Nieznane miejsca w Pekinie w niedzielny poranek

Brak komentarzy

Jet lag nareszcie minął. Sobotę przespałem, byłem tylko na krótkim spacerze i na zakupach w chińskim centrum handlowym. Wieczorne pływanie w hotelowym basenie i głęboki sen w nocy skutecznie wyeliminowały jet lag. Już nie mogę tracić więcej czasu! Jest tyle do zobaczenia w Pekinie a przygotowania do eventu nabierają tempa. Dziś wieczorem cały zespół miał już być w komplecie w Chinach.

Pobudka o szóstej rano w niedzielny poranek. Wybrałem się przed śniadaniem na spacer po okolicy hotelu Nuo. To jedyna szansa, abym coś więcej zobaczył w stolicy Chin. W recepcji concierge zapewnił mnie, że mój aparat fotograficzny zostanie jutro przywieziony z lotniska. Super! Dobry początek niedzieli w Pekinie.

pekin inwestycje w chinach wiezowce Wangjing
Wangjing tu powstaje nowoczesny Pekin. Najpierw odwiedziłem chińskie osiedle.

Wczoraj byłem w okolicy stacji metra Jiangtai, dziś poszedłem w przeciwną stronę. Do spaceru zainspirował mnie widok z okna hotelu na wieżowce Wangjing.

Pekińskie osiedle z PRLu

Zanim dotarłem do nowoczesnego Wangijng poznawałem typowe chińskie osiedle. Taką zabudowę doskolale znam z Polski. Planowanie urbanistyczne rodem z PRL. Architektura chińskiego komunizmu niewiele różni się od dawnej socjalistycznej Polski.

chinskie osiedle w pekinie
Zwiedzanie chińskiego osiedla w Pekinie
bloki betonowe architektura pekinu zwiedzanie
Betonowe osiedle w Pekinie
jedzenie na ulicy w chinach pekin
Uliczne jedzenie w Pekinie
pekin naprawa skuterów rowerów
Naprawa skuterów i rowerów

chiny-co-zjesc-na-ulicy-pekin

W niedzielny poranek handel kwitnie, śniadanie prawie gotowe do podania na ulicy.

zwiedanie chin zycie w pekinie
Osiedlowy sklep spożywczy
pekin ciekawostki podroze
Niedzielny poranek w Pekinie

Postindustrialna strefa sztuki

Idąc dalej dotarłem do jednej z najnowszych atrakcji Pekinu. W budynkach dawnej fabryki broni powstała strefa sztuki współczesnej – 798 Art District.

Pekin sztuka 798 Art Zone
Sztuka współczesna w Pekinie w 798 Art Zone

Czy warto zboczyć z utartego szlaku turystycznego w Pekinie aby zwiedzić 798 Art Zone? Moim zdaniem tak! W strefie sztuki znajdziecie galerie, pracownie artystyczne, modne sklepy i restauracje. Wszystko umieszczone w surowych wnętrzach hal produkcyjnych, budynków administracji fabryki. Przypomniał mi się postindustrialny i artystyczny klimat Stoczni Gdańskiej i OFF Piotrkowska w Łodzi.

W drodze na lotnisko

Tuż obok osiedla i 798 Art District przebiega ekspresowa droga S12, która prowadzi bezpośrednio na lotnisko w Pekinie. Przy drodze na wiadukcie biegnie linia kolejki Airport Express. Droga oprócz trzech pasów w każdą stronę posiada specjalnie wydzielony pas dla skuterów, riksz i tuk tuków.

pekin-przejscie-dla-pieszych

Przekroczenie tej drogi jest wyzwaniem. Przynajmniej dla mnie na początku pobytu w Pekinie. Trzeba mieć oczy naokoło głowy. W Londynie gdy zbliżasz się do przejścia dla pieszych samochody się zatrzymują, czerwone światło obowiązuje samochody. Tutaj idąc po pasach nawet miejski autobus przejedzie przed tobą, wymuszając zatrzymanie. Co bardzo ważne z przejśca dla pieszych korzystają też rowery, skutery i tuc tuc. Przeczytaj też wpis komunikacja w Pekinie.

wypadki-na-ulicach-pekinu

Inna różnica kulturowa w Chinach. Na początku jest to denerwujące, ale można się przyzwyczaić. Ciągłe używanie klaksonów przez wszystkich kierowców. Jest głośno, ale przynajmniej bezpieczniej. Gdyby nie klaksony kilka razy nie zauważyłbym auta i skutera. Drobne stłuczki jednaj sie zdażają. W ciągu jednego spaceru widzialem dwie kolizje skuterów z samochodami.

