Jak dojechać do Cambridge z Londynu i londyńskich lotnisk

Brak komentarzy

Do Cambridge można dojechać samochodem, autokarem lub pociągiem.  Każda z tych opcji może być wygodnym i szybkim rozwiązaniem, w zależności od tego, skąd będziecie podróżować. Poniżej opisaliśmy jak dojechać do Cambridge z Londynu oraz lotnisk Heathrow, Luton, Stansted i Gatwick. Zobacz też naszą wycieczkę do Cambridge, podczas której odwiedziliśmy największe atrakcje i ciekawe miejsce w Cambridge.

Z Londynu do Cambridge

Jeśli posiadasz własne lub ypożyczone auto to z Londynu do Cambridge samochodem najszybciej dojedziesz autostradą M11. Londyn i Cambridge dzielą zaledwie 63 mile i jazda samochodem powinna zająć około 90 minut. Teoretycznie. Niestety z powodu rozbudowy i poszerzania M11 w jej północnym odcinku możesz się liczyć z ograniczeniami ruchu i korkami. Trasa nudna ale za to najszybsza.

Alternatywna droga do Cambridge prowadzi autostradą M1 potem A1 następnie w okolicy Baldock zjazd na drogę A505, w Royston zjazd na drogę A1198 w kierunku Cambourne. Na koniec przy stacji BP skręt na rondzie na A603 i prosto do Cambridge. Czas jazdy samochodem to około 100 minut. Druga część trasy widzie przez angielską countryside wsie i miasteczka więc polecamy tę trasę jak ktoś woli poznać angielskie klimaty.

Z Londynu do Cambridge pociągiem dojedziesz z czterech stacji kolejowych

  1. London King’s Cross (Great Northern)
  2. London St Pancras International (East Midlands Railway)
  3. London Liverpool Street (Abelio Greater Anglia)
  4. London Bridge (Thames Link)

ceny-biletow-pociagi-londyn-cambridge

My wybieraliśmy ze względu na lokalizację najczęściej dworzec w londyńskim City, czyli London Liverpool Street. Bilety na pociąg linii Abelio Greater Anglia są często o połowę tańsze. Bilet z London Liverpool Street do Cambridge można kupić już za 14 funtów (czas podróży 50-90 minut), z London King`s Cross linią kolejową Great Northern za około 30 funtów (czas podróży 60-90 minut).

Kolejnymi dwiema stacjami kolejowymi, z których dojedzie się do Cambridge są London Bridge oraz St Pancras International (cena około 25 funtów, czas podróży 1 godzina 6 minut). Pociągi z Londynu do Cambridge znajdziesz na Trainline.

Z Londynu do Cambridge autobusem. Ze względu na położenie Cambridge jazda autobusem to też dobra opcja w porównaniu do pociągów. Bilet na autobus National Express z London Victoria Coach Station do Cambridge można już kupić za 3 funty, zazwyczaj cena wynosi 4,70 funtów, w nadwyczajnych wypadkach nawet około 15 funtów. Warto kupować bilety z większym wyprzedzeniem oraz w opcji z powrotem (return ticket). Bilet na autobus będzie zdecydowanie tańszy, ale podróż może być nawet dwukrotnie dłuższa niż pociągiem. National Express to niestety jedyna opcja autobusu.

Podróż London Victoria Coach Station do Cambridge bezpośrednim połączeniem National Express trwa od 1 godziny 50 minut do nawet 2 godzin i 20 minut. Co ważne przystankiem końcowym w Cambridge jest CAMBRIDGE Parkside (City Centre). Bilety autobusowe National Express Londyn – Cambridge.

Z lotniska Heathrow do Cambridge

Jeśli przylecieliście do Londynu na lotnisko Heathrow to macie bezpośrednie połączenie pociągiem Heathrow Express do Paddington i dalej podróż jest kontynuowana metrem na King`s Cross. Szczegóły na stronie Heathrow Express. Jazda pociągiem z Terminalu 2 lub Terminalu 3 Rail Station na lotnisku do stacji Paddington zajmuje tylko 15 minut! Z Paddington do King`s Cross metrem (Underground / The Tube) dodatkowe 35 minut. Łącznie cała podróż z lostniska na King`s Cross potrwa poniżej godziny, potem przesiadka na pociąg do Cambridge. Najlepiej kupić jeden łączony bilet kolejowy z Lotniska Heathrow do Cambridge na Trainline.

Jeśli wylądowaliście na lotnisku London City Airport, we wschodniej części Londynu, wygodniej będzie dotrzeć do dworca kolejowego w City na Liverpool Street.

Z lotniska Stansted do Cambridge

London Stansted to najkorzystniej położone lotnisko dla osób chcących dojechać do Cambridge. Idealne jest połączenie pociągiem, czas jazdy to około pół godziny. Najczęściej wybieraliśmę tę opcję. Koszt biletu na pociąg ze Stantsted do stacji Cambridge Central to mniej więcej 8-12 funtów. Pociągi odjeżdżają co godzinę. Pociągiem dojedziesz też do kolejnej stacji – Cambridge North. Jedna uwaga – jadąc z Cambridge na lotnisko nie pomylcie się i nie wysiadajcie na stacji Stansted Mountfitchet, to jeszce nie stacja Stansted Airport. Zobacz Bilety na pociąg CrossCountry Stansted – Cambridge oraz Trainline Stansted-Cambridge.

jak-dojechac-z-londynu-do-cambrdge

Z lotniska Stansted do Cambridge jeżdżą także autobusy National Express. Bilet autobusowy można już kupić za 3,50 funta. Autobusy odjeżdżają z Stansted Airport Coach Station. Poza różnicą w cenie biletów dużym plusem podróży autobusem jest przystanek końcowy w samym centrum Cambridge (przy Parker` Piece). Bilet National Express z lotniska London Stansted do Cambridge.

