Imperial War Museum w Londynie

1 Komentarz

Imperial War Museum to jedna z największych atrakcji Londynu dla miłośników militariów i historii. Co ciekawe Muzeum Wojny zostało powołane do życia w 1917 roku, czyli jeszcze w trakcie trwania I Wojny Światowej. Dziś muzeum mieści się w dawnym szpitalu psychiatrycznym przy ulicy Lambeth Road w dzielnicy Southwark. Już samo wejście do muzeum uruchamia wyobraźni. Przed budynkiem stoją dwa 15 calowe działa, jedno z HMS Resolution, drugie z HMS Ramillies.

muzea za darmo w Londynie

Imperial War Museum czyli Muzeum Wojny w Londynie

Przygotujcie się na zdecydowanie większe emocje. Zdjęcia niestety nie oddają wrażenia po wejściu do muzeum i niezwykłego widoku hallu głównego. Z góry zwisają jak plastikowe modele autentyczne samoloty. Myśliwiec Spitfire z czasów II Wojny Światowej i współczesny odrzutowiec  Harrier. Tutaj po raz pierwszy raz widzieliśmy niemieckie pociski V1 i rakiety V2, które spadały między innymi na Londyn podczas II Wojny Światowej.

atrakcje w Londynie za darmo

Hall główny Imperial War Museum

co warto zobaczyć w Londynie za darmo

Myśliwiec Harrier

Co jeszcze warto zobaczyć w muzeum w hallu? Dwa samochody. Współczesny Land Rover Reutersa oznaczony Press, który został ostrzelany w Strefie Gazy.

atrakcje w Londynie

Ostrzelany Land Rover

Drugi to wrak samochodu-pułapki, który wybuchł 5 marca 2007 r. r na targu książek Al-Mutanabbi w irackim Badgadzie.

Muzeum Wojny w Lodnynie

I tutaj ciekawostka. Czy słyszeliście może o miejscowości Wiśniew? A powinniście, bo na multimedialnej prezentacji na ekranie obok wraku pokazana jest mapa z europejskimi stolicami. Jest Londyn, Berlin, Praga czy Amsterdam. No i jest Wiśniew jako stolica Polski 😉

miejscowość Wiśniew

Wiśniew – nowa stolica Polski

W dalszej części parteru znajomy z Polski czyli radziecki czołg T-34.

czołg T-34

Radziecki czołg T-34

Więcej ciekawych miejsc w Londynie i UK znajdziesz na
profilu Jarka na Instagramie

I Wojna Światowa

Wielka Wojna trwała od 1914 do 1918 nikt nie przypuszczał, że nie będzie to ostatni globalny konflikt. Wystawa poświęcona I Wojnie Światowej zaprezentowana jest na poziomie 0 – First World War Museum Galleries i Witnesses to War. To najbardziej multimedialna cześć muzeum. Zaczyna się od mapy prezentującej sojusze państw przed wybuchem wojny.

muzeum w Londynie

I Wojna Światowa

muzeua w Londynie

Oczywiście zgromadzono tu wiele bezcennych obiektów militarnych. Imponuje ich liczba – ponad 1300. Mundury, broń, pamiętniki i listy żołnierzy. Jedno z pomieszczeń zaaranżowane jest jak okopy podczas Bitwy pod Sommą. Nad tobą jedzie czołg Mark V a pod sufitem wznosi się dwupłatowy myśliwiec Sopwith Camel. Na ekranach wyświetlane są filmy z przerażającym krajobrazem na polu bitwy.

Rodzina podczas wojny

Najbardziej zaskakująca cześć muzeum to wystawa – A Family in Wartime na pierwszym poziomie. Pokazana tu jest historia rodziny Alpress z Londynu. Widzimy jak sobie radzili podczas II Wojny Światowej podczas nalotów i ewakuacji. Stworzono nawet model ich domu a na prezentacji multimedialnej można zwiedzać jego pomieszczenia.

Na tym samym piętrze druga wystawa to Turning Points 1934-1945. Tu znaleźliśmy tu między innymi Enigmę i wrak japońskiego myśliwca Mitsubishi.

