100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę w Wielkiej Brytanii

Brak komentarzy

Rok 2018 zapowiada się niezwykle ciekawie w Wielkiej Brytanii Oto projekty i wydarzenia zaplanowane w UK z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w 2018. Wśród zaplanowanych wydarzeń – przedstawiających polską historię i dorobek polskiej kultury, w szczególności ostatniego stulecia – są m.in. wystawy, pokazy filmowe, koncerty, warsztaty, plebiscyty, kampanie internetowe oraz tematyczne konferencje naukowe.

Ambasada RP w Londynie

Polish Heritage Day 5-6 Maja 2018

Po sukcesie zeszłorocznego Dnia Polskiego Dziedzictwa (Polish Heritage Day), na które złożyło się około 50 przedsięwzięć i w którym wzięło udział 25 tys. osób, Ambasada ogłasza drugą edycję wydarzenia, które będzie miało miejsce w weekend 5-6 maja. Polish Heritage Day ma na celu promocję dziedzictwa przeszłych pokoleń i współczesnego, pozytywnego wkładu Polaków w życie kulturalne, gospodarcze i społecznie Wielkiej Brytanii. To było niezwykle ciekawe wydarzenie. Zobaczcie naszą relację z Polish Heritage Day w Cambridge oraz informację Polish Heritage Day w zeszłym roku.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie stulecie niepodległości Polski. Ambasada zachęca zatem polskie organizacje, szkoły sobotnie i parafie na terenie Wielkiej Brytanii do aktywnego podejmowania tematu 100-lecia niepodległości podczas obchodów. W tym roku, podobnie jak w ostatnim, organizatorzy Polish Heritage Day mogą liczyć na wsparcie w nagłośnieniu wydarzenia w mediach, w kontaktach z władzami lokalnymi oraz materialne. Zgłoszenia o dofinansowanie i materiały promocyjne można przesyłać do odpowiednich Konsulatów RP w Wielkiej Brytanii do 10 marca. Więcej informacji wkrótce na stronie internetowej Ambasady. Już dziś możecie aktywnie promować Polish Heritage Day w Social Media używając hashtaga #PLHeritageDay. Zobaczcie co publikowano w internecie w 2017 roku – #PLHeritageDay

 #Polka100

Trzyczęściowa kampania z okazji 100. rocznicy uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Polsce:

  1. Z okazji setnej rocznicy uzyskania przez kobiety praw wyborczych zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii, Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Londynie pragnie uhonorować i uczcić wyjątkowe Polki, które na co dzień inspirują polską społeczność na wyspach brytyjskich. Do plebiscytu mogą być zgłaszane (bezpośrednio lub przez inne osoby) wszystkie aktywne zawodowo Polki wykonujące inspirujące zawody, które przyczyniają się do kreowania pozytywnego wizerunku Polski w Wielkiej Brytanii. Osoby zainteresowane plebiscytem #Polka100 prosimy o wypełnienie formularza online, dostępnego na stronie. Spośród nadesłanych zgłoszeń zostaną wyłonione historie, z których bohaterkami będą przeprowadzone wywiady i sesje zdjęciowe, które zostaną opublikowane w Dzień Kobiet, 8 marca na portalach społecznościowych Ambasady. Zgłoszenia będą przyjmowane do 8 lutego.
  2. Konkurs internetowy na najpopularniejszą Polkę w Wielkiej Brytanii – postać historyczną – zorganizowany przy okazji Polish Heritage Day. Konkurs ten wyłoni najbardziej inspirującą Polkę na emigracji.
  3. Konferencja „Kobiety sukcesu” z panelem dyskusyjnym z udziałem Polek, które odniosły sukces zawodowy w Wielkiej Brytanii.

 

Wystawa „Kobiety Niepodległości”

Podczas wystawy, która odbędzie się w październiku w Europe House, siedzibie Komisji Europejskiej w Wielkiej Brytanii, zostaną przedstawione historie wybitnych polskich aktorek, naukowców oraz działaczek społecznych, które wspierały walkę o własny kraj i niepodległość. Wystawa ta skupi się na historycznych wątkach udziału kobiet w walce o niepodległość oraz na różnych aspektach działalności patriotycznej i pracy kobiet dla dobra kraju.

