Imperial War Museum w Londynie

1 Komentarz

Imperial War Museum to jedna z największych atrakcji Londynu dla miłośników militariów i historii. Co ciekawe Muzeum Wojny zostało powołane do życia w 1917 roku, czyli jeszcze w trakcie trwania I Wojny Światowej. Dziś muzeum mieści się w dawnym szpitalu psychiatrycznym przy ulicy Lambeth Road w dzielnicy Southwark. Już samo wejście do muzeum uruchamia wyobraźni. Przed budynkiem stoją dwa 15 calowe działa, jedno z HMS Resolution, drugie z HMS Ramillies.

muzea za darmo w Londynie
Imperial War Museum czyli Muzeum Wojny w Londynie

Przygotujcie się na zdecydowanie większe emocje. Zdjęcia niestety nie oddają wrażenia po wejściu do muzeum i niezwykłego widoku hallu głównego. Z góry zwisają jak plastikowe modele autentyczne samoloty. Myśliwiec Spitfire z czasów II Wojny Światowej i współczesny odrzutowiec  Harrier. Tutaj po raz pierwszy raz widzieliśmy niemieckie pociski V1 i rakiety V2, które spadały między innymi na Londyn podczas II Wojny Światowej.

atrakcje w Londynie za darmo
Hall główny Imperial War Museum
co warto zobaczyć w Londynie za darmo
Myśliwiec Harrier

Co jeszcze warto zobaczyć w muzeum w hallu? Dwa samochody. Współczesny Land Rover Reutersa oznaczony Press, który został ostrzelany w Strefie Gazy.

atrakcje w Londynie
Ostrzelany Land Rover

Drugi to wrak samochodu-pułapki, który wybuchł 5 marca 2007 r. r na targu książek Al-Mutanabbi w irackim Badgadzie.

Muzeum Wojny w Lodnynie

I tutaj ciekawostka. Czy słyszeliście może o miejscowości Wiśniew? A powinniście, bo na multimedialnej prezentacji na ekranie obok wraku pokazana jest mapa z europejskimi stolicami. Jest Londyn, Berlin, Praga czy Amsterdam. No i jest Wiśniew jako stolica Polski 😉

miejscowość Wiśniew
Wiśniew – nowa stolica Polski

W dalszej części parteru znajomy z Polski czyli radziecki czołg T-34.

czołg T-34
Radziecki czołg T-34

Więcej ciekawych miejsc w Londynie i UK znajdziesz na
profilu Jarka na Instagramie

I Wojna Światowa

Wielka Wojna trwała od 1914 do 1918 nikt nie przypuszczał, że nie będzie to ostatni globalny konflikt. Wystawa poświęcona I Wojnie Światowej zaprezentowana jest na poziomie 0 – First World War Museum Galleries i Witnesses to War. To najbardziej multimedialna cześć muzeum. Zaczyna się od mapy prezentującej sojusze państw przed wybuchem wojny.

muzeum w Londynie
I Wojna Światowa

muzeua w Londynie

Oczywiście zgromadzono tu wiele bezcennych obiektów militarnych. Imponuje ich liczba – ponad 1300. Mundury, broń, pamiętniki i listy żołnierzy. Jedno z pomieszczeń zaaranżowane jest jak okopy podczas Bitwy pod Sommą. Nad tobą jedzie czołg Mark V a pod sufitem wznosi się dwupłatowy myśliwiec Sopwith Camel. Na ekranach wyświetlane są filmy z przerażającym krajobrazem na polu bitwy.

Rodzina podczas wojny

Najbardziej zaskakująca cześć muzeum to wystawa – A Family in Wartime na pierwszym poziomie. Pokazana tu jest historia rodziny Alpress z Londynu. Widzimy jak sobie radzili podczas II Wojny Światowej podczas nalotów i ewakuacji. Stworzono nawet model ich domu a na prezentacji multimedialnej można zwiedzać jego pomieszczenia.

Na tym samym piętrze druga wystawa to Turning Points 1934-1945. Tu znaleźliśmy tu między innymi Enigmę i wrak japońskiego myśliwca Mitsubishi.

