Enigma w Londynie

Brak komentarzy

Przy okazji prowadzenia szkolenia w POSK w Londynie odwiedziliśmy wystawę Sztafeta Enigmy. Na niewielkiej przestrzeni można poznać historię wyścigu, którego celem było złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

wystawa-instytut-pilsudskiego-w-londynie-enigma

Powszechnie zasługi złamanie kodu Enigmy przypisuje się Brytyjczykom – Alanowi Turingowi i jego zespołowi w Bletchley Park. Tę wersję historii skutecznie podtrzymuje produkcja Hollywood. W filmie The Imitation Game (polski tytuł „Gra tajemnic”) rolę Alana Turinga gra Benedict Cumberbatch.

wystawa-o-enigmie-w-londynie

Jednak od pewnego czasu w Wielkiej Brytanii coraz częściej mówi się o wielkim wkładzie Polaków w złamanie kodu Enigmy. My to wiemy, świat jeszcze nie. Polskie Biuro Szyfrów działało od 1931 roku i do czasu wybuchu II Wojny Światowej Polacy złamali kod Enigmy. Główna w tym zasługa kryptologów Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. Niemcy nieustannie ulepszali kodowanie. Swoje prace zespół polskich kryptologów przekazał  Francuzom i Anglikom w Pyrach w lipcu 1939.

polacy-rozszyfrowali-enigme

Po wybuchu wojny polscy matematycy przedostali się do Francji i tam kontynuowali swoja prace do 1942 roku. To właśnie z ośrodka Cadix w południowej Francji pochodzi egzemplarz Enigmy prezentowany w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Londynie. Maszyna powstała w 1940 roku, a przed opuszczeniem ośrodka Cadix została zamurowana przez Polaków w budynku ośrodka kryptologicznego. Po wojnie Rejewski i Zygalski odzyskali Enigmę i przekazali ją do Londynu.

enigma-posk-londyn

Wystawa zorganizowana przez Instytut Józefa Piłsudskiego w Londynie, który znajduje się w POSK w Hammersmith.

Tagi: Alan Turing, Bletchley Park, Enigma, Hammersmith, Henryk Zygalski, II Wojna Światowa, Instytut Józefa Piłsudskiego w Londynie, Jerzy Różycki, Londyn, Marian Rejewski, PolesinUK, POSK w Londynie
Jarosław Marciuk LinkedIn

Na blogu przeczytasz również o

Autobusy zespołów Tour de France 2014

Jak już pisałem we wpisie Żółty poniedziałek w Londynie miałem okazję przyjrzeć się wyścigowi Tour de France z bliska. Tutaj chciałem Wam pokazać autobusy profesjonalnych drużych biorących udział w wyścigu, które były zaparkowane na placu Horse Guards Parade. Autobus Team Sky Zwróciłem…

Pierwsza rocznica pracy w Word of MICE

W październiku minął rok pracy dla holenderskiej firmy Word of MICE, którą stworzyła Mariska Kesteloo. Zostałem mile zaskoczony, bo to Mariska mi przypomniała o tej rocznicy przygotowując niespodziankę dla mnie i Alicji. To niesamowity czas w moim życiu. Niestety przez…

Brexit Story z Londynu … dzień pierwszy po referendum

Obyś żył w ciekawych czasach … Przypomina nam się to powiedzenie, tylko dlaczego akurat teraz i w taki sposób? My jesteśmy w środku tego cyklonu Brexit, który dziś objawił swoją siłę w Wielkiej Brytanii i zmierza do wybrzeży Europy. Wczoraj…
Targi pracy w Londynie
Zamachy terrorystyczne w Wielkiej Brytanii