Imperial War Museum w Londynie

1 Komentarz

Imperial War Museum to jedna z największych atrakcji Londynu dla miłośników militariów i historii. Co ciekawe Muzeum Wojny zostało powołane do życia w 1917 roku, czyli jeszcze w trakcie trwania I Wojny Światowej. Dziś muzeum mieści się w dawnym szpitalu psychiatrycznym przy ulicy Lambeth Road w dzielnicy Southwark. Już samo wejście do muzeum uruchamia wyobraźni. Przed budynkiem stoją dwa 15 calowe działa, jedno z HMS Resolution, drugie z HMS Ramillies.

muzea za darmo w Londynie
Imperial War Museum czyli Muzeum Wojny w Londynie

Przygotujcie się na zdecydowanie większe emocje. Zdjęcia niestety nie oddają wrażenia po wejściu do muzeum i niezwykłego widoku hallu głównego. Z góry zwisają jak plastikowe modele autentyczne samoloty. Myśliwiec Spitfire z czasów II Wojny Światowej i współczesny odrzutowiec  Harrier. Tutaj po raz pierwszy raz widzieliśmy niemieckie pociski V1 i rakiety V2, które spadały między innymi na Londyn podczas II Wojny Światowej.

atrakcje w Londynie za darmo
Hall główny Imperial War Museum
co warto zobaczyć w Londynie za darmo
Myśliwiec Harrier

Co jeszcze warto zobaczyć w muzeum w hallu? Dwa samochody. Współczesny Land Rover Reutersa oznaczony Press, który został ostrzelany w Strefie Gazy.

atrakcje w Londynie
Ostrzelany Land Rover

Drugi to wrak samochodu-pułapki, który wybuchł 5 marca 2007 r. r na targu książek Al-Mutanabbi w irackim Badgadzie.

Muzeum Wojny w Lodnynie

I tutaj ciekawostka. Czy słyszeliście może o miejscowości Wiśniew? A powinniście, bo na multimedialnej prezentacji na ekranie obok wraku pokazana jest mapa z europejskimi stolicami. Jest Londyn, Berlin, Praga czy Amsterdam. No i jest Wiśniew jako stolica Polski 😉

miejscowość Wiśniew
Wiśniew – nowa stolica Polski

W dalszej części parteru znajomy z Polski czyli radziecki czołg T-34.

czołg T-34
Radziecki czołg T-34

Więcej ciekawych miejsc w Londynie i UK znajdziesz na
profilu Jarka na Instagramie

I Wojna Światowa

Wielka Wojna trwała od 1914 do 1918 nikt nie przypuszczał, że nie będzie to ostatni globalny konflikt. Wystawa poświęcona I Wojnie Światowej zaprezentowana jest na poziomie 0 – First World War Museum Galleries i Witnesses to War. To najbardziej multimedialna cześć muzeum. Zaczyna się od mapy prezentującej sojusze państw przed wybuchem wojny.

muzeum w Londynie
I Wojna Światowa

muzeua w Londynie

Oczywiście zgromadzono tu wiele bezcennych obiektów militarnych. Imponuje ich liczba – ponad 1300. Mundury, broń, pamiętniki i listy żołnierzy. Jedno z pomieszczeń zaaranżowane jest jak okopy podczas Bitwy pod Sommą. Nad tobą jedzie czołg Mark V a pod sufitem wznosi się dwupłatowy myśliwiec Sopwith Camel. Na ekranach wyświetlane są filmy z przerażającym krajobrazem na polu bitwy.

Rodzina podczas wojny

Najbardziej zaskakująca cześć muzeum to wystawa – A Family in Wartime na pierwszym poziomie. Pokazana tu jest historia rodziny Alpress z Londynu. Widzimy jak sobie radzili podczas II Wojny Światowej podczas nalotów i ewakuacji. Stworzono nawet model ich domu a na prezentacji multimedialnej można zwiedzać jego pomieszczenia.

Na tym samym piętrze druga wystawa to Turning Points 1934-1945. Tu znaleźliśmy tu między innymi Enigmę i wrak japońskiego myśliwca Mitsubishi.

