Kawa, kryminały i gołe okna czyli ciekawostki o Szwecji

2 Komentarze

Na poznanie Szwecji mieliśmy jeden dzień. A dokładniej jakieś 12 godzin, bo tyle przewidziano w programie rejsu turystycznego. Wydaje się, że to mało, a jednak zebraliśmy tak dużo informacji, zdjęć i filmów, że powstało sześć tekstów. Przyznajemy, że o Szwecji wiedzieliśmy zadecydowanie za mało, ale się poprawiliśmy. Co warto zobaczyć w Szwecji, gdy zejdziecie z promu, znajdziecie w naszym blogowym notatniku.

Pierwsze minuty po zejściu z promu na ląd i widzimy znak, który zaostrza nasz apetyt na skandynawską przygodę. Czy spotkamy łosia?

Łosie w Szwecji nie są lubiane

Gdy zobaczysz łosia, lepiej się zatrzymaj. Podobno zwierzę nie ma odruchu ucieczki, ponieważ w Szwecji nie posiada naturalnych wrogów w przyrodzie, dlatego często jego zachowania bywają nieprzewidywalne. Biorąc przy tym pod uwagę fakt, że samiec może ważyć nawet 800 kilogramów, warto się usunąć z drogi. W Szwecji często można zobaczyć znaki ostrzegające przed łosiami, mimo to, codziennie w kraju odnotowuje się kilkanaście wypadków z udziałem łosi.

Łosia nie spotkaliśmy, ale dlaczego nie widać ludzi? Wokół pustka, gdzie są wszyscy? Przewodniczka Ania mówi, że wycieczki często zadają właśnie takie pytanie. I już wiadomo. Po pierwsze jest niedziela i Szwedzi odpoczywają. Po drugie mogą przygotowywać do sezonu swoje letniskowe domki. Po trzecie, gęstość zaludnienia jest kilka razy mniejsza niż w Polsce. Wreszcie, po jakiejś godzinie zwiedzania spotykamy człowieka, co zasługuje na fotę.

Zwiedzanie Szwecji

Tak, Szwecja to spokojny kraj, ale nie w literackiej rzeczywistości. Prawie każda miejscowość w Szwecji ma swojego seryjnego mordercę w gatunkowych powieściach. Wiele tytułów, jest tłumaczonych na inne języki, więc pewnie, wiecie, o czym mówimy. Dlaczego Szwedzi tak lubią kryminały? Może lubią się bać?  Może do tego sielankowego, spokojnego życia potrzebują dreszczyku emocji. Alicja sądzi, że ta miłość do kryminałów, do niczego dobrego ich nie zaprowadzi.

Z ciekawostek o Szwecji, dla nas prawdziwym hitem jest nietypowa aranżacja okien. To coś, co rzadko opisywane jest w przewodnikach, a tworzy specyficzny styl. Przypatrzcie się. Nie tylko, że Szwedzi mieszkają w uroczych drewnianych domkach, to często w oknach nie ma zasłon i firanek, a na parapecie stoi lampka lub dwie, które wieczorem Szwedzi zapalają.

Ciekawostki o Szwecji

Często oprócz lampki w oknie można zobaczyć kwiaty i jakieś bibiletoty.

Ciekawostki o Szwecji

Skąd taki zwyczaj w Szwecji? Jest kilka wersji. Jedna z nich mówi, że Szwedzi chcą pokazać, że nie mają nic do ukrycia. Jeśli ktoś zna szczegóły tego dziwactwa, to czekamy na komentarze.

Ciekawostki o Szwecji

Ale to jeszcze nic w porównaniu z lusterkami przy oknach, które pozwalają obserwować, to co się dzieje na zewnątrz i według tradycji, w ten sposób żony marynarzy wiedziały, czy ich mężowie wracają do domu.

Ciekawostki o Szwecji

Stałym elementem szwedzkiego pejzażu i stylu są czerwone, drewniane domy, a właściwie domki pomalowane rdzawo-czerwoną farbą. Ten kolor nazywany jest czerwienią faluńską od stosowania pigmentu z kopalni miedzi Falun w Szwecji. Na temat popularności tego koloru, krążą różne opowieści. Jedna z nich głosi, że styl ten miał naśladować gotycką cegłę w czasach, gdy Szwedów nie było stać na murowane budynki.

