Do Limerick dotarliśmy wynajętym autem po ekscytującej podróży z Galway przez Wild Atlantic Way. Następnego dnia szykowała się nielada atrakcja – parada z okazji Dnia Świętego Patryka. Choć Limerick zamieszkuje mniej mieszkańców niż Galway, to wydaje się miastem bardziej kosmopolitycznym. Szerokie ulice, wiktoriańska architektura, liczne sklepy ze znanymi markami. Wieczorem przy kolacji w Hamptons, jednej z najsłynniejszych w mieście, zaplanowaliśmy następne dwa dni w Luimneach. To właśnie w Limerick powstał zespół The Cranberries, wiedzieliście?
Poranek w hotelu Savoy. Taki widok zapowiadał niezwykły dzień! Oto nasza lista dlaczego warto odwiedzić Limerick. Zdziwicie sie tak jak my, że na liście powodów do przyjechania do Limerick są zakupy.
Zamek króla Jana
Potężna twierdza nad rzeką Shannon powstała ponad 800 lat temu. Zbudowana została na polecenie normańskiego lorda Limerick, a późniejszego angielskiego króla Jana. Tak, to ten brat króla Ryszard Lwie Serce i prześladowca legendarnego Robin Hooda. Do dziś kamienny zamek wzbudza trwogę i wygląda na niedostępny dla przybyszów z zewnątrz, my go jednak zdobyliśmy.
Najbardziej znana data w historii zamku do 1642 rok i wielkie oblężenie przez wojska Olivera Cromwella. Inne oblężenie z 1691 roku zostało zakończone podpisaniem traktatu pokojowego na kamieniu po przeciwległej stronie rzeki Shannon. O kamieniu trochę więcej dalej.
Bardzo ciekawe jest muzeum z interaktywną ekspozycją. To świetna lekcja historii Limerick oraz Irlandii. W różnych częściach zamku spotyka się dawnych mieszkańców zamku, którzy chętnie się tobą przywitają.
W pobliżu zamku zobaczcie również pałac biskupi (Bishop`s Palace) oraz liczne ruiny, pozostałości angielskiego miasta.
Katedra św. Marii
W pobliżu zamku, również na King`s Island, znajduje się najstarsza zachowana budowla w Limerick. Katedra Najświętszej Maryi Panny (St. Mary’s Cathedral) datowana jest na rok 1169, czyli powstała jeszcze zanim w mieście pojawili się Normanowie. Jej fundatorem był ostatni król krainy Munsteru, jego grobowiec znajduje się w katedrze. Można powiedzieć, że od tego czasu (1171 rok) przez ponad 700 lat Irlandia była zależna od Anglików. 123 lata Polski pod zaborami wydaje się teraz pikusiem.
Jedna z najstarszych części katedry – romański portal.
Rzeka Shannon
Limerick jest malowniczo położone nad Shannon River, najdłuższą rzeką Irlandii. Przy King`s Island do Shannon uchodzi Abbey River. Polecamy wam spacery przy Clancy`s Strand, park przy Honan`s Quay, Sarsfield Bridge z wyspą, Harvey`s Quay oraz George Quay nad rzeką Abbey.
Koniecznie przy Thomond Bridge, naprzeciw zamku, zobaczcie Limerick Treaty Stone. Na kamieniu postawionym na postumencie w 1691 podpisano traktat pokojowy kończący wojnę między katolikami i protestantami. Podobno wizyta w Limerick się nie liczy bez odwiedzenia tego miejsca. Widzieliśmy, ale zdjęcia nie zrobiliśmy.
Jeśli macie więcej czasu to koniecznie pojedźcie do kampusu The University of Limerick, aby zobaczyć najdłuższą kładkę dla pieszych w Irlandi. The Living Bridge nad rzeką Shannon i między drzewami ma długość 350 metrów.
Murale
W Limerick organizowany jest festiwal Make a Move, w ramach którego powstają w mieście murale. Nam udało się znaleźć street art przy zamku, Hunt Museum oraz na Nicholas Street. Murali jest jednak zdecydowanie więcej. Powodzenia!
Hunts Museum
To kameralne muzeum przy Mathew Bridge. Akurat trafiliśmy na tymczasową wystawę Limerick and the 1916 Rising. Im dłużej przebywamy w Irlandii tym bardziej rozmiemy dlaczego tak dobrze Polacy rozumieją się z Irlandczykami.
Byliśmy w Irlandii w szczególnym czasie. Dokładnie 100 lat temu wybuchło w Dublinie Powstanie Wielkanocne (ang. Easter Rising, irl. Éirí Amach na Cásca). Powstanie trwało sześć dni, zakończyło się niepowodzeniem, ale było początkiem drogi do odzyskania niepodległości Irlandii spod zwierzchnictwa Wielkiej Brytanii. W wielu miejscach Limerick widzieliśmy pamiątki związane z tym wydarzeniem.
Miasto sportu
Zamek króla Jana to historyczny symbol miasta, ale dla współczesnych najważniejszą budowlą jest Thomond Park Stadium. Imponujący stadion może pomieścić ponad 25 tys. widzów, czyli niemal połowę mieszkańców Limerick. Niesamowite! Thomond Park Stadium jest stadionem utytułowanej drużyny Munster Rugby. Jeśli jesteście fanami rugby polecamy odwiedzić muzeum na stadionie.