#PAF100

Kampania #PAF100 w mediach społecznościowych opowiadająca historię polskiego lotnictwa wojskowego w odcinkach z okazji stulecia pierwszego lotu bojowego w 1918 roku wykonanego przez polskich lotników należących do nowoutworzonej, po odzyskaniu niepodległości, eskadry lotniczej Polskich Sił Powietrznych. Kampania rozpocznie się w czerwcu, w czasie kiedy w Muzeum Królewskich Sił Lotniczych w Duxford zostanie uhonorowany płk. Franciszek Kornicki – zwycięzca plebiscytu, zorganizowanego przez Muzeum i The Daily Telegraph, na ulubionego pilota Spitfire’a z okresu II wojny światowej. Będzie to doskonała okazja, aby podkreślić rolę, jaką polscy lotnicy odgrywali w walce o Wielką Brytanię podczas II wojny światowej. Dokonania polskich lotników na Wyspach są znakomitym przykładem kunsztu polskich pilotów i ogromnych tradycji jakie Polska posiada w tej dziedzinie.

Polska Półka

Akcja wzbogacania zasobów brytyjskich bibliotek pozycjami z zakresu polskiej literatury w języku angielskim. Wśród polskiej literatury znajdą się książki historyczne o Polsce. Celem akcji jest poszerzenie wiedzy i zainteresowania Polską w Wielkiej Brytanii. Inicjatywie będą towarzyszyć imprezy literackie i spotkania autorskie. Akcja ta potrwa do 2019 r.

Broszura

Broszura o historii Ambasady, polskich misjach dyplomatycznych w Wielkiej Brytanii oraz stosunkach polsko-brytyjskich, które sięgają XI wieku. Publikacja ta została przygotowana wraz z Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie z okazji zbliżającej się 100. rocznicy ustanowienia siedziby Ambasady przy 47 Portland Place i 250. rocznicy utworzenia stałej polskiej misji dyplomatycznej w Wielkiej Brytanii. Broszura będzie dystrybuowana w ciągu całego roku obchodów.

 

Instytut Kultury Polskiej w Londynie

16-ta edycja Festiwalu Polskich Filmów KINOTEKA

Tegoroczna edycja Festiwalu Polskich Filmów KINOTEKA odbędzie się w dniach 7-29 marca i skupi się w szczególności na świętowaniu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i przybliżeniu najbardziej znanych postaci tamtego okresu, takich jak choćby Ignacy Jan Paderewski. Obok najnowszych odkryć polskiej kinematografii zaprezentowane zostaną odnowione filmy z dwudziestolecia międzywojennego, którym towarzyszyć będzie m.in. muzyka na żywo. Wśród atrakcji jest również kino w języku jidysz czy potańcówka w stylu lat dwudziestych XX wieku. Pokazy filmów oraz imprezy towarzyszące odbędą się w prestiżowych londyńskich instytucjach, takich jak British Film Institute, Regent Street Cinema, Institute of Contemporary Arts, Barbican Centre oraz JW3. Zobaczcie więcej na stronie Festiwal Polskich Filmów KIONOTEKA 2018.

„Faithful Journey – Mass for Poland” Roxanny Panufnik

Przygotowywany przez Roxannę Panufnik koncert z okazji odzyskania niepodległości będzie premierowo wykonany przez Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia 9 listopada w Katowicach. Występ z udziałem chóru odbędzie się w trzech językach – polskim, angielskim i łacińskim, a wśród twórców wykorzystanych utworów poetyckich znaleźli się m.in. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Zbigniew Herbert oraz Czesław Miłosz. Koncertowi będą towarzyszyć wydarzenia takie jak warsztaty dla dzieci oparte o użytą w utworach Roxanny Panufnik poezję, podkreślającą ludowe oraz chrześcijańskie tradycje i kulturowe dziedzictwo kraju. Światowe tournee rozpocznie koncert w jednym z miast w Zjednoczonym Królestwie.

Koncert utworów Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego

W 2018 roku ze sceny prestiżowej londyńskiej sali koncertowej Guildhall zabrzmią dźwięki utworów jednych z najbardziej znanych na świecie polskich kompozytorów – Fryderyka Chopina oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Wśród wykonawców znajdą się m.in. Krzysztof Książek, utalentowany pianista przygotowujący się do Konkursy Chopinowskiego 2020, zdobywca nagród na Konkursie Chopinowskim oraz Amerykańskim Konkursie imienia Paderewskiego w Los Angeles. W finale koncertu artysta wykona utwory Paderewskiego na cztery ręce z żoną Agnieszką Zahaczewską-Książek. Producentami wydarzenia jest Instytut Kultury Polskiej w Londynie i The Chopin Society.

Koncert muzyki Pawła Łukaszewskiego podczas Holy Week Festival w St John’s SmithSquare w Londynie

Holy Week Festival jest festiwalem muzyki liturgicznej odbywającym się w samym centrum Londynu. Rok 2018 będzie okazją do świętowania stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 50-te urodziny polskiego kompozytora Pawła Łukaszewskiego: podczas
prestiżowego festiwalu w St John’s Smith Square chór Tenebrae Choir wykona dzieło Łukaszewskiego „Tenebrae Responsories” (27 i 28 marca 2018). Oba darmowe koncerty będą doskonałą okazją do promowania polskiej historii, dziedzictwa kulturalnego oraz chrześcijańskich tradycji. W planach jest też transmisja jednego z koncertów w BBC Three. Partnerami wydarzenia jest Instytut Kultury Polskiej w Londynie i Instytut Adama Mickiewicza (IAM).

