7 rzeczy, które musisz spróbować w Porto

Brak komentarzy

Pierwsza kulinarna rzecz, która kojarzy się z portugalskim Porto to oczywiście Porto. Ale zanim się napijemy parę treściwych potraw, które wam polecamy.

Francesinha

Francensinha to zapiekany tost z żółtym serem, stekiem i szynką. Wszystko obficie polane sosem winno-pomidorowym. Sos może być pikantny. Do tego zazwyczaj podaje się frytki. Zjedliśmy w Cafe Avenida w pobliżu Jardim do Morro.

Francesinha w Porto

menu-portugalskie-co-zjesc-w-portugalii-jedzienie-francesinha-bacalhau-porto-kuchnia

Bacalhau i Sardines

Na Starym Mieście w Porto znaleźliśmy w bocznej uliczce (Rua dos Mercadores) klimatyczną knajpkę Casa Porto Á Noite.

najlepsza-portugalia-restauracja-dorsz-bacalhau-Casa-Porto-a-noite-dos Mercadores-fado

Jarek zamówił tu Bacalhau. Od początku pobytu w Portugalii mówił mi, że musi tego spróbować. Przez wielu bacalhau uznawany jest za portugalską potrawę narodową. To suszony i solony dorsz, w tym przypadku przygotowany z ziemniaczanymi talarkami, cebulą i pomidorami.

bacalhau-dorsz-porto-kuchnia-portugalska-ryby-pomidory

Alicja postanowiła spróbować grillowane sardynki podawane z pomidorami i słodkimi portugalskimi ziemniakami.

sardines-sardynki-porto-ryby-portugalskie-smazone-kuchnia-jedzenie

Castanhas

Kasztany dla nas rarytas, dla Portugalczyków pewnie nie. Kupicie na ulicy z wózków. Alicja ze swoją siostrą próbowały opisać smak. Zaproponowały taki miks: słodkie ziemniaki, orzechy, fasolka,

kasztany-jadalne-castanhas-porto-smaki-portugalii-Avenida-dos-Aliados

 

castanhas-kasztany-jadalne-w-portugalii-porto

Azeitunas

Dostępne na kilogramy oliwki. Jeśli kupujecie w Polsce oliwki w słoiczkach, to wcale nie znacie smaku. Większe, bardziej aromatyczne, do wyboru w wielu smakach. Kupowaliśmy i jedliśmy nad oceanem.

azeitunas-oliwki-zielone-czarne-duze-porto-portugalia

A co na deser?

Pyszne wypieki z cukierni.

porto-portugalia-co-trzeba-sprobowac-zjesc-kuchnia-regionalna-ryby-wino-kasztany

porto-atrakcje-co-warto-zobaczyc-portugalia-04

Pizza nad oceanem

To może nie jest regionalny przysmak i w zasadzie nie powinien się tu znaleźć, ale piszemy o Pizzy Hut w tym zestawieniu dzięki niesamowitemu położeniu. Zjeść pizzę nad samym Oceanem Atlantyckim to było coś. Ten widok, bryza. Cudownie.

pizza-hut-porto-ocean-atlantycki-portugalia-pizzeria

Porto

Być w Porto i nie wypić Porto, to jak być w Rzymie i nie zjeść włoskiej pizzy. Najlepsze  znajdziecie w piwnicach i restauracjach dzielnicy Villa Nova de Gaia.

Villa-Nova-de-Gaia-sandeman-porto-wino-piwnice-portugalia

W każdym sklepie dostępne są te same marki, ale o wiele tańsze. Dla zapominalskich, ostatnia szansa jest na lotnisku. Kupić też można upominkowe zestawy porto z piwnicy Calem.

porto-wino-portugalia-calem

Co jeszcze byście polecili w Porto. Zobaczcie też co warto zjeść w Lizbonie. Nie samym jedzeniem i piciem człowiek żyje. Zobaczcie też kolejny wpiz z Portugalii Porto – TOP 10 atrakcji.

Tagi: bacalhau, francensinha, kasztany, kuchnia, kuchnia portugalska, oliwki, pizza, Porto, Portugalia, sardynki
Jarosław Marciuk LinkedIn

Na blogu przeczytasz również o

Co zjeść w Irlandii

Kuchnia irlandzka #1

Z czym kojarzy się Irish Food? Niektórym tylko z piwem Guinness. Nam przypominają się piękne, wiejskie krajobrazy, mijane po drodze zwierzęta na farmach, wzgórza i zielone pastwiska. Z takiego kraju jedzenie musi smakować! Więc trochę to dziwne, że kuchnia irlandzka jest tak mało znana. Może…
najciekawsze-atrakcje-airbnb-w-polsce-experience-najlepsze

Najciekawsze Atrakcje Airbnb w Polsce

Jakie Airbnb Atrakcje można znaleźć w Polsce? Jeśli nie wiecie jeszcze czym one są, przeczytajcie nasz wpis Co to są Atrakcje Airbnb. Niestety tego typu atakcji, które oferuje serwis Airbnb, jest ciągle niewiele w Polsce. W tak turystycznych miastach jak…
Polskie Christmas Party w Londynie Polska Organizacja Turystyczna visitpoland

Polskie Christmas Party w Londynie

Nic nas tak nie przyciąga na imprezę jak dobre jedzenie. Jeśli jeszcze jest to pyszna polska kuchnia w Londynie to nie trzeba nam mówić dwa razy, abyśmy się pojawili. Tym razem odwiedziliśmy polską restaurację Tatra w Shepherds Bush, której szefem…
Jak założyć konto na Pintereście
Pierwszy Social Media #czwrtk w Gdańsku