Szczególną ciekawość wzbudziła w nas nowa dyscyplina sportu, którą poznaliśmy w Limerick. Hurling to jeden z najstarszych na świecie sportów terenowych, który jest uprawiamy w Irlandii od ponad 800 lat. W każdej drużynie gra 15 zawodników, piłeczkę prowadzi się na kiju i strzela się gole. Jak przeczytaliśmy jest to połączenia hokeja i wojny. Wygląda to na bardzo kontaktowy i widowiskowy sport. Ogładaliśmy kilka filmików na Youtube. Limerick posiada swoją drużynę, więc może uda się wam zobaczyć mecz hurlingu.
Rugby to oczywiście nie jedyne dyscypliny sportu czy zawody w Limerick. Piłka nożna, wyścigi koni a nawe wyścigi psów.
Milk Market
Milk Market znajdziecie bardzo łatwo. Charakterystyczny biały, spiczasty dach widoczny jest z daleka. To miejsce dla miłośników slow food. Najlepiej przyjść tu w sobotę. Na Milk Market odkryjecie naturalne, świeże produkty od irlandzkich farmerów i producentów żywności. Sery, owoce, warzywa, ryby mięsa, a nawet czekolada! Oczywiście nie zabraknie słynnej szynki z Limerick (na przełomie XIX i XX wieku miasto nosiło miano „Pigtown”). Nam szczególnie spodobał się sklepik Country Choice.
Puby i restauracje
Najczęściej polecano nam pub The Locke Bar na King`s Island. Wieczorem jest tu bardzo gwarno i mnóstwo tu ludzi. Wiele pubów i restaracji znajdziecie przy Thomas Street, O`Connell Street oraz oczywiście w rozrywkowej The Market Quarter.
Pomocna w poszukiwaniu pubów i restauracji była Joanna z hotelu Savoy oraz mapka Eat in Limerick. Bezpłatną mapkę znajdziecie w hotelach i centrum informacji turystycznej, Limerick Tourist Office (skrzyżowanie ulic O`Connell i Thomas). Nie zapomnijcie pochwalić się na Instagramie, co jedliście używając hashtaga #eatinlimerick.
Zakupy prawie jak w Londynie
To największe zaskocznie w Limerick. Nie spodziewaliśmy się w blisko 60 tys. mieście tylu sklepów z ciuchami i luksusowymi markami. Najwięcej markowych sklepów znajdziecie w okolicach O`Connell Street. Od Penneys (w UK Primark), Arthur`s Quay Shopping Centre, Debenhams, do luksowych marek w domu handlowym Brown Thomas. W pobliżu też Dunnes Stores przy Henry St. Więcej o zakupach w Irlandii przeczytacie w osobnym wpisie – Zakupy w Irlandii #1 Limerick i Galway.
Wiele sklepów znajdziecie także na deptaku Cruises Street, w tym między innymi New Look, River Island.
Jeśli szukacie czegoś unikatowego to powinniście przyjść do Limerick Craft Hub, w którym tworzą młodzi artyści i designerzy.
Świetna baza wypadowa
Dzięki autobusom Bus Eireann i JJ Kavanagh & Sons Limerick jest bardzo dobrze połączone z lotniskiem Shannon Airport i okolicznymi atrakcjami. Łatwo dojedziecie stąd do Galway, Dublina, Killarney czy Cork.
W najbliższej okolicy warto zobaczyć kolejny zamek. Bunratty Castle pochodzi z XV wieku i słynie z słynie z średniowieczych uczt. Przy zamku znajduje się Folk Park, w którym można przenieść się do XIX wiecznej Irlandii.
Z Limerick organizowane są jednodniowe lub trzydniowe wycieczki do największych atrakcji Irlandii. Ring of Kerry, Klify Moheru czy Dingle. Wystarczy zarezerwować na stronie www.paddywagotours.com lub w salonie Paddywagon Tours w Arthur`s Quay Shopping Centre. Dla przykładu jednodniowa wycieczka z Limerick obejmująca wizytę w Cliffs of Moher, Doolin, Burren i Bunratty Castle kosztuje tylko 25 euro, a na pokładzie dostępne jest wi-fi.
Każde z odwiedzanych przez nas miast na zachodnim wybrzeżu jest inne i ma swój niepowtarzalny charakter. Kameralne Galway jest bardziej turystyczne, natomiast Limerick jest świetnym miejscem na zakupy i przy okazji zwiedzanie. Czego nie zobaczyliśmy w Limerick. Żałujemy, że nie widzieliśmy Tait Clock, People’s Park i wspomnianej wcześniej kładki The Living Bridge. Jarek pewnie żałuje paru kościółów czy ruin, Alicja murali i kilku sklepów. Na pewno mile będziemy też wspominać nasz hotel Savoy oraz restaurację, która jest rekomendowana przez przewodnik Michelin.
Informacje praktyczne
Jak najlepiej dotrzeć do Limerick? Nalbliżej położone lotnisko to Shannon Airport www.shannonairport.ie. Do Shannon znajdziecie bezpośrednie loty linii Aer Lingus z lotnisk London Heathrow, Birmingham, Edynburga, loty Ryanair z London Gatwick, London Stansted, Manchester. Z Polski do Shannon latają linie Ryanair z Krakowa, Wrocławia i Warszawy.
Przydatne linki:
- King John`s Castle i Bunratty Castle www.shannonheritage.com
- Shannon Region Conference & Sports Bureau www.conferenceandsportsbureau.com
- Przewodnik po atrakcjach w Limerick www.limerick.ie
- Instagram Eat in Limerick www.instagram.com/eatinlimerick