Myśliwiec Mitsubishi

Po drugiej stronie hallu kolejny wielki samolot z czasów II Wojny Światowej, bombowiec Avro Lancaster.

bombowiec Lancaster

Współczesne konflikty

W muzeum nie tylko zobaczycie obiekty z obydwu wojen światowych, ale poznacie też współczesne wydarzenia z historii Wielkiej Brytanii. Dzięki temu zobaczyliśmy obiekty z konfliktów w Iraku i Afganistanie. Również obejrzeć można pamiątki z Belfastu z czasów konfliktu z katolickimi Irlandczykami i IRA. Poziom 2 – Secret War i Peace and Security 1945-2014.

W część Secret War obiekty związane z SOE, czyli brytyjską jednostką dokonująca sabotaży i wspierającą ruch oporu na terenach okupowanych przez Niemców w czasie II Wojny Światowej.

Holocaust

Na poziomie czwartym najbardziej poruszająca wystawa w muzeum. Poświęcona jest zagładzie Żydów w Europie. Odradzamy wizytę z dziećmi w tej części. Wiele tu pamiątek i przede wszystkim nagrań wspomnień osób, które przeżyły Holocaust. Często słychać tu język polski. W ostatnie sali ogromna makieta obozu koncentracyjnego Auschwitz. W tej części muzeum nie można robić zdjęć. Wiele osób jest szczerze wzruszonych i wstrząśniętych. To bardzo refleksyjne i przygnębiające miejsce w muzeum w Londynie.

Informacje praktyczne

Jak dojechać do Imperial War Museum? Muzeum położone jest po południowej stronie Tamizy w Southwark. Najbliższa stacja metra to Lambeth North (linia Bakerloo) oraz Elephant & Castle (linie Bakerloo i Northern)

Godziny otwarcia. Imperial War Museum w Londynie otwarte jest codziennie od godziny 10 rano do 18:00. Ile czasu potrzeba na zwiedzanie muzeum? Naszym zdaniem niezbędne są minimum dwie godziny. Jeśli jesteście miłośnikami historii i militariów to idealne będą cztery godziny.

Oddziały Imperial War Museums. W Londynie możecie zobaczyć jeszcze dwa muzea Churchill War Rooms i HMS Belfast. Poza Londynem natomiast znajdują się  IWM North w Manchesterze i IWM Duxford w Cambridgeshire.

Social Media. Imperial War Museums znajdziecie na FacebookuTwitterze i Instagramie.

Atrakcje w pobliżu Imperial War Museum: London Eye, SEA LIFE London Aquarium, Garden Museum i Tate Modern. Po drugiej stronie Tamizy House of Parliament i Opactwo Westminsterskie.

Czekamy na przyjazd do Trójmiasta, bo chcielibyśmy zobaczyć nowootwarte Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Chętnie porównamy obydwa muzea i podzielimy się naszymi wrażeniami.

spitfire-harrier-londynskie-muzeum-wojny-london-war-museum

Tagi: Anglia, atrakcje w Londynie, Bitwa o Anglię, czołg, I Wojna Światowa, II Wojna Światowa, Imperial War Museum, Londyn, muzeum, samoloty, Southwark, Spitfire
Jarosław Marciuk LinkedIn

Na blogu przeczytasz również o

Artyści w Chelsea

Znów byliśmy w Chelsea Old Town Hall. Tym razem na UNTITLED czyli największych targach artystów w Wielkiej Brytanii. Swoje prace wystawia tu ponad 170 artystów z całego świata. My jak zawsze szukamy polskich artystów. Udało się i tym razem. Na…

9. światowy Instameet w Londynie #WWIM9

Ledwo pożegnałem się z moimi instagramowymi przyjaciółmi z Trójmiasta, nawet nie opadły jeszcze emocje po naszych kwietniowych Instameetach w Hali U-Bootów w dawnej Stoczni Gdańskiej i w Teatrze Szekspirowskim, już czekała na mnie kolejna niesamowita przygoda. To jedno z pierwszych spotkań…
Największe Atrakcje w Cambridge

Najpiękniejsze mosty w Cambridge

Cambridge słynie z mostów, zwłaszcza dwóch z nich – Mathematical Bridge w Queen`s College i Bridge of Sighs w St John`s College. W Cambridge jest więcej mostów, które warto odwiedzić i robić zdjęcia na Instagram. Spośród 24 mostów Cambridge wybrałem…
Zamach terrorystyczny w Londynie – London Bridge i Borough Market
Wybory parlamentarne z psami przed lokalami wyborczymi