Szukamy ciekawych pomysłów związanych z książkami. Na większość z nich trafiliśmy podczas Warszawskich Targów Książki. Wymieniamy tylko te pomysły i książki, które są aktualne po targach.
Wyczerpane.pl
Na stronie wyczerpane.pl można zamawiać książki, których druk się wyczerpał. Jeśli tytułu nie ma już w regularnej sprzedaży, można zamówić egzemplarz. Zamawiane publikacje są ujednolicone:
- okładka kolorowa 250 g/m
- środek czarno-biały
- offset 80 g/m
- oprawa miękka klejona
Nie sprawdzałam, jak to działa, ale jeśli w najbliższym czasie nie wróci do Alicji pożyczona książka, spróbujemy i damy znać.
Przecinekikropka.pl
To program dla najmłodszych realizowany przez sklepy Empik. W Przecinekikropka.pl dzieci w wieku 5-8 lat poznają historię druku, pisma, ilustracji, uczestniczą w zabawach ze słowem. Jest też miejsce na naukę o książkach przyszłości. Chociaż tu bardziej dzieci mogłyby uczyć dorosłych jak używać cudów techniki. W zakładce – Dla bibliotek znaleźć można film, który może być inspiracją do prowadzenia zajęć z małymi czytelnikami.
W.bibliotece.pl
W.bibliotece.pl to taka biblioteka bibliotek. Katalog Centralny zbiorów zawiera opisy katalogowe z wielu polskich bibliotek publicznych i naukowych. Obecnie w portalu jest ok. 160 bibliotek. Ale najważniejsze, że serwis ma charakter społecznościowy.
Treści w katalogu są uzupełniane przez recenzje, oceny, opinie, rekomendacje użytkowników. Społeczność tworzona przez osoby i instytucje może dzielić się informacjami na forum, łączyć w grupy i co ciekawe prowadzić blogi. Można też stworzyć własną, prywatną kolekcję zbiorów i nią zarządzać. Portal książkowy skierowany jest do czytelników, bibliotekarzy i wydawców. Będziemy się serwisowi przyglądać, bo jego siła zależy od liczby danych i zaangażowania społeczności.
Gadżety książkowe
I teraz z trochę innej beczki. Gadżety książkowe. Torby, z którymi można pójść niemal wszędzie. Dobre dla własnego użytku i na prezent. Ota dwa przykłady.
Przeczytaj koniecznie te książki: