Instagram co to jest i jak działa popularna aplikacja

13 Komentarzy

Instagram – czyli serwis społecznościowy, w którym dzielimy się zdjęciami zrobionymi telefonem IG albo się kocha, albo nienawidzi Są też tacy, którzy o Instagramie jeszcze nie słyszeli. Zasada tej fotogaficznej aplikacji jest prosta: robię zdjęcie smartfonem, wybieram efekty i filtry, dodaję hashtagi i publikuję. Inni użytkownicy mogą polubić zdjęcie lub wstawić komentarz. Zobacz nasz Insta poradnik dla początkujących.

IG to najpopularniejsza aplikacja na smartfona

Początkowo Instagram był dostępny tylko dla urządzeń działających na iOS (iPad i iPhone). Teraz mogą cieszyć się nim nie tylko wyznawcy Apple, bo od marca 2012 r. obsługiwany jest również przez Androida. 

Instagram można zintegrować z portalami społecznościowymi jak Facebook, Twitter, Foursquare, Flickr oraz platformami blogowymi Posterous czy Tumblr. Oznacza to, że post opublikowany na IG pojawi się również na tych serwicach.

Warto się też zastanowić nad włączeniem funkcji geolokalizacji. Inna porada dla użytkowników tej popularrnj aplikacji – wstawiając fotę śniadania w domu, lepiej nie oznaczać lokalizacji na IG. Chyba, że ktoś lubi oddać resztę prywatności Instagramowi.

Instagramowe zdjęcia są kwadratowe
Co to jest Instagram? To sieć społecznościowa pasjonatów mobilnej fotografii

Co to jest Instagram? W skrócie można powiedzieć, że Instagram to sieć społecznościowa oparta na wspólnej pasji fotografowania. Na świecie istnieją także społeczności fanów Instagram czyli Instagramers. Najliczniejszą i najaktwywniejszą polską społecznością instagramowiczów jest IgersGdansk, którą miałem przyjemność założyć i prowadzić.

Zobacz też: Pierwsze spotkanie fanów Instagram w Polsce, Społeczność fanów Instagrama w Polsce

Historia Instagrama

Instagram pojawił się w AppStore w październiku 2010 r. Po dwóch miesiącach odnotowano milion zarejestrowanych użytkowników. W sierpniu 2011 r. liczba osób korzystających z aplikacji wyniosła 7 mln osób, które łącznie udostępniły za jego pośrednictwem 150 mln zdjęć. A to oznacza, że każdego dnia w serwisie pojawia się 1,3 mln fotografii (na sekundę-15 publikowanych zdjęć)

 • W 2011 roku Instagram wybrano aplikacją roku
 • W kwietniu 2012 Instagram został kupiony przez Facebook za 1 mld dolarów
 • Według danych z maja 2012 roku z Instagrama korzysta 50 milionów użytkowników.

Instagram kilka faktów i ciekawostek

 • Aplikacja jest darmowa
 • Można ją pobrać z AppStore lub Google Play
 • By dołączyć do społeczności użytkowników Instagram wystarczy założyć konto
 • Aplikacja dostępna jest w siedmiu wersjach językowych
 • 17 filtrów w wersji podstawowej

Jak skonfigurować Instagram

Konto na Insta należy zarejestrować bezpośrednio na smartphonie po pobraniu aplikacji z AppStore lub Google Play. Kontem po rejestracji możemy również zarządzać na stronie Instagramu instagr.am

Jak założyć konto na aplikacji Instagram
Jak założyć konto na Instagramie ?

Aby zarejestrować konto należy podać adres e-mail, login, hasło, opcjonalnie numer telefonu oraz nasze zdjęcie lub logo. Wszystko zajmuje chwilę.

Jak działa Instagram

W smartfonie mamy pięć głównych możliwości używania aplikacji Instagram:

 • Tablica –  Wyświetlają się najnowsze zdjęcia naszych znajomych, których obserwujemy na Instagramie
 • Popularne – 20 najpopularniejszych zdjęć użytkowników aplikacji
 • Aparat – Tutaj możemy dodać nasze zdjęcie – zrobione w danym momencie lub wybrane z biblioteki
 • News – Komentarze naszych zdjęć, informacje  o osobach, które zaczęły obserwować nasz instagramowy profil
 • Profil – Nasz profil z informacjami ile zdjęć wgraliśmy, ile osób obserwujemy (Following) i ile nas obserwuje (Followers).

