James Bond w Hamburgu

Brak komentarzy

Ile razy mieliście wrażenie, że to dziwnie znajome miejsce…Tak było w Hamburgu. Idziemy nad Jezioro Außenalster, mijamy Hotel Atlantic Kempinski i nagle olśnienie. Przecież w tym hotelu był James Bond! To tu kręcono „Jutro nie umiera nigdy” (Tommorow Never Dies) z 1997 roku. Rolę agenta 007 grał wtedy Pierce Brosnan, był to jego drugi film w roli Bonda po „Golden Eye”.

Hotel Atlantic Kempinski Hamburg - widok od strony Jeziora Aussenalster

Hotel Atlantic Kempinski Hamburg – widok od strony Jeziora Aussenalster,

Jak może pamiętacie, złym charakterem w „Jutro nie umiera nigdy” był Elliot Carver, potentat medialny. Podczas naszej wycieczki, stwierdziliśmy, że pasuje to do Hamburga. W tym hanzeatyckim mieście swoje siedziby mają wydawnictwa Axel Springer SE, Gruner + Jahr, Bauer Media Group, Hubert Burda Media, wydawane są Stern, Der Spiegel i Die Zeit.

Oczywiście również w Hamburgu James ratuje świat przed zagładą. Carver dąży do wywołania III Wojny Światowej i przejęcia władzy. Kreuje newsy w sposób bezduszny, dla niego słowa są nową bronią, satelity artylerią. (Words are the new weapons, satellites the new artillery).

Hotel Atlantic Kempinski to nie jedyne miejsce, w których była ekipa filmu. Poznajcie miejsca w Hamburgu, w których kręcono „Jutro nie umiera nigdy„.

Hamburg Airport (HAM)

James Bond przylatuje na hamburskie lotnisko Fulsbüttel. W Terminalu 1 czyta nagłówki gazet donoszące o kryzysie brytyjsko – chińskim związanym z zatopieniem fregaty Royal Navy i zestrzeleniem chińskiego MIGa (China warns British fleet). Świat stoi na krawędzi III Wojny Światowej.

James Bond na lotnisku w Hamburgu

James Bond na lotnisku w Hamburgu. Kadr z filmu „Jutro nie umiera nigdy” (Tommorow Never Dies).

Na lotnisku w wypożyczalni samochodów spotyka się z Q, który ma dla niego nowe, zmodyfikowane BMW 750. Samochód jest zdalnie sterowany z telefonu Ericsson (kto jeszcze pamięta tę markę?).

Lotnisko w Hamburgu

Terminal 2 lotniska w Hamburgu.

Hotel Atlantic Kempinski Hamburg

Bond zatrzymuje się w hotelu Atlantic położonym nad Jeziorem Außenalster. Wieczorem odwiedza go Paris Caver (dawna kochanka, obecnie żona Elliota) i pewnie się domyślacie, co było dalej.

Hotel Atlantic Kempinski Hamburg - wejście od strony ulicy Holzdamm

Hotel Atlantic Kempinski Hamburg – wejście od strony ulicy Holzdamm.

Następnego dnia, po powrocie z biurowca Elliota Carvera do hotelu, agent 007 jest obserwowany przez Stampera – oprycha potentata. James Bond ucieka na dach hotelu podczas próby wrobienia w morderstwo Paris Carver przez Dr. Kaufmana i pojawia się na balkonie pokoju (Atlantic Suite) hotelu Atantic.

 James Bond przyjeżdża do hotelu Atlantic Kempinski

James Bond przyjeżdża do hotelu Atlantic Kempinski. Kadr z filmu „Jutro nie umiera nigdy” (Tommorow Never Dies).

Ucieczka z hotelu Atlantic.

James Bond ucieka z pokoju na dach hotelu

James Bond ucieka z pokoju na dach hotelu. Kadr z filmu „Jutro nie umiera nigdy” (Tommorow Never Dies).

Atlantic Kempinski jeden z najlepszych hoteli w Hamburgu, który został otwarty w 1909 roku. Wtedy nosił nazwę Grand Hotel i nocowali tu między innymi pasażerowie luksusowych cruiserów.

Front i dach hotelu Atlantic Kempiski widziany od strony Aussebalster

Front i dach hotelu Atlantic Kempiski widziany od strony Aussebalster

Ceny pokoi w hotelu zaczynają się od około 179 Euro. Najlepszy pokój Atlantic Suite od mniej więcej 4 500 Euro. Na stronie Hamburg Tourismus znaleźlismy pakiet Hamburg for All the Senses (cena od 399 Euro /osoba) składający się z dwóch noclegów w hotelu Jamesa Bonda. W pakiecie między innymi lampka szampana, posiłki, wycieczka z przewodnikiem do Elbphilahrmonie i Hamburg Card.

Lombardsbrücke i Inneralster

James jedzie z biurowca Carvera do hotelu przez Lombardsbrücke . Podczas jazdy widoczne InnerAlster i reprezentacyjne kamienice nad jeziorem.

Jezioro Inneralster widok z mostu Lombardsbrucke

Jezioro Inneralster widok z mostu Lombardsbrücke

James na moście Lombardsbrücke

James na moście Lombardsbrücke. Kadr z filmu „Jutro nie umiera nigdy” (Tommorow Never Dies).

O ile znamy już Hamburg, to James raczej nie jedzie w kierunku hotelu.

