Instagram Stories – pierwsze wrażenia i jak to działa

Brak komentarzy

Jestem na kursie filmów dokumentalnych w Londynie, omawiamy pomysły na filmy, mówimy jak zrobić dobry film, a ja nie mogę przestać myśleć o Instagramie. Też myślę o filmach, ale w zupełnie innym wymiarze.

2 sierpnia przejdzie do historii Instagrama. Facebook zrobił coś czego chyba nikt się nie spodziewał. We wtorek ogłoszono Instagram Stories. Ostatnio wiele dyskusji wzbudziło nowe logo Instagrama, ale nowa funkcja wywołała o wiele więcej kontrowersji. Może zamieszać w świecie Social Media, utrudnić życie konkurentom, a marketingowcy dostali swoje kolejne pięć minut.

Jestem na Instagramie od stycznia 2011 roku, opublikowałem przez ten czas ponad 3 tys. postów i znacie mnie z promowania społeczności Instagramers (zapraszam na mój Instagam). Pamiętam wiele zmian w aplikacji, ale ta wywołuje u mnie największe emocje. przyznam się, że bardzo ucieszyłem się z Instagram Stories.

Co to jest Instagram Stories?

Instagram Stories to nowa funkcja serwisu znanego głównie ze zdjęć. Zabawa polega na tym, co znamy już z Snapchata.  Opublikowane posty znikają po 24 godzinach. Że jest to kopia Snapchata? Nie udało się Markowi Zuckenbergowi kupić Snapchata, więc go skopiował. Oczywiście przez internet przelewa się fala hejtu na Instagrama i Facebooka. Już słyszę, że Instagram się skończył, że Facebook tylko kopiuje, wykupuje, albo kradnie, że nie jest twórczy. Może nawet pojawią się głosy, że ktoś skasuje konto na Instagramie (tak też niektórzy mówili, gdy pojawiły się reklamy i gdy kupił go Facebook na 1 mld dolarów).

Mark Zuckenber musiał odmłodzić Instagrama i skopiować znikające historie Snachata. Kopiuj albo giń? Snapchat stał się ofiarą swojego niebywałego suksesu? Zobacz też  Snapchat vs Instagram Stories – podobieństwa i różnice.

instagram stories jak dziala filmy napisy
Podoba mi się Instagram Stories, ale oby było jak najmniej kotów. Please!

Jak pomyślicie to Instagram Stories wpisany jest w wartości założycieli Instagrama – Kevina SystromaMike`a Kriegera. Aplikacja powstała w 2010 roku, aby użytkownicy dzielili się swoimi chwilami poprzez kwadratowe zdjęcia (Instagram – co to jest).

Mamy 2016 rok, czas wideo i ulotnych treści. Instagram to wciąż ta sama platforma komunikacji z naszymi znajomymi, ale otrzymaliśmy właśnie nowsze narzędzie.

Jak stworzyć Story na Instagramie

Aby utworzyć Instagram Story:

  • Naciśnij ikonę ze znakiem plus w lewym górnym rogu ekranu lub przesuń w prawo w kanale Instagram (musisz mieć zainstalowaną najnowszą wersję Instagrama).
  • Kliknij okrągły przycisk, aby zrobić zdjęcie lub trzymaj wciśnięty do nagrania wideo. Pamiętaj, że długość filmu to 10 sekund,
  • Edytuj zdjęcie lub wideo Możesz dodać emotikonki, rysować trzema różnymi pędzlami i zmieniać ich kolory. Dodatkowa opcja to nakładanie filtrów. Zrobisz to przesuwając w prawo lub lewo.
  • Kliknij Gotowe, aby zapisać swoją historię.
  • Kliknij ikonę ze znakiem wyboru, aby opublikować swoją historię
instagram stories jak działa
W prosty sposób stworzysz i opublikujesz Instagram Stories. Wszystko jest bardzo intuicyjne.

Ze story możesz usunąć opublikowane wcześniej posty. Pod kontrolą masz, kto może zobaczyć stories. Instagram infromuje cię również ile twoje zdjęcie/ film miało odsłon i kto go zobaczył.

Instagram aplikacja idealna?

Gdy dowiedziałem się o Instagram Stories, byłem zaskoczony i zniesmaczony. Pierwsza myśl – przez Stories gimbaza ze Snapchata zaleje spamem Instagram. Po pierwszych testach, publikacjach znajomych w Stories jednak zmieniam zdanie. Jestem bardzo mile zaskoczony nowymi możliwościami Instagrama!

instagram stories snapchat na instagramie filmy
Czy Instagram skopiował Snapchata? Nie mogli go kupić więc zrobili Instagram Stories.

Spam już raz na Instagramie przeżyłem, gdy Instagram opublikował wersję aplikacji na Androida. Aplikacja z kultowej zrobiła się masowa. Tym nie mniej dzięki temu wielu wartościowych Instagramerów dołączyło do społeczności.

