czy Pola Elizejskie i Galeries Lafayette. Szczyt sezonu turystycznego od czerwca do sierpnia. Najlepiej pojechać na wycieczkę na początku wiosny lub jesienią.

Do Paryża można dojechać w ciągu zaledwie dwóch i pół godziny ze stacji St Pancras International do Gard Du Nord. Planując podróż pociągiem Eurostar do stolicy Francji należy też pamiętać o check-in, który trawa minimum 30 minut przed wyjazdem. Wyjeżdżając rano z Londynu  można spędzić około 10 godzin w Paryżu. Dużo czasu na zwiedzanie, zakupy i relaks.

Wycieczka z Londynu do Paryża - Stacja London St Pancras Eurostar
London St Pancras Eurostar www.eurostar.com

 

Rozkład jazdy Eurostar Londyn – Paryż przykładowe pociągi

  • Poniedziałek – piątek: wyjazd 5:40 – przyjazd 9:17 lub wyjazd 7:01 – przyjazd 10:17
  • Sobota: wyjazd 6:18 – przyjazd 9:56
  • Niedziela: wyjazd 8:19 – przyjazd 11:53

Rozkład jazdy Eurostar Paryż – Londyn przykładowe pociągi

  • Poniedziałek – piątek: wyjazd 21:13 –  przyjazd 22:39
  • Sobota: wyjazd 20:13 –  przyjazd 21:39
  • Niedziela:wyjazd 21:13 – przyjazd 22:39

Bilety na pociąg Eurostar sprzedawane są w trzech klasach: Standard, Standard Premier i Business Premier. Bilety poranne można kupić od około 50 funtów w jedną stronę, w promocji nawet za 29 funtów. Szczegółowy rozkład i rezerwacja biletów Eurostar Londyn – Paryż na stronie Eurostar. Planując podróż należy pamiętać o zmianie strefy czasu. W Paryżu dodaje się jedną godzinę a w Londynie odejmuje się jedną godzinę.

Gdzie znaleźć tanie bilety na pociągi w UK

Szukając najtańszych biletów na pociągi w Wielkiej Brytanii korzystamy z aplikacji Trainline. W zależności na jaką linię kolejową kupuje się bilet można albo okazywać kontrolerom bilet na aplikacji w smartfonie lub trzeba wydrukować bilet na dworcu kolejowym. Aplikacja Trainline do pobrania na urządzenia mobilne iOS i Android.

Korzystamy też ze stron przewoźników kolejowych:

wycieczki z Londynu pociągiem na jeden dzień
Jednodniowe wycieczki z Londynu pociągiem

Gdzie znaleźć tanie bilety na autobusy w UK

Podróżując po Wielkiej Brytanii autobusami korzystamy najczęściej z linii autobusowych National Express, Green Line, Stagecoach. Z Londynu do Cardiff pojechaliśmy autobusem za 5 funtów z linią MegaBus.

Mam nadzieję, że spodobały się Wam nasze 7 jednodniowych wycieczek z Londynu. Zobacz nasze wszystkie wpisy na blogu z cyklu Wycieczki z Londynu. Zapraszamy do podróży po Wielkiej Brytanii.

 

wycieczki z Londynu atrakcje turystyczne co warto zobaczyć w Anglii

Tagi: Anglia, atrakcje, Bicester Village, Cambridge, Canterbury, Chiltern Railways Southeastern, Dover, Eton, Eurostar, Francja, Great Northern, Great Western Railways, Greater Anglia, Green Line, Lego, London Charing Cross, London Marylebone Station, London Paddington Station, London Victoria Coach Station, London Victoria Station, Londyn, megabus, National Express, Oksford, Paryż, South West Trains, Southern, St Pancras International, Stagecoach, Thameslink, Trainlline, University of Cambridge, University of Oxford, Uniwersytet Oksfordzki, Uniwersytet w Cambridge, Windsor, wycieczka z Londynu
Jarosław Marciuk LinkedIn

Na blogu przeczytasz również o

najpiękniejsze parki w Londynie

Hampstead Heath – kąpieliska, natura i pałac

Nadchodzi lato i czas pomyśleć, gdzie można się wykąpać w Londynie. Dlatego zabieramy was do parku Hampstead Heath, w którym można cały dzień relaksować się, popływać w kąpieliskach, zobaczyć pałac Kenwood House, dobrze zjeść i ze wzgórz podziwiać panoramę Londynu. Hampstead Heath…

Pierwsza rocznica pracy w Word of MICE

W październiku minął rok pracy dla holenderskiej firmy Word of MICE, którą stworzyła Mariska Kesteloo. Zostałem mile zaskoczony, bo to Mariska mi przypomniała o tej rocznicy przygotowując niespodziankę dla mnie i Alicji. To niesamowity czas w moim życiu. Niestety przez…

Broomfield Park

Sobota to ostatni dzień maja i czas na wycieczkę do nowego parku. Broomfield Park położony jest w północnej części Londynu w Palmers Green (The London Borough of Enfield). Park można podzielić na trzy części. Pierwsza mniejszy to uroczy, bajkowy ogród z…
Design Museum w Londynie
National Portrait Gallery w Londynie