Lombardsbrücke

Lombardsbrücke

Saturn

W filmie o Bondzie rolę dachu parkingu Hotelu Atlantic pełni parking marketu elektronicznego Saturn. W tle widoczny Hamburg Haupbahnhof.

Parkin Saturna w filmie jako parking Hotelu Atlantic. W tle dworzec główny w Hamburgu

Parkin Saturna w filmie jako parking Hotelu Atlantic. W tle dworzec główny w Hamburgu. Kadr z filmu „Jutro nie umiera nigdy” (Tommorow Never Dies).

Sceny pościgu wewnątrz parkingu (Bond kieruje BMW 750 z tylnego siedzenia przy pomocy telefonu komórkowego) nie kręcono w Hamburgu tylko w Brent Cross Shopping Centre w Londynie.

Pościg na parkingu Saturna. Kadr z filmu "Jutro nie umiera nigdy" (Tommorow Never Dies).

Pościg na parkingu Hotelu Atlantic. Kadr z filmu „Jutro nie umiera nigdy” (Tommorow Never Dies).

Mönckebergstraße

Najważniejsza handlowa ulica Hamburga pokazana jest po raz pierwszy, gdy agent 007 opuszcza biurowiec i drukarnię Carvera i wsiada do auta, które zaparkowane jest przy Petrkirche. W tle wiodoczna wieża ratusza.

James na Mönckebergstraße przy Petrkirche. Kadr z filmu „Jutro nie umiera nigdy” (Tommorow Never Dies).
Petrkirche na Mönckebergstraße

Petrkirche na Mönckebergstraße.

Po raz drugi widać całą Mönckebergstraße, gdy przelatuje nad nią BMW Bonda, opuszczające parking Hotelu Kempinski (w rzeczywistości dom handlowy Peek & Cloppenburg).

Mönckebergstraße

Mönckebergstraße. Kadr z filmu „Jutro nie umiera nigdy” (Tommorow Never Dies).

A tak wygląda to naprawdę.

Nad Monckebergstrasse przelatuje BMW Jamesa Bonda. Z prawej Peek & Cloppenburg a z lewej Galeria Kaufhof

Nad Monckebergstrasse przelatuje BMW Jamesa Bonda. Z prawej Peek & Cloppenburg a z lewej Galeria Kaufhof.

Auto ląduje w wypożyczalni samochodów. W taki efektowny sposób agent oddaje Q pojazd. Avis to w rzeczywistości Galeria Kaufhof. To ostatnia scena z Jamesem Bondem w Hamburgu.

Galeria Kaufhof jako wypożyczalnia Avis

Galeria Kaufhof jako wypożyczalnia Avis. Kadr z filmu „Jutro nie umiera nigdy” (Tommorow Never Dies).

Panorama hamburskiego portu

Dwukrotnie w filmie Tommorow Never Dies pokazana jest panorama portu w Hamburgu (w dzień i wieczorem). Widoczne są Landungsbrücken, Überseebrücke, wyspa spichrzów, port po drugiej stronie Łaby. Zwróćcie uwagę, co znajduje się w miejscu, gdzie dziś powstaje HafenCity i Elbphilharmonie.

Panorama hamburskiego portu

Panorama hamburskiego portu. Kadr z filmu „Jutro nie umiera nigdy” (Tommorow Never Dies).

landungsbrucke-michel-st-pauli-uberseebrucke-hamburg-elbe-laba-port-w-flmieo-jamesie-bondzie

Widok na Landungsbrücke i St. Michaeliskirche

hamburg-hafen-port-rejs-set-jetting-jamesa-bonda-filmu

Überseebrücke, statek muzeum “Cap San Diego”, HafenCity i Elbphilharmonie

Na zakończenie oficjalny trailer „Tomorrow Never Dies” z 1997 roku

oraz klip z piosenki Cheryl Crow, która rozpoczynała film.

Tagi: , , , , , ,

Na blogu przeczytasz również o

Jak jeździć w Berlinie

Z Londynu przylecieliśmy na lotnisko Tegel w Berlinie. Od razu kupiliśmy bilety wieloprzejazdowe na komunikację miejską. Wcześniej trochę próbowalismy się rozeznać, więc wiedzieliśmy jaki bilet chcemy nabyć. Koszt zależy od strefy i czasu obowiązywania. Generalnie nam wsytarczył bilet na strefy…
Weihnachts Briefkasten na Spitalerstrasse w Hamburgu

Hamburski jarmark bożonarodzeniowy

W sobotę nasz pierwszy turystyczny spacer po Hamburgu i mieliśmy dużo szczęścia, bo zdążyliśmy na końcówkę słynnych, niemieckich jarmarków bożonarodzeniowych. To największa atrakcja Hamburga w grudniu.  Jarmark Bożonarodzeniowy w Hamburgu, to w zasadzie wiele jarmarków świątecznych rozsianych po różnych ulicach i…

Miniatur Wunderland – największa atrakcja Hamburga

Pamiętam moją pierwszą kolejkę PIKO (lokomotywa i cztery wagony), którą podarował mi tata. Potem dostałem kolejne lokomotywy, wagony. Ustawiałem tory na dywanie, z książek budowałem mosty, tunele i wprawiałem pociąg w ruch. To była przednia zabawa. Dziś trochę zazdroszczę projektantom…
Jak jeździć w Hamburgu
Miniatur Wunderland w Hamburgu – idealne miejsce dla geeków
Menu