Dodatkowo możemy dodać nasze bio oraz link do strony. Widoczne są również wszystkie nasze opublikowane zdjęcia.

Instagram aplikacja na smarfonie iphone zrzut ekanu
Instagram Jarosław Marciuk – profil w aplikacji na telefonie iPhone

 Jak dodać i opublikować zdjęcie na Instagramie

Jak opublikować zdjęci na Instaa? Dodawanie zdjęcia jest bardzo intuicyjne. Zdjęcia można publikować wybierając je z wykonanych wcześniej lub robiąc je w danym momencie. Wybrane zdjęcie możemy publikować bez zmian lub wybrać jeden z następujący filtrów:

 1. Amaro
 2. Rise
 3. Hudson
 4. X-pro II
 5. Sierra
 6. Lo-fi
 7. Earlybeard
 8. Sutro
 9. Toaster
 10. Brannan
 11. Inkwell
 12. Walden
 13. Hefe
 14. Valencia
 15. Nashville
 16. 1977
 17. Kelvin
jak opublikować fotkę na Insta
Publikowanie zdjęć z filtrem na Instagramie

W kolejnym kroku dodaje się opis zdjęcia. Opis może być krótki lub dłuższy. Można na przykład opisać co znajduje się na zdjęciu lub napisać historię jak powstało to zdjęcie.

Można używać także tematycznych hashtagów np. #Polska #Cracow czy #Igersgdansk oraz znacznika @ jeśli chcemy powiązać zdjęcie z innym użytkownikiem Instagramu np. @igersgdansk. Zobacz listę jakie hashtagi używać na Instagramie.
Instagram korzysta z bazy Foursquare więc możliwe jest nadanie geolokalizcji  wstawianemu zdjęciu. Przed publikacją zostaje nam decyzja czy zdjęcie ma również pojawić się na połączonych kontach Facebook, Twitter, Flickr, Foursquare oraz platformach blogowych Tumblr i Posterous. I to wszystko.
Wstawianie opisu, geolokalizacja i publikowanie zdjęcia Instagram na Facebook, Twitter, Foursqaure, Tumblr i Posterous
Wstawianie opisu, geolokalizacja i publikowanie zdjęcia Instagram na Facebook, Twitter, Foursqaure, Tumblr i Posterous
Na koniec pozostaje, życzyć aby wasze zdjęcia pojawiały się na Popular Page – stronie najpolpularniejszych użytkowników Instagramu.
popularne zdjęcia na Instagramie
Popular – popularne zdjęcia na Instagramie
Tagi: Android, aplikacja, App Store, Apple, , fotografia, Google Play, igersgdansk, igerspoland, Instagram, Instameet, iPad, iPhone, Media społecznościowe
Jarosław Marciuk LinkedIn

Na blogu przeczytasz również o

Jak założyć konto na Vine

Vine jest serwisem społecznościowym należącym do Twittera, w którym publikuje się sześcio sekundowe filmiki zwane vine`ami (vajny). To niezwykle kreatywne medium! Konto na Vine założysz tylko przez aplikację na smartphonie lub tablecie z systemem Apple iOS, Google Android i Windows…
Instadruk i IgersGdansk konkurs na Instagramie. Najlepsze zdjęcia nagrodzone plakatem

Instagramowa akcja IgersGdansk i Instadruk w Polsce

W poniedziałek w Trójmieście rozpoczęła się akcja, w ramach której można zdobyć unikalny plakat ze zdjęciami ze swojego profilu na Instagramie. To pierwsza tego typu akcja w Polsce. Akcję organizuje IgersGdansk oraz Instadruk.pl – serwis umożliwiający zamówienie wydrukowanych zdjęć bezpośrednio z…

@igerstube czyli instagramowa telewizja

Instagramers Tube czyli @igerstube to nowy projekt pasjonatów Instagrama oraz fotografii i wideo mobilnego. Gdzie projekt miał swoją premierę? Oczywiście w Hiszpanii. Tu powstał ruch Instagramers i pierwsza społeczność miejska w Barcelonie. Projekt @igerstube stworzyli Portugalczyk  Luis da Silva @shankara manager @IgersMadrid…
Wspaniały widok z Cafe Szał w krakowskich Sukiennicach
Gwiazdy i piłkarze publikują zdjęcia z Polski na Instagramie