National Portrait Gallery w Londynie

National Portrait Gallery w Londynie to największa na świecie kolekcja portretów osób, które związane są z kulturą, nauką i życiem politycznym Zjednoczonego Królestwa. W galerii można zobaczyć prawie 2000 wizerunków, które zostały namalowane na przestrzeni 500 lat.  To przy okazji świetna lekcja historii Wielkiej Brytanii oraz zmieniającej się mody. Narodowa Galeria Portretu położona jest w sercu Londynu. Nie jest to może największa atrakcja Londynu, odwiedza ją „tylko” dwa miliony osób rocznie, ale to miejsce warte odwiedzenia.

Jeśli uwielbiacie sztukę, tak jak my, polecamy odwiedzenie tych dwóch londyńskich atrakcji National Gallery i National Portrait Gallery, które znajdują się przy Trafalgar Square.

Narodowa Galeria Portretu podzielona jest na trzy poziomy. My rozpoczęliśmy zwiedzanie od najwyższego i od razu trafiliśmy na portret koronacyjny królowej Elżbiety I.

Czasy Henryka VIII i królowej Elżbiety

Na drugim poziomie znajdują się obrazy z okresu późnego średniowiecza, czasów Tudorów i Stuartów oraz XVIII wieku. Pamiętacie króla angielskiego Henryka VIII i jego ulubienicę Annę Boleyn? Oto ta kobieta …

Anna Boleyn

Anna Boleyn

Najpiękniejsze pomieszczenie muzeum to Room 2 na drugim poziomie. Tutaj zobaczycie obrazy królowej Elżbiety I.

atrakcje w Londynie za darmo

Królowa Elżbieta 1

Królowa Elżbieta I

Czasy królowej Elżbiety I

Najważniejsze obrazy na tym piętrze w National Portrait Gallery to wizerunki takich sławnych osób jak William Shakespeare (John Taylor 1600-1610), król Henryk VIII, Anna Boleyn, król Karol I, Oliver Cromwell, Sir Francis Drake, Horatio Nelson.

muzea w Londynie za darmo

William Shakespeare

Są tu również portrety takich naukowców i wynalazców jak Sir Isaac Newton czy James Watt.

obrazy w galerii narodowej portretu Londyn

James Watt

Gdy Wielka Brytania była imperium

Pierwszy poziom poświęcony jest epoce wiktoriańskiej oraz XX-temu wiekowi. Najciekawsze obrazy na pierwszym piętrze to rodzina królewska w Pałacu Buckingham z 1913 roku oraz portret królowej Wiktorii.

co warto zobaczyć w Londynie za darmo

Rodzina królewska w pałacu Buckingham

Sportretowani są tu tacy pisarze jak Charles Dickens, Sir Walter Scott, John Keats oraz wynalazcy i naukowcy jak Robert Stephenson, Michael Faraday i Karol Darwin.

Atrakcje w Londynie

Karol Darwin

Momentalne obrazy związane z historycznymi wydarzeniami w imperium, nad którym nie zachodziło słońce, to między innymi The Trial of  Queen Caroline (1820 r.), The Death of the Earl of Chatham (1781 r.), The House of Commons (1833) i The Anti-Slavery Society Convention (1840 r.).

Brytyjski parlament w XIX wieku

Poziom 0

Ostatnia tematyczna sekcja galerii to czasy współczesne. Tutaj zwróćcie uwagę przede wszystkim uwagę na obrazy Margaret ThatcherAmy Winehouse, królowej Elżbiety II oraz księżnej Kate Middleton. Podobno telewizja pogrubia, ale dlaczego robi to malarz?

co warto zobaczyć w Londynie

Księżna Kate Middleton

Na tym poziomie czuliśmy lekki zawód. Niestety nie wszystkie obrazy z bogatej kolekcji są prezentowane. Nie widzieliśmy obrazu księżnej Diany namalowanego sześć tygodni przed ślubem z Karolem oraz portretu królowej Elżbiety II pędzla Michael`a Leondarda.

największe atrakcje w Londynie

Księżna Diana

Na parterze oprócz księgarni i sklepu z pamiątkami w salach organizowane są wystawy specjalne. Niech nie przerazi was wisielec w hallu głównym galerii.

Dlaczego warto wejść do księgarni? Nie tylko po książki. Na komputerach można przeczytać o obrazach z kolekcji galerii i bezpłatnie wydrukować sobie tematyczne przewodniki po Galerii Narodowej Portretu.

Informacje praktyczne

Wizytę w księgarni polecamy na początku zwiedzania National Portrait Gallery a nie tradycyjnie na końcu. Do wydrukowania mamy między innymi trasy zwiedzania w galerii: Fashion Tour, Georgian Tour, Victorian Tour, Tudors and Elizabethans Tour, Highlights Tour, Poets Tour, Kings ans Queens Tour, Scientific Discovery Tour, Travelers and Explorers Tours, Stuart and Civil War Tour, Family and Children Tour.

W galerii można wypożyczyć audio przewodnik z opowieściami o 75 najważniejszych obrazach. W piwnicy znajdziecie kawiarnię „Portrait Cafe”, ale zdecydowanie bardziej polecamy Restaurację Portrait na 3. piętrze. Z restauracji roztacza się widok na Whitehall, kolumnę Horatio Nelsona i Big Bena.

widoki Londynu

Widok z Portrait Restaurant

Jak dojechać do National Portrait Gallery? Galeria położona jest przy Trafalgar Square gdzie znajduje się wiele stacji metra. Stacja Embankment (linie Bakerloo, District, Circle, Northern), Westminster przy Big Benie (District, Jubilee, Circle), Charing Cross i Leicester Square (Bakerloo, Northern). Wejście główne do galerii znajduje się na ulicy Charing Cross Road.

Godziny otwarcia. Narodowa Galeria Portretu w Londynie otwarte jest codziennie od godziny 10 rano do 18:00, w czwartki i piątki do godziny 20:00. Ile czasu potrzeba na zwiedzanie galerii? Godzina powinna Wam wystarczyć na zobaczenie wszystkich pomieszczeń i obrazów. Polecamy jednak zarezerwowanie na galerię trzech godzin, podczas których można dowiedzieć się więcej o obrazach i twórcachi posłuchać opowieści na wypożyczonych audio bookach.

Atrakcje dla dzieci. Dzieci w National Portrait Gallery raczej nie powinny się nudzić. Dzieci otrzymują książeczkę Adventures and Explorers – Family Tour, gdzie mogą rysować i  poznać historię Wielkiej Brytanii.

atrakcje dla dzieci w Londynie

Atrakcje dla dzieci Galerii Narodowej Portretu

Inny pomysł dla dzieci, żeby nie było tak poważnie w muzeum. Bawiliśmy się aplikacją Face App i rozweseliliśmy Szekspira, Anne Boleyn i królową Elżbietę I.

Social Media. National Portrait Gallery znajdziecie na FacebookuTwitterze i Instagramie.

Atrakcje w pobliżu National Portrait Gallery: National Gallery, Chinatown, Piccadilly Circus, królewski pałac Buckingham, St`James Park, Opactwo Westminsterskie, Budynek Parlamentu i Big Ben.

 

Menu

Pin It on Pinterest