Po drugiej stronie drogi S12 rozpoczyna się inny świat …

Biznesowe Wangjing

Uwielbiam odwiedzać miejsca, w których relizowane są wielkie projekty architektoniczne (zobacz Hafen City w Hamburgu) Większość zapewne słyszała o Beijing Central Business District i słynnej siedzibie chińskiej telewzji CCTV. Trochę mniej znanym miejscem w Pekinie jest Wangjing. 

Wangjing pekin chiny architektura
Dzielnica Wangjing w Pekinie. Miejsce obowiązkowe do odwiedzania dla miłośników współczesnej architektury.

W pekińskim Wangjing swoje siedziby w Chinach mają Microsoft, Siemens, Daimler Group (wieżowiec Daimler Tower) a Wangjing Science and Technology Park swoje ośrodki Reseach & Development posiadają najważniejsze firmy telekomunikacyjne . Powstają tu niezwykłe budynki.

nowoczesna dzielnica Wangjing technologie

Wangjing Pekin
Inwestycje budowlane w Wangjing

W 2014 zakończono budowę trzech pięknych wieżowców tworzących kompleks Wangjing SOHO. Projekt architektoniczny powstał w pracowni mojej ulubionej architektki Zahy Hadid. Wangjing Soho zostało ogłoszone jednym z najlepszych wieżowców na świecie w konkursie Emporis Skyscraper Award. To pierwsza tak nagroda  dla budynku w Chinach (nagrodę również otrzymały m.in. Gherkin i The Shard w Londynie, Hotel Porta Fira w Barcelonie).

Pekin architektura Wangjing Soho Zaha Hadid
Fot. Wikipedia. Nie mam zdjęć Wangjing-Soho ;-( Nie zdążyłem dotrzeć do centrum dzielnicy, musiałem niestety wracać do hotelu.

Uwielbiasz nowoczesną architekturę? W Pekinie znajdziesz wiele śmiałych, monumentalnych i olśniewiających budynków.

architektura-w-pekinie-cctv-budynek-telewizji-chiny

Stolica Chin to wielki plac budowy.

budowa inwestycje w pekinie
Pekin w budowie. Czym jeszcze zachwycą świat Chińczycy?

W kolejnym wpisie zabiorę was do Parku Olimpijskiego i pokażę Pływalnię Olimpijską (National Aquatics Center) oraz Stadion Olimpijski, znany „Ptasie Gniazdo”.

Ptasie Gniazdo - Stadion Olimpijski Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku
Ptasie Gniazdo – Stadion Olimpijski Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku
Tagi: architektura, Chiny, Pekin, Zaha Hadid

Na blogu przeczytasz również o

Co to jest hot pot warto zjeść w chinach

Hot pot w Pekinie

Wydaje mi się, że hot pot jest jednym z ulubionych dań Chińczyków w Pekinie. Nic dziwnego, bo to chyba najzdrowszy fast food jaki jadłem. Świeże mięso i warzywa są w kilka minut gotowe do zjedzenia. Przy okazji przyrządzania posiłku w restauracji…

Największe atrakcje w Oksfordzie – college

Cisza – cudowna, nastrojowa i twórcza, wszechobecne książki i czynne całą dobę biblioteki, architektura – tak zapamiętaliśmy wizytę w Oxfordzie i jego największe atrakcje. Przyjechaliśmy w styczniu do Oxfordu za zaproszenie i szkolenie OPA – Oxford Polish Association. Przy okazji…

HafenCity – jak powstaje wspaniała dzielnica Hamburga

Hamburg i HafenCity to doskonała para, nie tylko do siebie świetnie pasują, ale żyją w zgodzie. HafenCity w Hamburgu nazwać można jednym z największych placów budowy w Europie. To nowatorska koncepcja stworzenia nowej dzielnicy miasta na terenach poprzemysłowych. Niemiecka inwestycja reklamowana…
Sobota w Pekinie na jet lagu
Finnair do Chin pierwszy i ostatni raz