Lodon Standsted Airport jest lotniskiem najbliżej położonym Cambridge (30 mil). Dlatego w przypadku większej liczby osób warto rozważyć skorzystanie z taksówki lub Ubera. Koszt przejazdu to około 50-60 funtów. W Cambridge polecamy taksówki Panther Taxis, które realizują przejazdy z lotniska do Cambridge.

Z lotniska Gatwick do Cambridge

Jeśli przylecieliście na lotnisko London Gatwick to muszę was zmartwić. Dojazd do Cambridge z Gatwick może wam zająć kilka godzin. Raz tak przyleciałem i nie chcę już nigdy więcej. Najpierw należałoby dojechać z Gatwick do centrum Londynu i potem wybrać autobus lub pociąg co Cambeidge (zobacz wyżej z Londynu do Cambridge).

Ale jest nadzieja 😉 Zobaczcie bezpośrednie połączenie pociągiem ThamesLink z Gatwick Airport do Cambridge na Trainline. Podróż pociągiem trwa 2 godziny. Bilety można kupić już za 25 funtów.

Z London Gatwick Airport do Cambridge można dojechać też autobusem National Express. Operator oferuje połączenie bezpośrednie lub z jedną przesiadką na London Victoria Coach Station. Jazda autobusem bezpośrednio co Cambridge trwa 4 godziny, bilet można już kupić za 22 funty. Bilet na połączenia autobusowe z przesiadką są tańsze (nawet za 10 funtów), ale łącznie podróż może trwać nawet 5 godzin!!!!

Z lotniska Luton do Cambridge

Problemem Luton jest jego położenie i fakt, że stacja kolejowa nie znajduje się tuż przy lotnisku. Najpierw trzeba skorzystać z Shuttle Bus i dojechać do stacji Luton Airport Parkway. Dojazd pociągiem z Luton będzię drogi (około 35-50 funtów). Ze stacji Luton Airport Parkway należy pojechać najpierw pociągiem do Londynu …. i dopiero potem do Cambridge. Gorąco odradzamy. Trainline połączenia Luton Airport Parkway – Cambridge.

Na szczęście są autobusy! Połączenie z London Luton Airport do Cambridge zapewnia, a jakże, National Express. Bilet na autobus jadący bezpośrednio można kupić już za 15 funtów, podróż trwa około 1,5 godziny.

Ostatnią opcją podróży do rozważenia jest Uber. Przejazd samochodem Uber z London Luton Airport do Cambridge kosztuje około 60-70 funtów (40 mil).

cambridge-central-station-pociag-z-londynu

W przysłości dojazdy do Cambridge powinny być usprawnione. Cambridge położone jest jednak z boku od głównych szlaków komunikacyjnych w Wielkiej Brytanii w osi północ-południe. Obecnie trwa rozbudowa autostrady M11 i planowane jest nowe połączenie kolejowe Cambridge – Milton Keynes – Oksford. To powinno usprawnić w niektórych przypadkach dojazd co Cambridge.

Przystanek autobusowy National Express w Cambridge znajduje przy Parker’s Piece (w pobliżu dworca  autobusowego). Przystanek autobuse jest znacznie bliżej centrum miasta, w porównaniu z dworcem kolejowym oddalonym o około milę od największych atrakcji turystycznych. Z Cambidge Central Railway Stations jazda autobusem miejskim zajmie około 10-15 minut, w zależności od ruchu i korków na jednej z najruchliwszych ulic w Cambridge.

Zaplanuj zwiedzanie Cambridge i zobacz co warto zobaczyć w Cambridge: 

 

Polecam Ci także pobranie audioguide, który przygotował Jarek dla turystów odwiedziających Cambridge.
 VidiGuides Cambridge Instagram Tour.
Udanego słuchania, fotografowania i zwiedzania Cambridge.

 

jak-dojechac-autobusem-londyn-cambridge-pociag-lotnisko

Tagi: Anglia, autobus, Cambridge, Cambridge Central Station, Cambridge North, Cambridge Parkside, East Midlands Railway, Great Northern, Greater Anglia, Heathrow Express, London City Airport, London Gatwick Airport, London Heathrow Airport, London King's Cross, London Liverpool Street, London Luton Airport, London St Pancras International, London Stansted Airport, London Victoria Coach Station, Londyn, National Express, pociąg, Thameslink, Uber
Jarosław Marciuk LinkedIn

Na blogu przeczytasz również o

London Art Biennale 2015 w Chelsea

Nasz nowy znajomy w Londynie, Sergej Ovcharuk, zaprosił nas na wernisaż London Art Biennale 2015. Po raz kolejny biennale organizowane jest Chelsea Old Town Hall. To świetne rozpoczęcie roku z współczesną sztuką w Londynie. Architektura Old Town Hall powoduje, że to…

A wink from Madrid czyli Meeting Design w Londynie

Co to jest Meeting Design i jak wygląda w praktyce miałem okazję zobaczyć w Londynie. A wink from Madrid to zaprojektowane wydarzenie biznesowe-networkingowe przez Madrid Convention Bureau. Wydarzenie promowało to krótkie wideo z puszczaniem oczka z Madrytu. Był to motyw…

Dlaczego w ten dzień!

Dziś miałem okazję być w budynku 2 More London. Tuż przy Tower Bridge, naprzeciwko Tower of London. More London to kompleks biurowy nad Tamizą, w którego skład wchodzi też londyński ratusz. W 2 More London na szóstym piętrze swoje biuro…
Cambridge PhotoWalk Airbnb Experience – podsumowanie
Najciekawsze Atrakcje Airbnb w Polsce