Domy w Szwecji z drewna

Dla obcokrajowców czerwone domy są jeszcze jedną atrakcją Szwecji. Spotyka się je w miastach i na wsi. Jak w takich małych domach, mieszczą się Szwedzi, którzy raczej nie słyną z niskiego wzrostu? Usłyszeliśmy że, podłogi są obniżone względem poziomu ziemi. Nas kusiło, by zobaczyć taki dom w środku, te odsłonięte okna, to jednak za mało. Jak mieszkają Szwedzi, jak są urządzone te urocze domki, ile osób przeciętnie zamieszkuje w takich domkach? Te pytania zostały na razie bez odpowiedzi.

Szwedzkie budownictwo i czerwona farba

Kolejna rzecz, której nie zobaczycie w Polsce, a zobaczycie w Szwecji, to przy wielu domach są maszty z flagami Szwecji. A podobno tylko Amerykanie tak kochają swoją flagę…

Szwecja_ciekawostki

Gdzieś kiedyś słyszeliśmy, że Szwedzi to najwięksi miłośnicy przyrody. Potwierdza to Ania, mówi, że wielu Szwedów ma zainteresowania ornitologiczne, świetnie rozpoznają głosy ptaków, lubią aktywnie spędzać czas. W „Poradniku Ksenofoba” (obowiązkowa pozycja dla podróżników) te informacje się powtarzają.

Szwecja praktyczne porady

Druga ich obsesja, to kawa. Bez kawy cała Szwecja nie jest w stanie funkcjonować. Wujek Google przytakuje – Szwecja jest jednym z liderów na świecie  pod względem spożycia kawy na jednego mieszkańca!  Temat kawy wraca podczas wizyty w markecie. Zrobimy sobie w Polsce FIKĘ (czy to się odmienia?). Fika to taka szwedzka sjesta. Przerwa kawowa w pracy, sprzątaniu, czy innych czynnościach ma tu rangę niemal instytucji. Kawa podawana jest z ciasteczkami albo lekkimi przekąskami. Do Fika kupujemy popularne cynamonowe bułeczki (potem się zastanawiamy, dlaczego tylko trzy?), ale znajomi informują, że są też w Ikei w Gdańsku.

Co zjeść w Szwecji
To jest lepsze niż myśleliśmy…

Jeszcze dwie ważne ciekawostki o Szwecji, które spodobają się wszystkim. W tym skandynawskim kraju można bardzo tanio zaopatrzyć się w meble, piękne bibeloty, cenne wyroby ze szwedzkiego szkła czy antyki w second handach. Jeden taki sklep widzieliśmy w parku Ronneby.

Czy Szwecja jest droga….i tak i nie. Wiele artykułów kupiliśmy w podobnych cenach. Po drugie, można tanio wypoczywać korzystając z Allemansrätten czyli prawa publicznego dostępu. To oznacza, że na terenie prywatnym można za darmo rozbić namiot na 24 godziny. Na więcej trzeba mieć zgodę właściciela terenu. Oczywiście, nie wolno niczego zniszczyć. To kiedy jedziemy?

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Na blogu przeczytasz również o

Królewieckie – 17. województwo Polski

Podczas ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi cały świat mógł zobaczyć  mapę Polski powiększoną o obszar Obwodu Kaliningradzkiego. Co prawda już Józef Stalin planował niegdyś włączenie tej części Prus Książęcych do Polski, ale to dopiero Władimir Władimirowicz Putin dokonał…
Surströmming kupiony w Szwecji

10 rzeczy, które warto kupić w Szwecji

W programie naszej wycieczki Szwecja w pigułce jest wizyta w Admiralen czyli centrum handlowym. Jarek trochę zły, bo wolał zwiedzać. Jednak jak wyszliśmy z dwiema torbami zakupów i mógł tyle Szwecji zabrać do domu, to zmienił zdanie. Zakupy z centrum…

Płyniemy do Szwecji, a wiatr hula

Piątek, godziny wieczorne. Za oknem wieje coraz mocniej. Nasze rodziny mają nadzieję, że w sobotę nie wypłyniemy. Sami zaczynamy coraz baczniej śledzić pogodę. Pochmurno, wiatr hula, temperatura spada. Pakujemy się i tak. Sprawdzamy. Rejs się odbędzie. Chwila wahania, czy damy…
Zapachy, kolory i Wikingowie
10 rzeczy, które warto kupić w Szwecji
Menu