Aplikacja się ciągle zmienia. Nie jestem też miłośnikiem decyzji o odejściu od kwadratowego formatu zdjęć publikowanych na Instagramie. Reklamy mi nie przeszkadzają, nie są inwazyjne, nie zauważam ich na tyle często, żeby mnie irytowały. Inna innowacja (kopia rozwiązań) czyli wprowadzenie wideo w 2013 okazała się klapą, nie przyjęła się. Czasami publikowałem filmiki, wy też przyznajcie się, nie robiliście tego zbyt często. Dla większości Instagram to zdjęcia.

Czy zatem nowy pomysł Facebooka Instagram Stories będzie sukcesem czy porażką?

Śmiem twierdzić, że obecnie Instagram jest najlepszą aplikacją mobilną do dzielenia się treściami wizualnymi. Co więcej dzięki pasji fotografii mobilnej i Instagrama powstały społeczności Instagramers. To dla mnie największa wartość tej aplikacji.

Na Instagramie możesz publikować zdjęcia (i filmy), które pozostają na twoim profilu. Ty i twoi obserwujący możecie zawsze do nich wrócić i je obejrzeć, polubić i skomentować. Kolejne osoby mogą odkryć twoje posty jeśli używasz określonych hashtagów (przeczytaj i skopiuj Najpopularniejsze hashtagi na Instagramie).

Natomiast jeśli chcesz publikować filmiki i śmieszne zdjęcia z emoji, rysunkami, które znikną po 24 godzinach teraz też masz taką możliwość. Nie musisz już się przełączać do Snapchata. Dlatego właśnie denerwował mnie czasami Snapchat, ze względu na swoją przemijalność. Oferował tylko to …

Teraz w Instagramie mam dwa w jednym. Stałość i przemijanie.

instagram-stories-z-londynu-filmy
Instagram Stories z Londynu.

Z drugiej strony jestem przerażony …

Co dawał nam Snapchat? Efemeryczność treści i gwarancję bezpieczeństwa prywatności w postaci obietnicy, że opublikowana treść zniknie po 24 godzinach. Na tym wyrósł Snapchat. Jestem ciekaw co będzie dalej ze Snapchatem? Jak poradzi sobie w tej sytuacji i jak zareagują jego użytkownicy.

Facebook chce mieć wszystko; nasze zdjęcia, wiadomości, filmy i teraz historie. Facebook, Messenger, Instagram. Są zachłanne, ciągle nas monitorują i nieustannie zbierają mnóstwo informacji o naszych zachowaniach. Dostarczamy je sami świaDomie lub mniej świadomie. Powstaje (powstał) swoisty „Evil Corp”.

Dlatego jakkolwiek jestem teraz entuzjastą Instagram Stories pamiętam, że to co opublikuję w internecie, zostanie już tam na zawsze. I nie wierzę w obietnice kasowania treści na serwerach, szczególnie składane przez Facebooka. Dlatego bawmy się rozważnie w Instagram Stories.

 

 Koniecznie też zobacz Szkolenie z Instagrama. Dowiesz się jak robić dobre zdjęcia i Stories przy pomocy telefonu.

Tagi: aplikacja, film, Instagram, instagram stories, snapchat
Jarosław Marciuk LinkedIn

Na blogu przeczytasz również o

Kto się podzielił Oscarami?

85. ceremonia wręczenia Oscarów w social media. Zobacz zdjęcia gwiazd Hollywood na Twitterze i Instagramie. W tym roku wyjątkowo ciekawe było śledzenie kulisów gali oskarowej w mediach społecznościowych. I widać, że przez rok wiele się zmieniło.

#tommyfall14 Tommy Hilfiger New York Fashion Week na Instagramie

Tommy Hilfiger dołącza do marek, które zapraszają do współpracy Instagramowiczów. Wspólnie z Brianem DiFeo (@bridif) i Anthonym Danielle (@takinyerphoto) wybiorą dwudziestu użytkowników Instagrama, którzy będą na żywo relacjonować pokaz pojektanta. Wybrane osoby będą mogły też robić zdjęcia zza kulis pokazu. Jesienna…
Doda na Instagramie. Profil Dody @dodaqueen Instagram. Najpopularniejsze zdjęcie gwiazdy muzycznej Instaramu

Polskie gwiazdy i celebrytki na Instagramie

Polskie gwiazdy na Instagramie. Doda jeszcze nie jest instagramową królową, Marina Łuczenko oficjalny lans, Patricia Kazadi robi to świetnie. Zobacz najciekawsze zdjęcia polskich gwiazd w serwisie Instagram

Queen Elizabeth Olympic Park i Stadion Olimpijski
Spotkanie polskich blogerów w Londynie #2