Myśliwiec Mitsubishi

Po drugiej stronie hallu kolejny wielki samolot z czasów II Wojny Światowej, bombowiec Avro Lancaster.

bombowiec Lancaster

Współczesne konflikty

W muzeum nie tylko zobaczycie obiekty z obydwu wojen światowych, ale poznacie też współczesne wydarzenia z historii Wielkiej Brytanii. Dzięki temu zobaczyliśmy obiekty z konfliktów w Iraku i Afganistanie. Również obejrzeć można pamiątki z Belfastu z czasów konfliktu z katolickimi Irlandczykami i IRA. Poziom 2 – Secret War i Peace and Security 1945-2014.

W część Secret War obiekty związane z SOE, czyli brytyjską jednostką dokonująca sabotaży i wspierającą ruch oporu na terenach okupowanych przez Niemców w czasie II Wojny Światowej.

Holocaust

Na poziomie czwartym najbardziej poruszająca wystawa w muzeum. Poświęcona jest zagładzie Żydów w Europie. Odradzamy wizytę z dziećmi w tej części. Wiele tu pamiątek i przede wszystkim nagrań wspomnień osób, które przeżyły Holocaust. Często słychać tu język polski. W ostatnie sali ogromna makieta obozu koncentracyjnego Auschwitz. W tej części muzeum nie można robić zdjęć. Wiele osób jest szczerze wzruszonych i wstrząśniętych. To bardzo refleksyjne i przygnębiające miejsce w muzeum w Londynie.

Informacje praktyczne

Jak dojechać do Imperial War Museum? Muzeum położone jest po południowej stronie Tamizy w Southwark. Najbliższa stacja metra to Lambeth North (linia Bakerloo) oraz Elephant & Castle (linie Bakerloo i Northern)

Godziny otwarcia. Imperial War Museum w Londynie otwarte jest codziennie od godziny 10 rano do 18:00. Ile czasu potrzeba na zwiedzanie muzeum? Naszym zdaniem niezbędne są minimum dwie godziny. Jeśli jesteście miłośnikami historii i militariów to idealne będą cztery godziny.

Oddziały Imperial War Museums. W Londynie możecie zobaczyć jeszcze dwa muzea Churchill War Rooms i HMS Belfast. Poza Londynem natomiast znajdują się  IWM North w Manchesterze i IWM Duxford w Cambridgeshire.

Social Media. Imperial War Museums znajdziecie na FacebookuTwitterze i Instagramie.

Atrakcje w pobliżu Imperial War Museum: London Eye, SEA LIFE London Aquarium, Garden Museum i Tate Modern. Po drugiej stronie Tamizy House of Parliament i Opactwo Westminsterskie.

Czekamy na przyjazd do Trójmiasta, bo chcielibyśmy zobaczyć nowootwarte Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Chętnie porównamy obydwa muzea i podzielimy się naszymi wrażeniami.

spitfire-harrier-londynskie-muzeum-wojny-london-war-museum

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Na blogu przeczytasz również o

#MuseumWeek – selfies w muzeach i nie tylko…

Zawsze powtarzamy, że media społecznościowe to nie same zło i złodziej czasu. Wielu ludzi chce dzielić się ważnymi i wartościowymi rzeczami. Teraz czas na głos muzeów i instytucji kulturalnych. Przez tydzień muzea i zwiedzający ćwierkają z użyciem tematycznego hashtaga #MuseumWeek.…
Wybory w Londynie

Nasze pierwsze wybory w UK

Dzisiaj wybieraliśmy burmistrza Londynu. To nasze pierwsze wybory w UK, w których poszliśmy do urn. W Londynie trochę inaczej wybiera się burmistrza miasta niż w Polsce. Po pierwsze jesteśmy zaskoczeni, że w ogóle możemy głosować. Jesteśmy w UK dwa lata…
odznaka-mobile-friendly

Odznaka Mobile Friendly

Odznaka Mobile Friendly przyznawana jest obiektom, które uznaliśmy za szczególnie przyjazne użytkownikom urządzeń mobilnych. Dziś już prawie każdy chodzi ze smartfonem czy tabletem, więc to czego potrzebujemy, to darmowe WiFi, możliwość naładowania sprzętu, życzliwość wobec fotografujących i filmujących oraz różnego…
Zamach terrorystyczny w Londynie – London Bridge i Borough Market
Wybory parlamentarne z psami przed lokalami wyborczymi