Przy okazji prowadzenia szkolenia w POSK w Londynie odwiedziliśmy wystawę Sztafeta Enigmy. Na niewielkiej przestrzeni można poznać historię wyścigu, którego celem było złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
Powszechnie zasługi złamanie kodu Enigmy przypisuje się Brytyjczykom – Alanowi Turingowi i jego zespołowi w Bletchley Park. Tę wersję historii skutecznie podtrzymuje produkcja Hollywood. W filmie The Imitation Game (polski tytuł „Gra tajemnic”) rolę Alana Turinga gra Benedict Cumberbatch.
Jednak od pewnego czasu w Wielkiej Brytanii coraz częściej mówi się o wielkim wkładzie Polaków w złamanie kodu Enigmy. My to wiemy, świat jeszcze nie. Polskie Biuro Szyfrów działało od 1931 roku i do czasu wybuchu II Wojny Światowej Polacy złamali kod Enigmy. Główna w tym zasługa kryptologów Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. Niemcy nieustannie ulepszali kodowanie. Swoje prace zespół polskich kryptologów przekazał Francuzom i Anglikom w Pyrach w lipcu 1939.
Po wybuchu wojny polscy matematycy przedostali się do Francji i tam kontynuowali swoja prace do 1942 roku. To właśnie z ośrodka Cadix w południowej Francji pochodzi egzemplarz Enigmy prezentowany w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Londynie. Maszyna powstała w 1940 roku, a przed opuszczeniem ośrodka Cadix została zamurowana przez Polaków w budynku ośrodka kryptologicznego. Po wojnie Rejewski i Zygalski odzyskali Enigmę i przekazali ją do Londynu.
Wystawa zorganizowana przez Instytut Józefa Piłsudskiego w Londynie, który znajduje się w POSK w Hammersmith.