Myśliwiec Mitsubishi

Po drugiej stronie hallu kolejny wielki samolot z czasów II Wojny Światowej, bombowiec Avro Lancaster.

bombowiec Lancaster

Współczesne konflikty

W muzeum nie tylko zobaczycie obiekty z obydwu wojen światowych, ale poznacie też współczesne wydarzenia z historii Wielkiej Brytanii. Dzięki temu zobaczyliśmy obiekty z konfliktów w Iraku i Afganistanie. Również obejrzeć można pamiątki z Belfastu z czasów konfliktu z katolickimi Irlandczykami i IRA. Poziom 2 – Secret War i Peace and Security 1945-2014.

W część Secret War obiekty związane z SOE, czyli brytyjską jednostką dokonująca sabotaży i wspierającą ruch oporu na terenach okupowanych przez Niemców w czasie II Wojny Światowej.

Holocaust

Na poziomie czwartym najbardziej poruszająca wystawa w muzeum. Poświęcona jest zagładzie Żydów w Europie. Odradzamy wizytę z dziećmi w tej części. Wiele tu pamiątek i przede wszystkim nagrań wspomnień osób, które przeżyły Holocaust. Często słychać tu język polski. W ostatnie sali ogromna makieta obozu koncentracyjnego Auschwitz. W tej części muzeum nie można robić zdjęć. Wiele osób jest szczerze wzruszonych i wstrząśniętych. To bardzo refleksyjne i przygnębiające miejsce w muzeum w Londynie.

Informacje praktyczne

Jak dojechać do Imperial War Museum? Muzeum położone jest po południowej stronie Tamizy w Southwark. Najbliższa stacja metra to Lambeth North (linia Bakerloo) oraz Elephant & Castle (linie Bakerloo i Northern)

Godziny otwarcia. Imperial War Museum w Londynie otwarte jest codziennie od godziny 10 rano do 18:00. Ile czasu potrzeba na zwiedzanie muzeum? Naszym zdaniem niezbędne są minimum dwie godziny. Jeśli jesteście miłośnikami historii i militariów to idealne będą cztery godziny.

Oddziały Imperial War Museums. W Londynie możecie zobaczyć jeszcze dwa muzea Churchill War Rooms i HMS Belfast. Poza Londynem natomiast znajdują się  IWM North w Manchesterze i IWM Duxford w Cambridgeshire.

Social Media. Imperial War Museums znajdziecie na FacebookuTwitterze i Instagramie.

Atrakcje w pobliżu Imperial War Museum: London Eye, SEA LIFE London Aquarium, Garden Museum i Tate Modern. Po drugiej stronie Tamizy House of Parliament i Opactwo Westminsterskie.

Czekamy na przyjazd do Trójmiasta, bo chcielibyśmy zobaczyć nowootwarte Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Chętnie porównamy obydwa muzea i podzielimy się naszymi wrażeniami.

spitfire-harrier-londynskie-muzeum-wojny-london-war-museum

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Na blogu przeczytasz również o

Galeria szesnastu warszawskich narodowych syrenek prezentowanych podczas Euro 2012.

Galeria warszawskich syrenek Euro2012

Galeria szesnastu warszawskich narodowych syrenek prezentowanych podczas Euro 2012. Która lokalizacja z syrenką najbardziej się Wam podoba? Nam włoska na Placu Zamkowym. Anglia Ratusz Plac Teatralny Warszawa Narodowe Warszawskie Syrenki Euro2012   Chorwacja Skwer przy Centrum Kopernika Warszawa Narodowe Warszawski Syrenki Euro2012   Czechy…

Walentynkowa wycieczka do Kent – Białe Klify Dover

Ostatnia atrakcja naszej wycieczki w Kent. Po Canterbury i miasteczku Sandwich zbliżaliśmy się do upragnionych klifów w Dover. Jorge jeździł tymi drogami rowerem. Na szczęście autem też się tu zmieściliśmy. Zdążyliśmy w sam raz na zachód słońca. Oto one – Białe…

Targi pracy w Londynie

Tematyka  pracy na naszym blogu cieszy się ogromną popularnością. Pytacie nas jak szukać pracy i czy warto przyjechać po referendum i planowanym Brexicie. Już wiele razy odpisywaliśmy i doradzaliśmy na temat rynku pracy w UK i życia w Wielkiej Brytanii.…
Zamach terrorystyczny w Londynie – London Bridge i Borough Market
Wybory parlamentarne z psami przed lokalami wyborczymi
Menu