Days of Poland Festival w Londynie

Brak komentarzy

Wyjeżdżając za granicę, nie sądzisz, że będziesz na emigracji szukać polskich imprez. Okazuje się jednak, że wielu Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii doskonale sprawuje się w roli ambasadorów kraju – kochając wszystko co polskie. I ku zaskoczeniu, to co w Polsce może być dla wielu obchiachowe, na emigracji staje się powodem do dumy.

Jak Polska pokazuje się w Londynie, mieliśmy okazję zobaczyć podczas Days of Poland Festival. Wielkim plusem wydarzenia jest organizacja w prestiżowym miejscu Londynu. Festiwal odbywa się w Potters Fields Park tuż przy Tower Bridge. Z parku roztacza się widok na londyński ratusz, a po drugiej stronie Tamizy widoczne są Tower of London i londyńskie City. Zapachy jedzenia, muzyka i barwne stroje przyciągają rzesze Londyńczyków i turystów.

Potters Fields Park Londyn

Potters Fields Park w Londynie

Furorę robiły występy polskich zespołów folklorystycznych. Wszystkie występujące zespoły pochodzą z Londynu.

Polski zespół folklorystyczny Londyn

Fot. Days of Poland – Zespół Folklorystyczny Orlęta

Coś co może w Polsce wydawać się zaściankowe, dla obcokrajowców i angielskiej Polonii jest autentyczne. I uwaga, wspaniała polska tradycja od lat pielęgnowana jest w Wielkiej Brytanii, często społecznie.

W Londynie wystąpiły zespoły Karolinka, Mazury Dance Company of the Polish YMCA oraz Orleta – Polish Folk Song and Dance Group. Zobaczcie jak wiele dzieci i młodzieży tańczy i śpiewa w tych zespołach.

Days of Poland Londyn

{OLESINUK DAYS OF POLAND FESTIVAL

Na Days of Poland wystawiało się wiele polskich firm. Można też było uzyskać porady dotyczące życia w Wielkiej Brytanii oraz sytuacji Polaków w związku z Brexitem. My zachowujemy spokój 😉

Aby spróbować polskiego jedzenia trzeba było się uzbroić w nie lada cierpliwość. Wiele osób odstraszała długość kolejek. Prosimy w przyszłym roku o więcej stoisk z polskim jedzeniem. Kulinarnym odkryciem była dla nas Grota Smaku. Pierogi pierwsza klasa!

Days of Poland Festival Grota Smaku

Pierogi Grota Smaku w Londynie

Polish Village Bread znaliśmy już wcześniej, bo obok The Polish Bakery jest naszym ulubionym chlebem w Wielkiej Brytanii.

Polish Village Bread Days of Poland POLESINK

Polish Village Bread na Festiwalu Days of Poland

Na ulicach Londynu powinno być jeszcze więcej polskiego Street Foodu. Podczas Days of Poland hitem były zapiekanki oraz hot dogi z kiełbasą Morliny, zamiast parówek. Wygląda świetnie, prawda? A smakuje jeszcze lepiej.

Morliny UK w Londynie Days of Poland

Takie hot-dogi z kiełbasą Morliny sprzedaje się w Londynie

zapiekanki w londynie

Prawie jak na Kazimierzu lub w Sopocie. Zapiekanka w Londynie

Polska kojarzona jest z wódką, coraz częściej z piwem. Niewiele osób natomiast wie, że w Polsce mamy około 360 winnic. Na każdy dzień w roku można więc pić inne polskie wino. Na stoisku Polskiej Organizacji Turystycznej można było w niedzielę spróbować win z Małopolski i Podkarpacia. Polska promowała się na wydarzeniu w Londynie pod hasłem #WegoToPoland. Szczęśliwcy wylosowali pobyty weekendowe i odebrali od dyr. Cezara Molskiego vouchery w takich miejscach jak Pałac Brzeźno i Pałac Tłokinia.

polskie wina

Wina z Polski w Londynie

Pozostając w klimatach kulinarnych w końcu udało nam się spotkać z Ren Behan, angielską blogerką kulinarną polskiego pochodzenia. Ren jest również autorką książki Wild Honey and Rye – Modern Polish Recipes. W książce Ren zebrała najlepsze receptury potraw kuchni polskiej. Jak nam mówiła inspirowało ją zarówno jedzenie z czasów jej dzieciństwa jak i nowe polskie smaki, które można znaleźć w modnych restauracjach, kawiarniach i targowiskach współczesnej Polski.

Festiwal Days of Poland odbył się po raz czwarty. Wreszcie mogliśmy dotrzeć na imprezę, bo w zeszłym roku był w tym samym czasie Dzień Flagi w Londynie, dlatego nie mogliśmy w nim uczestniczyć. Podsumowując Days of Poland to jedno z ciekawszych polskich wydarzeń w Wielkiej Brytanii. Trwa zdecydowanie za krótko, bo tylko 5 godzin. Za rok koniecznie zabierzcie swoich znajomych z Wielkiej Brytanii i innych krajów niech poznają najciekawsze miejsca, usłyszą polską muzykę i spróbują smaków Polski.

WEGOTOPOLAND DAYS OF POLAND FESTIVAL

Ogłoszenie zwycięzców w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na Days of Poland 2017

 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Na blogu przeczytasz również o

Chiny targ rybny w Pekinie

Jing Shen – największy targ rybny w Pekinie

Wstaliśmy rano i taksówkami pojechaliśmy na największy targ rybny w Pekinie. Jing Shen Seafood Market położony jest w dzielnicy Fengtai w południowej części Pekinu (między trzecim a czwatym ringiem). Generalnie na zewnątrz panuje typowy „chiński porządek” Mnóstwo skuterów i samochodów…

TOP 10 zdjęć na Instagramie w maju

Nasze najlepsze dziesieć zdjęć, które opublikowaliśmy na naszych profilach na Instagrami. To także pierwsze fotki z Londynu. Zobaczcie. Pierwsze zdjęcie. Tottenham w drodze na pierwsze zakupy do IKEA. London, close to IKEA Glover Dr #igerslondon #london #uk #architecture #gas #road…

Czarny Routemaster #allin

Po ulicach Londynu jeżdżą wiadomo czerwone autobusy. Od niedawna również nowe Routemastery. Poświęcę im wkrótce osobny wpis, bo to najnowocześniejsze autobusy na świecie. I ten niesamowity design! Podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Brazyli w Londynie można również spotkać…
Zamach terrorystyczny w Manchesterze
Zamach terrorystyczny w Londynie – London Bridge i Borough Market
Menu