Od Kopernika do Jagiellonów – uczta inspirowana tradycjami polskiej kuchni

Za panowania Jagiellonów dokonały się w Polsce najważniejsze zmiany polityczne i społeczne,które zadecydowały o kształcie przyszłego Państwa Polskiego. Osoba Mikołaja Kopernika oraz postaci z Dynastii Jagiellonów posłużą jako wehikuł do promocji wiedzy o historii Polski z czasów jej największej świetności poprzez wydarzenie jakim będzie uczta inspirowana kuchnią tamtych czasów, z rzadko dostępnymi historycznymi potrawami oraz celową oprawą artystyczną, w legendarnym miejscu jakim jest Ognisko Polskie na Exhibition Road.

Gorzkie Żale. Lenten Lamentations

Powstałe w 1707 r. nabożeństwo Gorzkich Żali jest unikatowym narodowym skarbem. Było ono dla Polaków sposobem wyrażania smutku w czasie zaborów i wojen, a także ostoją pięknej polszczyzny. To jednocześnie dzieło, które dotyka uniwersaliów takich jak refleksja nad życiem i wiecznością. Nabożeństwo odbędzie się w niedzielę, 11 marca w kościele Polskiej Misji Katolickiej w Reading. Jako preludium do niedzielnego nabożeństwa zaprezentowane zostaną wątki lamentacyjne z muzyki różnych krajów Europy na koncercie w sobotę, 10 marca. Śpiewaczka Agnieszka Budzińska-Bennett i klawesynistka Joanna Boślak-Górniok, mistrzynie światowej klasy w swoich dziedzinach, zaprezentują średniowieczne lamenty z Francji, Anglii, Hiszpanii oraz rzadko wykonywane epitafia Jana J. Frobergera.

Zachęcamy dwiedzenia strony internetowej Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, gdzie można dowiedzieć się o wszystkich aktualnych wydarzeniach zaplanowanych w związku z obchodami stulecia odzyskania niepodległości – polishculture.org.uk/events.html

Każdy z nas może wziąć aktywny udział w obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Ambasador RP w Londynie zachęca Polaków do aktywnego uzupełniania tematów związanych z historią Polonii w Wielkiej Brytanii poprzez redagowanie i uzupełnianie stron internetowych poświęconych polskiej historii, jak również apelowanie do partnerów brytyjskich o zamieszczanie informacji historycznych na stronach miast, poszczególnych instytucji i organizacji turystycznych.

Tagi: #PAF100, #PLHeritageDay, #Polka100, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie, Dzień Niepodległości, emigracja, emigranci, Instytut Kultury Polskiej w Londynie, Kinoteka, PolesinUK, Polish Heritage Day, Polonia w Wielkiej Brytanii, Polska Półka, Wystawa „Kobiety Niepodległości”

Na blogu przeczytasz również o

Kampania Bobpoles - Bitwa o Anglię

Kampania #BobPoles i Bitwa o Anglię

20 czerwca przypada 75. rocznica ewakuacji polskich pilotów z Francji do Wielkiej Brytanii. Tego dnia Ambasada RP w Londynie opublikowała pierwszy z serii faktów o Polakach w Bitwie o Anglię. Każdemu wpisowi będzie towarzyszyło unikalne zdjęcie archiwalne. Nowe informacje będą…
Alarm bombowy w Londynie

Alarm bombowy w Londynie

Zazwyczaj piątkowe poranki w pracy zaczynają się leniwie i wszyscy powoli myślami są na weekendzie. Pracuję zaraz przy Victoria Station i dziś rano wyjatkowo było wyjątkowo nerwowo w naszym biurze oraz na ulicy. Nagle pojawiła się policja. Przy Victoria Station szybko…
Wybory w Londynie

Nasze pierwsze wybory w UK

Dzisiaj wybieraliśmy burmistrza Londynu. To nasze pierwsze wybory w UK, w których poszliśmy do urn. W Londynie trochę inaczej wybiera się burmistrza miasta niż w Polsce. Po pierwsze jesteśmy zaskoczeni, że w ogóle możemy głosować. Jesteśmy w UK dwa lata…
Uniwersytet w Cambridge lista wszystkich kolegiów (colleges)
Diagnoza POTS – Opowieść o mojej żonie #4